שתף קטע נבחר

רדו אל העם

המרקיד גדי ביטון מאוד לא מרוצה מ"נולד לרקוד". לטענתו מזלזלים בז'אנר, ובמיוחד השופט דוד דביר. "התוכנית מעבירה מסר שריקודי עם זהו תחום מסוג ב'"

גדי ביטון, כוריאוגרף, מרקיד ויו"ר ארגון המדריכים והיוצרים לריקודי עם, קובל על כך שאין ייצוג הולם לריקודי העם ב"נולד לרקוד". במכתב ששלח להפקת התוכנית "נולד לרקוד" הוא טוען שניתן לבצע "כוריאוגרפיות מיוחדות, מורכבות, חדישות ומרשימות ביותר" תחת הכותרת ריקודי עם. לדבריו זה תחום מחול "שמייצג את שיא הישראליות והעממיות ויכול 'לדבר' לקהל הרחב".

 

בנוסף ביטון מתלונן שז'אנר מחולות זה מוזכר בתוכנית בהקשרים שליליים. "כאשר מר דביר (שמוערך ביותר בעיני) מבקש לתאר אי שביעות רצון מרקדן / ריקוד מסוים, הוא משתמש לצורך העניין בדימוי של ריקוד עם", טוען ביטון."מתוקף תפקידי מגיעות אלי תלונות רבות מצד רקדנים, כוריאוגרפים ומרקידים, אשר חשים נבוכים ופגועים מהערות אלה. הקהל הנכבד שעוסק בריקודי עם הינו בעל זיקה עמוקה ביותר לנושא הריקוד, אותו מגישה תכניתכם ברצינות ומקצועיות, ובמקרים רבים התוכנית מעבירה מסר שריקודי עם זהו תחום מסוג ב'".

 

דויד דביר הוא לא התוכנית

עידו תדמור לא מסכים עם טענותיו של דביר, אבל סבור שצריך להפריד בין ריקוד מקצועי לריקוד בשביל הכיף: "זה נכון שכשדויד מדבר על משהו מאוד המוני הוא נותן כדוגמא ריקודי עם, משום שבראייה המאוד צרה של דויד דביר כמעט אין מקום לדברים אחרים ממה שהוא יודע. אבל דוד דביר הוא לא התוכנית והתוכנית נותנת מקום מאוד רחב לריבוי מאוד גדול של סגנונות שונים.

 

"חשוב לזכור שיש הבדל בין פולקלור לריקודי עם מקצועיים. יש את ריקודי העם שיכול לרקוד כל אדם שבא לו לרקוד מתוך  אהבה לריקוד, זה ריקוד לשם פאן וזה גם הריקוד שרוקדים בהרקדות והעיסוק בו מקביל לאנשים שמאוד אוהבים לרקוד אירובי למשל. ריקודי הפולקלור המושקעים, כמו אלה שמבצעות להקות שמייצגות את ישראל בחו"ל, באמת דורשים שיעורים מקצועיים וידיעת טכניקה ולהם יש בהחלט מקום בתוכנית. בעונה הקודמת התארח בתוכנית מנהל מ'חולה', שזו להקת מחול שמתעסקת הרבה מאוד בריקודי עם ישראליים. ואפילו הזוכה במקום השני של העונה הקודמת, שי פרטוש, הגיע משם, לכן אין שום סיבה לחשוב שאין מקום לריקוד כזה בתוכנית ושיש איזה זלזול בסוג הריקוד הזה. בין הריקודים שבוצעו בעונה הקודמת היה הורה, וזה אומר שכן יש מקום בתוכנית ואני מזמין את גדי ביטון להתארח בתוכנית".

 

דוד דביר: "ריקודי עם הם ריקודים שכל אדם יכול לרקוד בשעותיו הפנויות. זה ממש לא ריקוד מקצועי, אין בו שום טכניקה והוא לא ריקוד שמתאים לתחרויות שכוללות ריקוד בסולו ובדואטים. לכן כשמשתתפים בתוכנית רוקדים כמו אנשים שרוקדים לשם הנאה ולא מנסים להגיע לרמה מקצועית, אני אומר שזה מזכיר ריקודי עם. ובכל זאת אי אפשר לומר שאין לסוג הריקוד הזה ייצוג בתוכנית - מדי פעם המשתתפים כן מגרילים ריקודי עם".

 

מקשת נמסר "לא קיבלנו את מכתבו של מר ביטון ועם זאת אין מה לשקול את דבריו שכן יש התייחסות נרחבת לריקודי עם ב'נולד לרקוד'. התוכנית מקיפה את כל סוגי המחול וביניהם ריקודי עם ומציגה אותם באופן שיוויוני.יתרה מכך: העונה הנוכחית נפתחה בתכנית ראשונה של אודישנים שצולמה כולה בפסטיבל המחולות של כרמיאל ובה עסקנו בהרחבה בריקודי עם. בנוסף, המתמודדת מיכל שי נפצעה בשבוע שעבר בעודה מתאמנת על ריקוד זוגי בסגנון ה'הורה'".

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פסטיבל המחול בכרמיאל. אין טכניקה?
צילום: אופירה יוחנן
שופטי "נולד לרקוד". מזמינים את גדי
לאתר ההטבות
מומלצים