שתף קטע נבחר

עסקת טיעון בפרשת בן אור: נמחק אישום הרצח

תיק חקירת הרצח של צחי בן אור, השוטר שחצה את הקווים, שהתפוצץ בכתבי אישום חמורים נגד ערן חייא וגדי חזן, מצטמק בגלל עסקת טיעון. אישום הרצח נמחק לחלוטין

אישום הרצח נמחק הבוקר (יום ג') לחלוטין מכתב האישום נגד ערן חייא וגדי חזן, שהואשמו ברצח השוטר צחי בן אור בדצמבר 2004 בקנקון שבמקסיקו. הפרקליטות הודיעה לבית המשפט המחוזי בתל אביב שהגיעה להסדר טיעון בפרשת רצח השוטר צחי בן אור ופגיעה במי שהיתה חברתו, ג'ובאנה דארלי. זו הפרשה שעומדת במוקד חקירת ועדת זיילר על הקשר שנרקם לכאורה בין גורמים במשטרה לבין משפחות הפשע.

 

הצדדים גם הגיעו להסדר לגבי העונש. חייא ירצה שמונה שנות מאסר וחזן ארבע שנות מאסר. כמו כן השניים יפצו את דארלי בסכום של 60 אלף שקלים וייקנסו בסכום של 30 אלף שקלים כל אחד.

 

בן אור, השוטר ש"חצה את הקווים", נחשד ברצח פנחס בוחבוט בבית החולים תל השומר במסגרת מלחמה בין כנופיות פשע. הוא נמלט מישראל למקסיקו ושני הנאשמים, שהתארחו בביתו, הואשמו תחילה ברציחתו. במסגרת עסקת הטיעון נמחק אישום הרצח לחלוטין. חייא הודה והורשע בעבירה של גרימת חבלה חמורה ואילו שותפו, גדי חזן הורשע בעבירה של סיוע.

   

השופטת ברכה אופיר תום היושבת בראש חבר השופטים אמרה לתובעת במשפט, מיכל גל, כי "למעשה, רצח בן אור לא פוענח", וגל אמרה כי "אכן כך הדבר". גל הסבירה לבית המשפט כי הנימוק העיקרי להסדר הטיעון הוא בעיות ראייתיות ולוגיסטיות. לדבריה, "מדובר בתיק מורכב שתחילתו בחקירות במקסיקו ובהמשך ביצעה משטרת ישראל חיקורי דין במקסיקו. היו בעיות רבות בשיתוף הפעולה עם משטרת מקסיקו".

 

התובעת מיכל גל אמרה: "אני לא מרגישה שאני משחררת רוצחים. אני מקבלת תיק ופועלת על-פי הראיות. בתיק הזה לא היו די ראיות להוכיח רצח. היה צפוי זיכוי. אני לא ראיתי סיבה לנהל תיק במשך זמן רב שאין לנו ראיות. בזמן הגשת כתב האישום חשבנו שנוכל להרשיע אותם ברצח, אבל בהמשך כשהגיע חומר נוסף ממקסיקו, התיק הפך לבעייתי הרבה יותר. הסיכויים להרשעה פחתו".

 

גל הוסיפה שאין בידי הפרקליטות כל ראיות שמשפחת פריניאן היא זו ששלחה את שני הנאשמים למקסיקו לבצע את הרצח. גורמים בפרקליטות התייחסו לכך שהחקירה במקסיקו התנהלה באופן שונה מאשר בישראל "בצורה בעייתית, שפגעה בתיק".

  

סנגורם של השניים, עו"ד מוטי כץ, אמר כי לא מדובר ברוצחים, וכי השניים חפים לחלוטין מעבירת הרצח: "זו עסקה ראויה. הם טוענים שלא היו בכלל בדירה בעת הרצח וצריך לזכור שדארלי מסרה מספר גרסאות שונות, באחת מהן דיברה על אדם אחד ואמרה שהיא לא בטוחה מי זה. אחר כך היא דיברה על שני אנשים. צריך להזכיר שהיא בעצמה היתה עצורה במקסיקו במשך שנה כחשודה ברצח".

 

עורכי הדין משה שרמן ודוד יפתח, המייצגים את האחים פריניאן, אמרו בעקבות עסקת הטיעון בפרשת בן אור כי "טענו מהיום הראשון שעושים מהאחים פריניאן יותר ממה שהם. היאחב"ל ניסה בכל דרך לתקן טעויות של המשטרה דרך הכפשת שמם בפרשת רצח בן אור. המשטרה ניסתה לומר שיש קשר ולצערנו היא עדיין ממשיכה לומר זאת, אך האמת תצא לאור גם במשפטם של האחים פריניאן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: משטרת ישראל
צחי בן אור
צילום רפרודוקציה: משטרת ישראל
צילום:  ירון ברנר
ערן חייא ירצה שמונה שנות מאסר
צילום: ירון ברנר
צילום: אלי אלגרט
גדי חזן. ארבע שנות מאסר
צילום: אלי אלגרט
מומלצים