שתף קטע נבחר

הצעד הפוליטי הבא: סבב תיקים

האם שר המשפטים הבא יהיה רוני בר-און, או שאולמרט ימתין לערעור של רמון? הרשעת שר המשפטים לשעבר מכניסה את המערכת השלטונית לתזזית. סבב תיקים מחודש צפוי כבר בקרוב

הרשעתו של חיים רמון בפלילים היום (ד') טרפה את הקלפים במערכת הפוליטית. בלשכת ראש הממשלה בירושלים יחלו בימים הקרובים בדיונים על סבב השרים הצפוי בממשלה. אין זה סוד שאולמרט ואנשיו ציפו דווקא לזיכוי של רמון במשפט הפלילי שהתנהל נגדו. כפועל יוצא מינה אולמרט את ממלאת מקומו שרת החוץ ציפי לבני, לשרת משפטים זמנית ומחליפה.

 

 

לבני, כזכור, החליפה את השר מאיר שטרית שכיהן בתפקיד במשך שלושה חודשים. אולמרט חשש ששטרית עלול לבקש להישאר בתפקיד, בעוד שהוא איננו מעוניין בכך.

 

עתה עומדות בפני ראש הממשלה שתי אפשרויות בנוגע לתיק המשפטים: האפשרות הראשונה לאפשר ללבני להשלים שלושה חודשי מינוי המותרים בחוק, ולקבל ארכה נוספת של שלושה חודשים. החלטה שכזו תלויה באמונו של ראש הממשלה שרמון אכן יערער על הרשעתו, ואמונה שאולי יזוכה בערכאה זו.

 

האפשרות השנייה שעומדת בפני ראש הממשלה היא להתחיל כבר עתה בסבב השרים ולקחת את תיק המשפטים מידיה של לבני. לבני אמרה לא אחת שאין היא מעוניינת להמשיך ולהחזיק את התיק, בשל רצון להתמקד בעבודה הדיפלומטית של משרד החוץ. במקרה כזה, אחת החלופות האפשריות העומדת לאולמרט היא למנות לתפקיד את איש אמונו, שר הפנים רוני בר-און.

 

אם אכן כך יקרה, הרי שאז יצטרך אולמרט למצוא מחליף לשר הפנים. על הפרק אפשרות שהעבודה תדרוש את התיק הזה אליה כחלק מסבב השרים הגדול עליו דובר בעבר. אולם להערכת גורם בכיר בלשכת אולמרט, הוא לא שש לוותר על תיק הפנים בשל רגישותו. אולמרט מבקש לשמור את התיק בידיים של קדימה בשל הכוח הפוליטי הגדול שיש בו בזכות המגע הבלתי אמצעי עם ראשי רשויות. בסיטואציה כזו מבקש אולמרט למנות לתפקיד את אחד משרי קדימה המכהנים.

 

שני תפקידים נוספים - תיק ותפקיד בכיר - עומדים פתוחים לקראת סבב השרים הצפוי להתחיל בימים האלה. האחד הוא תיק הרווחה, שייתכן ויימסר לידי העבודה כפי שהיא דורשת. התיק השני הוא יו"ר ועדת כספים בכנסת, תפקיד השקול לתפקיד של שר. יצוין כי ישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן תובעת לעצמה את אחד מהתיקים אשר מתפנים בסבב התיקים הנוכחי. ראש הממשלה אולמרט מקבל את התביעה מכיוון שלש"ס, שלה 12 חברי כנסת, יש ארבעה שרים בממשלה, בעוד שלישראל ביתנו עם 11 חכי"ם יש רק תיק של שר אחד. במקרה כזה ימונה כנראה ח"כ ישראל חסון לתפקיד שר. למרות זאת, תובע ליברמן מאולמרט את ראשות ועדת הכספים.

 

בתוך סבב השרים הצפוי ייתכנו עיבויים של תפקידי שר, בין היתר נזכרת האפשרות לתת לאחד השרים שימונו גם את התפקיד הבא: השר הממונה על המאבק באנטישמיות.

 

בשלב זה, כך לפחות הטענה בלשכת ראש הממשלה אולמרט, אין בכוונתו להתעמת עם עמיר פרץ על תפקיד שר הביטחון. אולמרט אמנם היה מעוניין שפרץ יסיים את תפקידו, בתמורה לתיק חברתי בכיר ומעובה. אולם מכיוון שפרץ מתבצר במשרד הביטחון ומצבו הפוליטי של אולמרט אינו מאפשר לו כרגע עימות חזיתי, הרי שעל פניו לא יזוז פרץ מתפקיד שר הביטחון. עם זאת, מן הסתם, ייבחנו במהלך עשרת הימים הקרובים האפשרויות מחדש גם בנושא זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רמון. ציפו לזיכוי. ימתינו לערעור?
צילום: ניב קלדרון
צילום: דודי ועקנין
סבב מחודש. אולמרט
צילום: דודי ועקנין
שר המשפטים הבא? בר-און
צילום: גיל יוחנן
קופץ על העגלה. ליברמן
צילום: חגי אהרון
מומלצים