שתף קטע נבחר

קפלינסקי וסנה העידו בוועדת וינוגרד

ועדת וינוגרד שמעה את עדויותיהם של סגן הרמטכ"ל, האלוף משה קפלינסקי, סגן שר הביטחון, אפרים סנה והמזכיר הצבאי של ראש הממשלה, האלוף גדי שמני. הם סיפרו על ההכנות למלחמה ועל ההחלטות שהתקבלו במהלכה

ועדת וינוגרד מתקדמת לקראת סיום שלב שמיעת העדויות. היום (ד') העידו בפניה סגן הרמטכ"ל, האלוף משה קפלינסקי, סגן שר הביטחון, אפרים סנה והמזכיר הצבאי של ראש הממשלה, האלוף גדי שמני. מחר יעיד בוועדה ראש הממשלה, אהוד אולמרט.

 

האלוף קפלינסקי העיד על תפקידו במערכה וסקר את השתלשלות האירועים המבצעיים, החל מאירוע חטיפת החיילים דרך התקיפה האווירית, הפעולות הקרקעיות ופעילות הכוח היבשתי בימי המערכה האחרונים.

 

כמו כן העיד קפלינסקי על השינויים במבנה המטכ"ל משנת 1999, על אופי היחסים בין הדרג המדיני לדרג הצבאי ועל השלכותיו בקשר להחלטות שהתקבלו במהלך המערכה בלבנון.

 

האלוף גדי שמני תיאר את תפקידו ואת תהליך עדכונו של ראש הממשלה בתקופה שקדמה ל-12 ביולי ובמשך המערכה. האלוף שמני העיד על הסיבות שהביאו לקבלת החלטות שונות בנוגע לפעילות הצבאית במהלך המערכה.

 

סנה, שהיה סגן שר הביטחון בשנת 2000 והתריע עם ח"כים נוספים בוועדת החוץ והביטחון על ההיערכות הלקויה בצפון, הביע את דעתו על אופן ניהול המערכה. הוא גם דיווח לוועדה על הפעלת מערכי האימונים בצה"ל בימים אלו, במסגרת הפקת הלקחים מהמערכה האחרונה. 

 

הדו"ח שחיברו חברי הכנסת, ובהם סנה, היה סוג של נבואה שהגשימה את עצמה. סנה וחברי כנסת אחרים סיפרו שהגישו את הניתוח לראש הממשלה דאז, אריאל שרון, ולשר הביטחון, שאול מופז, אך הם לא עשו כנראה דבר בעניין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האלוף קפלינסקי מגיע לוועדה
צילום: עופר עמרם
מומלצים