שתף קטע נבחר

הצעת חוק: המדינה תממן חצי מעיקור חיות בית

ועדת השרים לחקיקה אישרה הצעה של הח"כים ארדן ותירוש, לפיה תתמוך המדינה בניתוחי עיקור וסירוס של כלבים וחתולים. התקציב: 4.5 מיליון שקל בשנה. ח"כ ארדן: "זה יפחית את המקרים המזעזעים של התעללות בבעלי חיים נטושים המסתובבים ברחובות"

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (ב') להביא להצבעה טרומית את הצעת חוק של חברי הכנסת גלעד ארדן מהליכוד ורונית תירוש מקדימה, הקובעת כי המדינה תממן חצי מעלות ניתוחי עיקור וסירוס של כלבים וחתולים. התקציב לשם כך יהיה 4.5 מיליון שקלים מדי שנה.

 

לפי נתונים רשמיים, מומתים מדי שנה בישראל כ-50 אלף כלבים. הנתונים הבלתי רשמיים מדברים על מספר כפול. ח"כ תירוש אמרה כי ישנם כלבים וחתולים נטושים רבים שמומתים והציבור אינו מודע אליהם. לדבריה, "יותר רווחי מבחינת האוצר לעקרם מאשר להתמודד עם התופעה. עלות ההתמודדות עם תופעת הכלבים הנטושים נאמדת על פי הערכות שונות בסכום של 25 מיליון שקלים בשנה. סכום זה כולל בתוכו לכידת כלבים משוטטים, החזקתם למשך עשרה ימים כמחויב בחוק, מתן טיפול דרוש, הרדמתם בזריקה - עלות כוללת של כ-500 שקלים לכלב".

 

ח"כ ארדן אמר כי החוק יצמצם משמעותית את מספר הכלבים והחתולים המורדמים במכלאות העירוניות. "זה יפחית את המקרים המזעזעים של התעללות בבעלי חיים נטושים המסתובבים ברחובות".

 

גם מצבם של חתולי הרחוב מחייב פתרון. מדברי ההסבר של הצעת החוק עולה כי התרבותם יוצרת בעיה תברואתית. לפיכך, הצעת החוק הנוגעת לעיקור חתולי בית חולים תסייע גם בצמצום אוכלוסיית חתולי הרחוב.

 

שר החקלאות שלום שמחון תמך בהצעת החוק ואמר כי יישומה מחייב את המדינה לקדם את נושא צער בעלי חיים בטווח הארוך.

 

לפי ההצעה, יוכלו בעלי כלבים וחתולים לעקר ולסרס את חיות המחמד שברשותם במרפאות עירוניות ופרטיות שיעמדו בדרישות על פי כללים שייקבעו על ידי שר החקלאות ולשאת בעלות 50 אחוז מהניתוח. יתר העלות ימומן על ידי המדינה באמצעות דיווח על ניתוחים שימסרו המרפאות הוטרינריות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארדן. "להפחית את מקרי ההתעללות"
צילום: יואב גלאי
מומלצים