שתף קטע נבחר

המסרים המיניים בתקשורת הביאו לקץ הילדות

מודל החיקוי של ילדות בעולם המערבי הוא כוכבות ובובות בחצאיות קצרצרות ובמחשופים עמוקים. גם על בנים מרעיפים כל העת מסרים מיניים. התוצאה: הילדות באה אל קיצה מוקדם מהמשוער, וההורים מוצאים עצמם מופתעים כשילדיהם מתחילים לקיים יחסים בגיל 12

דור שלם של ילדות ברחבי העולם סובל מנזקים פסיכולוגיים חמורים, שניתן לאפיין גם כאובדן הילדות. כך עולה ממחקר שערך ד"ר רואן וויליאמס מאיגוד הפסיכולוגים האמריקני (APA). על פי המחקר, הילדוּת באה אל קיצה הודות למסרים תקשורתיים שמשדרים סקס בכל מקום: באופנה, בצעצועים שמשווקים לילדים ובתדמיות שהמדיה נעזרת בהן השכם והערב.

 

השיווק האגרסיבי שבו חוטאת החברה הצרכנית, מוביל ל"סקסואליזציה" של ילדים. החוקרים הדגישו את הרעות החולות שבביגוד המיועד לילדות בנות חמש ושש: השמלות התחלפו בחצאיות מיני קצרצרות ומחשופים עמוקים, וכן את בובות הבראץ. אלו לבושות תדיר במיני ובגרבוני רשת. גם פוקהונטס על הכוונת: היא עוטה מחשוף גדול וביגוד מינימלי, ובכך משדרת מסרים מיניים שערכם עולה לאין שיעור ביחס לדמויות המצויירות של העבר.

 

"ההשלכות של תהליך הסקסואליזציה שעוברות ילדות בעזרת התקשורת הן מוחשיות מאוד, ויש להן השפעה שלילית על בריאותן של ילדות ועל התפתחותן", הסבירה איליין זורבריגן, יו"ר איגוד הפסיכולוגים האמריקני. "כחברה עלינו להחליף את הדמויות הללו בדמויות של ילדות שיישקפו מצבים חיוביים, במטרה שיובילו להתפתחות מינית בריאה".

 

דבריה זכו לחיזוק מצדה של ד"ר ג'יין קילבורן, שחיברה ספר בנושא, וגם היא טוענת כי הביגוד והצעצועים של ימינו מעצבים את ההבנייה החברתית של מין הילד בצורה מעוותת. היא אף מוצאת קשר ישיר בין עובדה זו לבין העלייה שנרשמת בקיום יחסי מין בגיל מוקדם. "הורים מלבישים את ילדיהם בחולצות שעליהם כיתובים כמו 'כל כך הרבה בנים בכל כך מעט זמן', וחושבים שזה מתוחכם. אך הם מפסיקים לחשוב כך כשילדיהם מתחילים לקיים יחסי מין בעודם בני 12".

 

לדבריה, "מופעל לחץ עצום על ילדות להיראות סקסיות, להתלבש באופן פרובוקטיבי. גם ילדים מקבלים מסרים מיניים בגיל מוקדם. אך הוריהם יכולים לסרב לשתף פעולה בעניין זה, הם יכולים לא לצרוך מוצרים כאלה".

 

סו פלמר, שחיברה אף היא ספר בנושא, טוענת: "אותן אמהות שמלבישות את בנותיהן כמו כוכבות טלוויזיה, הן וודאי אלו שגם יוצאות להפגין נגד פדופילים. הן לא מקשרות בין הדברים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:רויטרס
רעות חולות בתקשורת
צילום:רויטרס
מומלצים