שתף קטע נבחר

מאמצים להבאת "חוק נתניהו" לקריאה ראשונה

מרבית חברי העבודה והליכוד תמכו בחוק. בליכוד מנסים להתמודד עם התרגיל שמתכננת ש"ס יחד עם העבודה כדי למנוע אפשרות של פיזור הכנסת

הצעת החוק שזכתה לכינוי "חוק נתניהו" עברה בצהרים (יום ד') בקריאה טרומית בכנסת: הצעת החוק של יו"ר ש"ס אלי ישי עברה ברוב של 67 מול 35 מתנגדים ו-3 נמנעים. גם שתי הצעות חוק בנוסח דומה עברו ברוב גדול. כעת עושים אנשי העבודה וש"ס מאמצים בכנסת בנסיון להעביר את החוק גם בקריאה ראשונה.
וזה לא עובר חלק: מרכז סיעת ישראל אחת בוועדת החוקה, ח"כ יוסי כץ, מנסה לעכב את המשך החקיקה. כץ, שהתנגד לחוק בקריאה טרומית, דורש לזמן אנשי אקדמיה לתת חוות דעת משפטית על השפעת התיקון בחוק ואף שוקל לפנות לבג"צ. בישראל אחת אומרים כי בוועדה חבר גם יו"ר הקואליציה, ח"כ אופיר פינס, שככל הנראה יורה לכץ לחדול ממעשיו.

ההצבעה על החוק

ראש הממשלה ברק ויו"ר הכנסת בורג תמכו ב"חוק נתניהו", וכך גם רוב מוחלט של חברי הליכוד והעבודה. בלטו בהיעדרם מהכנסת יו"ר הליכוד אריאל שרון וחברי הכנסת שמעון פרס ודן מרידור. ההצעות נועדו לאפשר לראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו להתמודד בבחירות לראשות הממשלה למרות שאינו חבר כנסת.
לבקשת סיעות מרצ ושינוי נערכה הצבעה שמית, כשכל ח"כ נקרא בשמו. כשברק אמר 'בעד' פרצה סערה: חברי הכנסת של שינוי ומרצ צעקו לעברו קריאות גנאי. "ספר החוקים של מדינת ישראל מסמיק היום מבושה, כאשר הוא מקבל לקירבו חוק כה מביש וקלוקל. מעולם לא תפרה הכנסת בחוקים כה גסים חליפה חקיקתית לפי מידותיו של אדם אחד מסויים, שמוכן להיות איתנו כאן בארץ רק בתנאי שהוא ראש ממשלה", אמר ראש מרצ יוסי שריד בעקבות ההצבעה.
בכנסת עדיין מהדהדים הדי "התרגיל" שעשתה ש"ס לליכוד יחד עם יו"ר הכנסת אברהם בורג. על פי התכנית בש"ס, ביום שני הבא יובאו לקריאה שניה ושלישית חוק נתניהו והחוק לפיזור הכנסת. ראשית, תצביע הכנסת על "חוק נתניהו", ולאחר שיתקבל ייאלץ הליכוד למשוך את ההצבעה על פיזור הכנסת מכיוון שש"ס לא תתמוך בו לאחר שיובטח כי נתניהו יתמודד (בדיוק כפי שהבטיח אלי ישי לסילבן שלום). "יש לנו סיכום על הליכוד לפיו אנחנו עושים מה שאנחנו רוצים, והם עושים מה שהם רוצים", אומר בכיר בש"ס.
יו"ר סיעת הליכוד רובי ריבלין מצא עצמו במצב מביך: "ברור שאנחנו רוצים בחירות כלליות, וברור שהשמאל מבין שבחירות כלליות רעות לו, ולכן הם דוחפים את חוק ביבי. השאלה היא מה יבוא לפני מה, פיזור הכנסת או חוק ביבי. באופן אבסורדי, היינו צריכים לומר שחוק ביבי לא על דעתנו. אבל מי בליכוד יעז לעשות את זה, כאשר המסרים מביבי אינם ברורים?"

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום : איי פי
נתניהו. נגד החוק שעל שמו
צילום : איי פי
שאולי שם טוב
יאיר פרץ. המירוץ אחרי החתימות
שאולי שם טוב
צילום: רשות השידור 3
בורג. דיל עם ש"ס
צילום: רשות השידור 3
מומלצים