שתף קטע נבחר

"מי שהמציא תואר שני לא ראוי לתואר שר"

ח"כים ומשפטנים דורשים מוועדת האתיקה לנקוט סנקציות נגד אסתרינה טרטמן, שהתהדרה בתואר לא קיים. מפרשת האמירות נגד מג'אדלה היא יצאה היום בלא סנקציות - אך עם ביקורת קשה. הערב ישוב אביגדור ליברמן ממוסקבה הישר לקלחת

אפיזודת קורות החיים של אסתרינה טרטמן מגיעה לוועדת האתיקה של הכנסת - ואולי גם לפתחו של היועץ המשפטי לממשלה. במקביל, אפשר שמינויה כשרת התיירות ייפתח שוב לדיון בסיעתה.  

 

ח"כ ישראל חסון, שהתמודד מול טרטמן על תפקיד השר השני של "ישראל ביתנו", מתכוון להעלות את הפרשה החדשה בפני יו"ר המפלגה, עם שובו של האחרון הערב ממוסקבה. "אם הפרסום נכון, הרי שמבחינה ציבורית זה נראה רע מאוד", אמר הבוקר חסון ל-ynet. מקורבי השר ליברמן ציינו שרק מחר הוא עשוי להתייחס לפרשה, אשר מטילה צל כבד על בחירתו שלו.

 

על מה פרצה המהומה? ב"ידיעות אחרונות" פורסם היום (ג') כי אף שהשרה המיועדת התהדרה בתואר השני שיש באמתחתה, טרטמן השתתפה בלימודי תואר שני במסגרת מוסד שאינו מספק תארים שכאלה. ב"ישראל ביתנו" אמרו בתגובה כי הפרסום באתר הבית של המפלגה נובע מ"טעות סופר" של אחד הפעילים, וכי הח"כית עצמה מעולם לא טענה שבידיה מאסטר. אלא שרק שלשום, בראיון לערוץ הכנסת, היא אכן אמרה בקולה שלה שהשיגה שני תארים:   

 

במהלך היום הוגשה תלונה בנושא לוועדת האתיקה של הכנסת. זה קרה זמן קצר לאחר שאותה ועדה בדיוק החליטה שלא להפעיל נגדה סנקציות כלשהן בעקבות התבטאויותיה החריפות בעניינו של ראלב מג'אדלה, אף שאלו - כלשון הוועדה - "חמורים בכל קנה מידה".  

 

גם בתנועה לאיכות השלטון מצפים מוועדת האתיקה, שהפעם - לא תישאר אדישה. מסביר עו"ד ברק כלב, ראש המחלקה המשפטית של התנועה: "מי

 שהטעה את הציבור בנוגע לזכאותו לתואר אקדמאי, אינו יכול לשמש נבחר ציבור שאמור להוות דוגמה במעשיו. קל וחומר נכון הדבר למי שהתהדר בתואר לא לו - והוכיח בכך שגם לתואר 'שר' אין הוא ראוי".

 

עו"ד מיכאל טאוסיג, חבר ותיק בוועדות אתיקה של לשכת עורכי-הדין, אמר: "אילו עורך-דין היה מייחס לעצמו תארים שאין לו, הוא היה ללא כל ספק עומד למשפט בפני בית-דין משמעתי. ברור לחלוטין שאם ציין תואר שאין לו - עבר עבירה של ממש".

 

עו"ד איתן ארז מתנועת "עמית בלשכה" דורש מהיועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה פלילית בנושא, "הואיל ולכאורה, יש פה ניסיון לקבל דבר במרמה". הוא הסביר: "קבלת דבר מרמה מוגדרת בחוק העונשין כטעות עובדתית בכתב ובעל-פה, כאשר הטוען אותה יודע שהיא אינה אמת".

 

מקורבי השרה המיועדת אומרים כי היא "אינה מתרגשת" מהדברים, ו"מתנהל נגדה ציד מכשפות, משום שדעותיה אינן נבלעות בגרונם של אנשי השמאל". לטענתם, "כשם שהפרסום הקודם היה רצוף בנתונים שאינם נכונים, כך גם יתר הפרסומים".  

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
תואר וחצי: טרטמן
צילום: עמית שאבי
מקלחת בדרך ממוסקבה: ליברמן
צילום: עידו בקר
מי שהטעה אינו ראוי: עו"ד כלב
ניסיון לקבל דבר במרמה: עו"ד ארז
מומלצים