שתף קטע נבחר

"ברחנו מהבסיס כאקט של ייאוש"

בצה"ל בודקים הערב את הסיבות שבגללן נטשו עשרות חיילים מגדוד 51 של גולני את בסיס האימונים בצאלים. לוחמים בגדוד מספרים ל-ynet על תחושות קשות שהובילו אותם לצאת מהבסיס: "עשינו את זה באמת כאקט של ייאוש. מה שקורה בגדוד בתקופה האחרונה בלתי נסבל"

לוחמים בגדוד 51 של גולני מספרים הערב ל-ynet על התחושות הקשות שהובילו אותם לצאת מהבסיס באחד ממקרי המרד הגדולים בתולדות צה"ל: "חיילים לא יוצאים להפניות רפואיות, לא רואים מש"קית ת"ש, לא מקבלים מה שמגיע להם ולאף אחד לא אכפת", סיפר אחד מהם. לפי הגרסה הרשמית, עזבו את הבסיס כ-50 חיילים, אולם המספר האמיתי כמעט כפול מזה.

 

גורם צבאי ששוחח עם מפקדים בגדוד אמר ל-ynet: "העובדה שמאה חיילים קמו והלכו מבסיס האימונים בצאלים מעידה שיש כאן בעיה שצריך לבדוק באופן יסודי. אנו כבר מכירים כל מיני מקרים בעבר, לרוב טעות בשיקול דעת של חיילים שקמו והלכו, ייתכן שגם הפעם יש טענות לא מוצדקות, אבל חלקן בטח מוצדקות".


החיילים המורדים. חלק מהטענות מוצדקות (צילום: מאיר אזולאי)

 

אחד הלוחמים אמר: "עשינו את זה באמת כאקט של ייאוש. אף אחד לא רוצה לעזוב את הגדוד או את גולני, אבל רוצים שיקשיבו לנו. לא היינו יוצאים מהבסיס אם לא הייתה סיבה אמיתית. מה שקורה בגדוד בתקופה האחרונה בלתי נסבל. זה לא רק דברים קטנים כמו האם מותר לשיר או לא, אבל הרבה מעבר לכך".

 

המרד שהחל ב-12 בצהריים לערך נגמר לאחר שעות ספורות בהתערבות ישירה של מפקד החטיבה, אלוף-משנה תמיר ידעי. משיחות עם מפקדים ולוחמים מהגדוד, עולה תמונה קשה של תחושה צורמת בקרב החיילים.הם טוענים שזכויותיהם נרמסות ושהמג"ד מגלה נוקשות וחוסר רגישות.

 

הגדוד שנלחם בחיזבאללה בבית ג'ביל 

בקיץ האחרון איבד גדוד 51 שמונה מלוחמיו בקרב קשה מול חיזבאללה בבינת ג'ביל במהלך המלחמה. בין ההרוגים היה גם הסמג"ד, רב-סרן רועי קליין. "לא קל להתאושש מהמלחמה ודווקא בתקופה כזאת אנחנו מצפים לקצת יותר רגישות", סיפר אחד הלוחמים שמרדו, "גם אם יש דברים קטנים שהם חלק מהמסורת של גולני, לא מבטלים אותם בבת אחת, זה דברים שמאוד חשובים לנו".

 

החייל סיפר שהבריחה ההמונית מהבסיס הגיעה בשיאה של תקופה ארוכה שבה שררה בגדוד אווירה קשה. "אפילו מפקדים הודו שמשהו לא עובד, המג"ד החדש גרם למתח, במקום להרגיע את הרוחות".

 

גורם צבאי בכיר אמר ל-ynet שבריחת החיילים מהבסיס צריכה להדליק נורה אדומה. "מרד או לא מרד, צריך לבדוק באופן יסודי מה קרה כאן, ואיפה טעינו". כבר בשעות הצהריים לאחר שמח"ט גולני דאג להחזיר את החיילים לבסיס, החלה בדיקה יסודית, לרבות הכנה רשימה של כל החיילים והטענות שלהם, גם הקטנות ביותר.

 

בשיחות סגורות אמר המח"ט שניתן להניח שחלק מהטענות של החיילים מוצדקות, ולכן יש לבדוק אותן. מבכירי החטיבה נשמעו קולות סלחניים שיש להעניש את החיילים, אך לא בצורה חריפה בעיקר על רקע פעילותם במלחמה ובכלל. "אין אחד שלא רוצה להיות לוחם", מבהיר קצין בכיר, "הם פשוט רוצים לקבל יחס ולהאיר מה שכואב להם דרך הבריחה הזאת. חבל שבחרו בדרך הלא נכונה".

 

החיילים מודים שלא תיכננו את הבריחה ולא קצבו אותה בזמן, "כשהבנו שהמח"ט רציני וידבר איתנו, חזרנו כולנו, למרות שעדיין יש כאן שקצת לא מאמינים שהכל יסתדר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילי גדוד 51. מיואשים
צילום: ישראל יוסף
גולנצ'יק. הרמטכ"ל גבי אשכנזי
צילום: דובר צה"ל
מומלצים