שתף קטע נבחר

ותודה שהלכתם נחל אל-על

מי בכלל רוצה לטוס לחו"ל כשבמרחק נסיעת רכב אפשר להגיע למסלול המושלם: לא ארוך מדי, לא קצר מדי, מלא מים ודווקא כעת כמעט ולא מתויר

ברגע הראשון זה נראה כמו הפרסומת הסמויה המבריקה בעולם: למה להחביא תוכן שיווקי בטלנובלות כשעל כל מפה מסומן נחל ששמו זהה לזה של חברת התעופה הלאומית? אלא שנחל אל-על היה כאן הרבה לפני ה"אובר-בוקינג‭,"‬ והביקור בו, ללא ספק, הרבה יותר מהנה.


 

בריכה בנחל אל-על. הדרומי בנחלי האיתן של הגולן (צילומים: איילת גונדר)

 

מי בכלל רוצה לטוס לחו"ל כשבמרחק נסיעת רכב אפשר להגיע למסלול המושלם: לא ארוך מדי, לא קצר מדי, מלא מים ודווקא כעת כמעט ולא מתויר.

 

מכיוון שזהו הנחל הדרומי ביותר בנחלי האיתן של הגולן, הוא גם הנחל האיתן הקרוב ביותר למרכז. מה שאומר שהפעם אין תירוצים. לא תצאו ידי חובתכם אם לא תגידו "פסח, מצה, מרור - עשיתי את נחל אל-על".

 

אם מגיעים בשני כלי רכב, מומלץ להתחיל באבנ"י אית"ן ולסיים את המסלול באליעד, כך שההליכה מתבצעת במורד הנחל, למעט העלייה בחזרה אל הכביש. אם מגיעים ברכב אחד, מסתפקים בחלק מהמסלול: מאבנ"י אית"ן עד למפל השחור ובחזרה, או לחלופין מאליעד למפל הלבן ובחזרה.

 

המסלול המלא נמשך בין שלוש לארבע שעות (כ-5 ק"מ).‬ וכן, חשוב לזכור שאבנ"י אית"ן הוא יישוב דתי, כך שלא ניתן להיכנס אליו עם רכב בשבת.

 

שאגת המים

הדרך מהכניסה לאבנ"י אית"ן אל תחילת המסלול משולטת היטב. משאירים

 את הרכב בחניון ומתחילים ללכת בשביל שסימונו אדום. אחרי כמה דקות מגיעים לירידה תלולה יחסית, שמסתיימת בערוצו המלא מים של נחל אל-על. מי שרגיל לצבע הצהוב ששולט בגולן בעונת הקיץ, ישמח לגלות שהגשם צבע את הכל בירוק רענן. כלניות אדומות וסגולות, אינפלציית רקפות וכרמי זית עתיקים ניבטים מכל פינה. פשוט תענוג.

 

הליכה של כקילומטר תביא את המטיילים אל השאון של המפל השחור, שקיבל את שמו מסלעי הבזלת הכהים. גובה המפל כ-8 מטרים וראשו מעוטר בסבך עשיר של קנה והרדוף. ניתן לרדת לתחתיתו, אל בריכת מים מפתה.

 

הליכה של שני קילומטרים נוספים מובילה למפגש בין השביל האדום הממשיך בנחל ושביל שסימונו כחול, המטפס לעבר מתחם ג'ידיא. השבילים מתפצלים בדיוק במטע זיתים שליו - מקום מצוין לעצירה קצרה.

 

במרחק של כמעט קילומטר נוסף מפיצול השבילים נמצא המפל הלבן, יוצא דופן בקרב מפלי הגולן בגלל סלעי הגיר שמחליפים את הבזלת השכיחה באזור. מי שלא סובל מפחד גבהים יכול להגיע ממש אל ראש המפל, להתיישב על משטח הגיר הענקי ולהקשיב לשאגת המים הנופלים מגובה 20 מטרים - נקודה טובה לסשן של מדיטציה.


המפל הלבן. סלעי גיר במקום בזלת

 

מעט לפני המפל ניתן לראות בריכות קטנות, בהן נקווים המים הזורמים. מכאן והלאה נפתח הקניון הצר יחסית, והמטיילים נהנים מהנוף המרהיב של הנחל המתפתל וכרי הדשא המקיפים אותו.

 

המעוניינים לראות את המפל הלבן גם מלמטה יכולים לרדת בשביל המתפצל מהשביל הראשי, ולשוב לאחר מכן באותה דרך. בנקודה זו מתחיל השביל האדום לעלות לכיוון אליעד, בין עצי שקד שנמצאים עכשיו בשיא פריחתם. מבט ימינה לעבר הנחל המתרחק מגלה פיתול נחשי של 90 מעלות לכיוון צפון מערב, ואת העמק הירוק להפליא של נחל סמך.

 

הליכה של שני ק"מ נוספים מובילה אל אליעד ולתצפית יפה על אפיק נחל אל־על ונחל סמך. מי שרוצה להבין מה הוא רואה יכול להפעיל את המדריך הקולי שהוצב במקום.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המפל השחור. סבך הרדופים וקנה
צילום: איילת גונדר
הלבן. יוצא דופן
צילום: יפה רזיאל
מומלצים