שתף קטע נבחר

אולמרט העיד: המלחמה תוכננה כבר במרס

"הארץ" מפרסם הבוקר קטעים מעדותו של ראש הממשלה בפני ועדת וינוגרד. התגובה על חטיפה אפשרית בלבנון, כך העיד, תוכננה ארבעה חודשים לפני פרוץ המלחמה. המתקפה שנבחרה: תקיפה אווירית ופעולה קרקעית מוגבלת. בלשכת רה"מ סירבו הבוקר להתייחס לדברים

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, סיפר בעדות שנתן בפני חברי ועדת וינוגרד כי החליט להגיב בפעולה צבאית גדולה לחטיפת חיילים אפשרית בגבול לבנון כבר במרס 2006, כלומר ארבעה חודשים לפני פרוץ מלחמת לבנון השנייה.

 

הדברים מתפרסמים הבוקר (יום ה') ב"הארץ" ולפיהם, ההחלטה התקבלה עוד בימים שבהם שר הביטחון היה שאול מופז. דו"ח הביניים של ועדת וינוגרד צפוי להתפרסם כבר החודש, ולכלול ממצאים ראשונים בנוגע לחקירת כשלי מלחמת לבנון השנייה. בלשכת ראש הממשלה סירבו הבוקר להתייחס לפרסום.

 

אולמרט גרס כי במהלך כהונתו קיים יותר דיונים והערכות מצב על לבנון מכל קודמיו בשנים האחרונות. ההתייעצות הראשונה התקיימה כבר ב-8 בינואר 2006, ארבעה ימים אחרי שנקרא למלא את מקומו של אריאל שרון. התייעצויות נוספות נערכו במרס, באפריל, במאי, ואחרי חטיפת גלעד שליט ביוני.  

 

על פי הפרסום, בדיון במרס, שאל אולמרט את מפקדי הצבא האם יש תוכניות מבצעיות למקרה של חטיפה, ונענה בחיוב. כשביקש לראות את התוכניות ונשאל מדוע, השיב להם שאינו רוצה לקבל את ההחלטה ברגע החטיפה - אלא עכשיו. התוכניות הוצגו לו, והוא בחר בחלופה ה"בינונית" בחריפותה, שכללה תקיפה אווירית בצד פעולה קרקעית מוגבלת.

 

בחודש שעבר הודיעה ועדת וינוגרד כי בעקבות החלטת בג"ץ לפיה עליה לפרסם את הפרוטוקולים של דיוניה, היא החלה לפעול לאיתור כוח אדם מיומן שיבחן אילו פרוטוקולים ניתן להעביר לפרסום באתר אינטרנט מיוחד שיוקם לצורך כך.  בג"ץ אמנם דחה את עתירתה של ח"כ זהבה גלאון ממרצ, שביקשה לפתוח את דיוניה של ועדת וינוגרד, אך קבע שיש להעניק חשיבות רבה לעקרון פומביות הדיון, ולפרסם את העדויות ואת הפרוטוקולים עוד לפני הגשת הדו"ח הסופי לממשלה, מלבד פרטים סודיים, שיש בהם פגיעה ממשית בביטחון המדינה. 

 

בהודעתם לאחר מתן פסק הדין, הביעו חברי הוועדה סיפוק מכך שבג"ץ קיבל את עמדתם בכך שהשאיר להם שיקול דעת בפרסום הפרוטוקולים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקדים להחליט. אלמרט
צילום: דודי ועקנין
שימש כשר הביטחון. מופז
צילום: דודי ועקנין
צילום: איי פי
הכוחות בלבנון. הוכנו תוכניות
צילום: איי פי
מומלצים