שתף קטע נבחר

מי המציא את האינטרנט?

וגם: איפה נולד משחק השחמט? האם אפשר לרמות בבדיקת פוליגרף? ומי יותר חזק אטלס או הראקלס?

מדי יום מגיעות למערכת האנציקלופדיה עשרות שאלות בתחומים שונים ומשונים. כדי לחלוק את העושר עם כולכם, נציג מדי שבוע חמש שאלות נבחרות ואת התשובות שניתנו להן. טוב, אולי לא ממש אותן תשובות כי במציאות אנחנו הרבה יותר נחמדים, אבל הבנתם את הרעיון הכללי.  

 

פינת הערוץ האקדמי

 

אנציקלופדיה ynet והערוץ האקדמי (http://tv.proj.ac.il) מאחדים כוחות ועונים לשאלות מהקהל.

 

שאלת השבוע - מי המציא את האינטרנט?

 

 

שאלה מס. 2: האם יש אנשים שיכולים "לרמות" בבדיקות פוליגרף ואיך הם עושים את זה?

 

תשובה: לגולש היקר שלום. הנחת היסוד העומדת בבסיס בדיקות הפוליגרף היא כי כאשר אדם אומר דבר שקר, חלים בגופו שינויים פיסיולוגיים שאין לו שליטה עליהם: לחץ הדם עולה מעט, קצב הנשימה והדופק מואצים, רמת ההזעה עולה וכו'. אחר שינויים אלה עוקב מכשיר הרישום הקרוי פוליגרף (מפני שהוא עוקב אחר כמה פרמטרים בבת אחת). אמינות הבדיקה שנויה במחלוקת וההנחה המקובלת כי תוצאותיה מדויקות בשיעור של כ-90 אחוזים מהמקרים.

 

בין הטענות המועלות נגד בדיקת הפוליגרף היא, כפי שציינת, כי ישנם נבדקים המסוגלים להשפיע במכוון (לאחר אימון או בזכות יכולת טבעית) על תוצאותיה. כלומר לשנות כרצונם את הפרמטרים הנמדדים. ככל הידוע לי אין תימוכין מבוססים לטענה זו, אולם תקפותה לא נשללה בוודאות. יש לציין כי במספר מחקרים נמצא כי נטילת תרופות מסוימות, כמו גם מצבים רפואיים מסוימים (המשפיעים על לחץ הדם, קצב הנשימה וכו'), עשויים לעוות את תוצאות בדיקת הפוליגרף.

 

שאלה מס. 3: כמה עצמות יש בצוואר הארוך של הג'ירפה?

 

תשובה: לגולשת היקרה שלום. על אף אורכו, צוואר הג'ירף בנוי מאותו מספר עצמות (חוליות שדרה) כמו צוואר האדם - שבע במספר, אם כי חוליותיו של הג'ירף ארוכות יותר במידה ניכרת. למעשה מספר עצמות זה מאפיין את מרבית היונקים.

 

שאלה מס. 4:  מי המציא את משחק השחמט?

 

תשובה: לגולש היקר שלום. אף על פי שחוקרים שונים ייחסו את המצאת השחמט לעמי קדם שונים (דוגמת הפרסים), הדעה המקובלת בקרב מרבית החוקרים היא שמולדת השחמט היא הודו; שם נוצרה כנראה בסביבות המאה ה-5 צורתו הראשונית של המשחק - צ'טוראנגה (Chaturanga) - משחק בין ארבעה משתתפים שלכל אחד מהם יש "צבא". מטרת הצ'טוראנגה לחסל את כלי היריב, כשכל מסע נקבע ע"י הטלת קובייה.

 

מצ'טוראנגה התפתח המשחק לשטרנג' (Shatranj), שהוא משחק בין שני יריבים, המוכרע (כשחמט המודרני) בהתמודדות שכלית. משחק זה התפתח במזרח, ולאחר שכבשו הערבים את ספרד הוא הועבר לאירופה; שם השתנו חוקי המשחק, עד שנעשה לשחמט בצורתו של היום.

 

שאלה מס. 5: במיתולוגיה מסופר על הרקולס שהיה חזק מאוד, כמו כן מסופר על אטלס אשר החזיק את כדור הארץ במו ידיו. שאלתי היא מי יותר חזק, הרקולס או אטלס?

 

תשובה: לגולש היקר שלום, לפי האגדה, הטיטן אטלס נשא על כתפו את כיפת הרקיע, ולא את הארץ, כעונש על שהשתתף במלחמת הטיטנים נגד האלים האולימפיים. (מקורו של דימוי אטלס כנושא כדור הארץ במנהגו של הקרטוגרף ההולנדי המהולל גררדוס מרקטור, 1512 – 1594, לעטר את ספרי המפות שלו בתמונת הטיטן אטלס עם כדה"א על שכמו; אלה היו האטלסים הראשונים.) באחת מ-12 המטלות של הראקלס, הוטל עליו להשיג את תפוחי הזהב ששמרו עליהן ההספרידות, בנותיו של אטלס (לפי חלק מהמקורות).  

 

הראקלס פנה איפוא אל אטלס וביקש את עזרתו, ואטלס הסכים לבקש את התפוחים מבנותיו, אבל ביקש מהראקלס שיחזיק את הרקיע במקומו. הראקלס הסכים, העמיס את הרקיע על שכמו וחיכה לאטלס, שאמנם חזר עם התפוחים. אבל אז החליט אטלס כי מוטב לו שהראקלס ימשיך להחזיק ברקיע, ואילו הוא עצמו ישלים את המשימה ויביא את התפוחים למלך אווריסתאוס, וכך אמר להראקלס.

 

הגיבור השיב לו שיעשה זאת ברצון, אבל אם נגזר עליו לתמוך ברקיע לצמיתות, עליו להניח רפידה על כתפו, וביקש שאטלס יחזיק ברקיע בינתיים. הטיטן הסכים, נטל מהראקלס את משאו, והראקלס לקח את התפוחים והסתלק. מכאן שהראקלס היה חזק לפחות כמו אטלס, אבל ערמומי יותר ממנו.

 

בשבוע שעבר שאלנו

איזה נהר הופיע בתמונה המוצגת? התשובה - נהר המיסיסיפי, הנמתח לאורך 3,780 ק"מ. 

 

רוצים לשאול אותנו שאלה? כתבו ל-yinonro@y-i.co.il

  

לארכיון הכתבות הקודמות - לחצו כאן .

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אני שמתי את הא' באינטרנט
צילום: איי פי
מי המציא את השחמט?
צילום: איי פי
מבפנים אני ממש כמוכם
צילום: דלית שחם
מומלצים