שתף קטע נבחר

אושר "חוק חלוץ" לתקופת צינון לפני הפוליטיקה

החוק יחייב שלוש שנות המתנה לקצינים מדרגת אלוף ומעלה, שירצו להיבחר למערכות השלטון. ח"כ וילן: "חוק הצינון ישמור על מערכות הביטחון נקיות מהחלטות אינטרסנטיות ולא ענייניות וימנע קשר בין החלטות פיקודיות לתכנון עתיד פוליטי"

"חוק חלוץ" עבר בכנסת: החוק הקובע כי קצינים מדרגת אלוף ומעלה לא יוכלו להיבחר לכנסת אלא בתום שלוש שנים מיום שחרורם עבר הערב (יום ב') בכנסת בקריאה שלישית. עד היום איפשר החוק לקצינים להציע את מועמדותם עד שישה חודשים לפני יום הבחירות.

 

הצעת החוק של ח"כ יובל שטייניץ (ליכוד) ושל אבשלום וילן (מרצ) עברה במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית ברוב של 55 תומכים מול חמישה מתנגדים. החוק קרוי על שמו של הרמטכ"ל היוצא, כיוון שכשהחלו בהכנתו לקריאות בכנסת נהנה הרמטכ"ל משיא של פופולריות בציבור.

 

ח"כ שטייניץ אמר: "זהו יום גדול לדמוקרטיה הישראלית, בפעם הראשונה נקבעה גדר הפרדה משמעותית בין הצבא לפוליטיקה. החוק החדש יצור איזור חיץ חיוני בין השירות בצבא לבין המערכת הפוליטית, שבמצבה המיוחד של ישראל, הרמטכ"לים והאלופים הופכים לכוכבי תקשורת בעודם במדים. החוק יתרום למיתון התופעה".

 

ח"כ וילן הביע אף הוא קורת רוח: "חוק הצינון ישמור על מערכות הביטחון נקיות מהחלטות אינטרסנטיות ולא ענייניות וימנע קשר בין החלטות פיקודיות לתכנון עתיד פוליטי".

 

לחוק התנגדו חברי הכנסת מנחם בן ששון (קדימה), יצחק לוי (מפד"ל) ואופיר פינס (עבודה), אשר דרשו לשנות את תקופת הצינון ל-18 חודשים שלפני יום הבחירות. 

 

פינס הסביר: "לדעתי שלוש שנים זה טווח זמן מוגזם. הכנסת מוציאה כרטיס אדום ומגרשת את אנשי הקצונה הצעירה מהחיים הציבוריים. לא תמיד שבענו נחת מכל הגנרלים, אך שלוש שנים זה זמן מרחיק לכת. אני טוען שחוק כזה אמור להתקבל רק ברוב של 61 ח"כים, ואדרוש את חוות דעתה של היועצת המשפטית של הכנסת, שלא נכחה בדיון, לומר את דברה בנושא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דן חלוץ. נהנה מפופולריות
צילום: חיים צח
שטייניץ. גדר הפרדה
צילום: יואב גלאי
וילן. עתיד פוליטי נקי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים