שתף קטע נבחר

ה"שי" לפסח של עובדי הקפיטריה בכנסת: פיטורין

שבועיים לפני חג הפסח, כ-25 מעובדי מזנון הכנסת קיבלו מכתבי פיטורין. הסיבה: הכנסת יוצאת לפגרה ולקבלן המפעיל אין צורך ברוב העובדים. "לא ציפיתי שדבר כזה יקרה בכנסת", אמר אחד העובדים. עשרות ח"כים נחלצו לעזרתם וחתמו על עצומה לביטול ההחלטה

כשבועיים לפני ליל הסדר, קיבלו 25 מעובדי הקפיטריה בכנסת הפתעה לא נעימה לחג - מכתבי פיטורין. מתוך 35 עובדי הקפיטריה, רק כעשרה ניצלו מהקיצוץ שעליו החליטו הבעלים נוכח הפגרה שתחל בסוף השבוע. בתקופה זו תעבוד הקפיטריה במתכונת מצומצמת והקבלן החליט לשחרר את רוב העובדים, שאינם יודעים האם ישובו לעבוד כשהכנסת תחזור לפעילות מלאה.

 

חברי הכנסת רן כהן (מרצ) וחיים כץ (ליכוד) יזמו בעקבות מכתבי הפיטורים פנייה מאורגנת של ח"כים ליו"ר הכנסת, ח"כ דליה איציק, נגד "ההפרה הגסה של זכויות עובדי מזנון הכנסת". עד כה, יותר מ-30 ח"כים חתמו על המכתב, בו נאמר: "עובדי הכנסת מפוטרים מעבודתם לתקופת פגרת הכנסת. זכיין המזנון מכנה את הפיטורים 'חופשה', אולם לטענתנו מדובר בחופשה כפויה, אשר במהלכה לא יקבלו עובדי המזנון שכר וזכויות הוותק והפנסיה שלהם לא יצברו".

 

באופן מפתיע, על אף האג'נדה החברתית שלהם, החליטו במפלגת הגימלאים לא לחתום על המכתב מכיוון שלטענתם מדובר בקבלן פרטי, שאינו קשור לכנסת.

 

אחד מעובדי המזנון שקיבל את מכתב הפיטורים הוא אמרה ווסה, שאמר כי לא ציפה להתנהגות כזו במשכן הכנסת: "לא ציפיתי שדבר כזה יקרה בכנסת. נכון שמדובר בקבלן פרטי, אבל עדיין - אנחנו שירתנו את חברי הכנסת שלפי דעתי צריכים לעשות יותר. צריך להיות איכפת להם מהמקום שהם עובדים בו, ומהאנשים שמשרתים אותם שעות רבות ביום.

 

"לא אמרו לנו שיפטרו אותנו בפגרה, ואין לי מושג במה אני אעבוד אחר כך. זה מאוד מתסכל. לדעתי, היו צריכים לתת לנו חופשה ללא תשלום ואז להחזיר אותנו ללא הפיטורים. אבל מה לעשות, זה היחס שנותנים הקבלנים לעובדים".

 

עובד אחר, אייל סימני, גם כן הופתע ממכתב הפיטורים "אף פעם לא נאמר לנו שנפסיק את עבודתנו כאשר תהיה פגרה. המכתב נפל עליי כרעם ביום בהיר. עבדתי יד ביד עם האחראי שהבטיח לי גדולות במקום העבודה, התקדמות, אבל בסוף נתן לי את הסטירה. הוא הבטיח לי שיחזירו אותי לעבודה לאחר הפגרה, אבל אני כבר לא מאמין".

 

"לעובדים הובהר שיפוטרו"

אושיק בן שטרית, מבעלי המזנון: "הכנסת נכנסה לפגרה והיינו שמחים להמשיך ולהעסיק את כל העובדים, אבל אין לנו צורך בהם. את מי שיכולנו להמשיך ולהעסיק העסקנו, אך את מי שלא הצלחנו למצוא לו תפקיד נאלצנו לפטר. הבהרנו לעובדים את התנאים הללו כבר בהתחלה".

  

תגובת הכנסת: "נוכח השמועות לעניין פיטורי כלל העובדים שהועסקו על ידי קבלן שירותי ההסעדה, פנתה אליו הכנסת בבקשה לקבל הבהרות ולבחון את תקינות המהלך. 

 

"יצוין כי מדובר בקבלן עצמאי ואין בין עובדיו לבין הכנסת כל יחסי עובד מעביד. עם זאת, הכנסת הקפידה לקבוע בהסכם עם הקבלן כי עליו לקיים את כל דרישות הדין לעניין העסקת עובדים". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
כץ. לא מדובר בחופשה
צילום: אביגיל עוזי
צילום: אמיר כהן
כהן. 30 חותמים עד כה
צילום: אמיר כהן
סימני. כרעם ביום בהיר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים