שתף קטע נבחר

רייס לפלסטינים: די להסית, תקנו ספרי הלימוד

מזכירת המדינה האמריקנית דיברה בבית הנבחרים על הצורך להפסיק את ההסתה ברשות הפלסטינית. היא סיפרה על ניסיונות הממשל להעביר כספים לכוחות הנאמנים לאבו-מאזן, מבלי שיגיעו לממשלת האחדות החמאסית. את דרישות הקוורטט היא כינתה "עקרונות בסיסיים לשלום"

"אנחנו מדברים עם הפלסטינים על הצורך לשנות את ספרי הלימוד, להפסיק את ההסתה, ולהציג מפה המראה את ישראל בתוכה" - כך אמרה היום (ד') מזכירת המדינה האמריקנית קונדוליזה רייס, בשימוע שנערך לה בבית הנבחרים. "לא מספיק לומר שאתה רוצה שלום. צריך לעבוד למען השלום ולהכין את העם שלך לשלום", הוסיפה רייס.

 

רייס, שדיברה מול חברי תת הוועדה להקצבות חוץ בבית הנבחרים, התייחסה גם לתכנית שמכינים בממשל, שתאפשר להעביר כספים ישירות למנגנון הביטחוני של אבו מאזן, מבלי שיגיעו לידי הרשות הפלסטינית. מזכירת המדינה קונדוליזה רייס הודתה בשימוע שהממשל אינו יכול להבטיח ש-86 מיליון הדולר שהוקצבו לכוחות הביטחון של אבו מאזן אכן יגיעו אליהם.

 

כזכור, הכספים הוקפאו עד להשלמת תוכנית שתבטיח העברת הכספים ליעדם. רייס הבטיחה כי משרדה מכין תוכנית, שעליה יפקח הגנרל קית' דייטון, העוסק באימון הכוחות של אבו מאזן. מזכירת המדינה סיפרה על מאמצי הממשל לעמוד מול ממשלת האחדות בראשות החמאס, אך מבלי להזניח את הזירה המדינית.

 

רייס אמרה כי "חשוב להמשיך להפגין מחויבות לאופק מדיני, כדי שהעם הפלסטיני יווכח שהעתיד שלו כרוך בכוחות המתונים כמו אבו מאזן ולא עם הכוחות הקיצונים". בהקשר זה הבהירה רייס כי בתוך ממשלת האחדות ישנם אנשים המחויבים לדרישות הקוורטט ואתם הממשל האמריקני ימשיך לדבר.

 

"ממשלת האחדות היא אתגר, כי היא אינה עומדת בעקרונות הקוורטט", אמרה רייס וכינתה את דרישות הקוורטט "העקרונות הבסיסים לשלום". "אתה לא יכול להשיג שלום אלא אם כן אתה מכיר בזכות הצד השני להתקיים, אלא אם אתה מוכן לוותר על אלימות וטרור ולעמוד בהסכמים מהעבר", אמרה רייס והצהירה שהממשל האמריקאי לא ישנה את מדיניות הסיוע כלפי ממשלת האחדות, שאינה מכירה בעקרונות השלום.

 

רייס חשפה טפח מתוכניתה, הכוללת בין היתר תמיכה בתוכניות כלכליות וחינוכיות: "אנחנו צריכים להיות מודאגים מכך שהחברה הפלסטינית היתה חברה פתוחה עם נטיה מערבית-ליברלית וקיימת דאגה ששליטת החמאס משנה את אופי החברה". רייס אמרה שבמקום להמתין לפרטנר בצד הפלסטיני - יש לקדם פתרונות מבניים בתוך החברה הפלסטינית ולהציע לציבור הפלסטיני חזון של מדינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קונדוליזה רייס
צילום: איי אף פי
מומלצים