שתף קטע נבחר

ברק: "מפלגת העבודה - עדיין מדורת השבט"

כ-1500 חברי עבודה הגיעו לכנס תמיכה בראש הממשלה לשעבר, המתמודד על ראשות המפלגה. "כולנו מבינים עד כמה קשה מצב המדינה בביטחון, בחברה, בחוסן, בטוהר מידות, באכיפת החוק ובשחיקת הסולידריות החברתית", אמר ברק. "אנחנו ניצבים בפני אתגרים שמאז מלחמת ששת הימים לא ידענו כמותם". השר שמחון: "ראשות ממשלה היא לא כוכב-נולד. ליד הגה המדינה צריך לשבת האדם המנוסה והאיכותי ביותר"

הקרב על ראשות מפלגת העבודה ממשיך לתפוס תאוצה והערב (א') הגיעו כ-1500 חברים לכנס תמיכה בראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, שנערך בקיבוץ יקום. בערב התמיכה, שהתקיים תחת הכותרת "ברק - יחזיר לנו את הביטחון", השתתפו גם השרים בנימין (פואד) בן אליעזר, איתן כבל, יצחק הרצוג ושלום שמחון. לקראת האירוע תוגברה האבטחה על ברק.

 

"כולנו מבינים עד כמה קשה מצב המדינה בביטחון, בחברה, בחוסן, בטוהר מידות, באכיפת החוק ובשחיקת הסולידריות החברתית", אמר ברק, המעודד מהסקרים האחרונים על המירוץ לראשות המפלגה. "אלו אתגרים עצומים שמעטות האומות שהתמודד עימם. יש לנו אנשים מצויינים שחרדים למה שיקרה בעתיד. יש בהם כוח ורצון, אך הם זקוקים להנהגה המבינה את גודל המשימה ואת גודל ההזדמנות. אני ניצב כאן היום נחוש לעמוד במשימה".

 

ברק, שעלה לנאום רק לאחר ששרים וחברי כנסת אחרים מהמפלגה אמרו את דברם, התקבל בקריאה הבלתי נמנעת בכנסים מסוג זה - "הו-הא, מי זה בא, ראש הממשלה הבא". הוא ציין כי החיילים והאזרחים שנהרגו במלחמת לבנון השנייה עומדים לנגד עיניו בכל יום: "מותם מטיל עלינו את החובה והאחריות להיות ראויים לקורבנם ולכונן בארץ הזו - שעל הגנתה וזכותה לחיים נורמליים נפלו -חברת מופת חזקה, מוסרית וצודקת".

 

ברק גם לא שכח להזכיר גם את הפעולות בהן השתתף בעבר כמפקד סיירת מטכ"ל, וקישר בינן לבין הצהרתו בתקופה האחרונה כי לא השתנה אבל למד כמה דברים: "לא הייתי בלונדינית בביירות, הייתי ברונטית וכן השתניתי: אז היתה לי גזרה של בוז'י (יצחק הרצוג), היום יש לי גזרה של פואד".

 

"מפלגת העבודה - הכי דמוקרטית ופלורליסטית"

"אנחנו מסוגלים לחזור להנהגת המדינה ולחולל את התיקון הנדרש, להחזיר את הביטחון, את הנורמה המוסרית ואת התקווה, ולהוביל את ישראל ביד בוטחת אל חוף מבטחים, גם אם תארך הדרך", הוסיף ברק. "מפלגת העבודה, למרות כל חולייה ובעיותייה, היא עדיין מדורת השבט האמיתית של ישראל. היא הכי דמוקרטית והכי פלורליסטית. המפלגה זקוקה להבראה ואיתן (כבל, המזכ"ל) יזדקק לכל גיבוי ועזרה.


ברק בכנס ביקום. מגזרת בוז'י עד גזרת פואד (צילום: ניב קלדרון)

 

"בהיבט הביטחון הלאומי צריך שיגבר רק השיקול הלאומי. רק טובת המדינה ואזרחיה. אנחנו ניצבים בפני אתגרים שמאז מלחמת ששת הימים, לא ידענו כמותם. אין צורך להכביר מילים על כך. בנוגע להובלת הביטחון אהיה מוכן בכל עת להקרא לדגל ולהיענות לאתגר". 

 

במהלך דבריו, על רקע המלחמות הבלתי פוסקות בין מחנות המפלגה השונים, אמר ברק: "אני קורא לשאר המועמדים: בואו נשלב ידיים. בואו לעבודה. המצב רציני אך אין מקום להיסטריה, יש זרעי הזדמנויות, המטוס אכן צולל (התכוון למדינה - א.ש) ונוציא אותו מהצלילה".

 

"ראשות ממשלה זה לא כוכב-נולד"

מזכ"ל העבודה, השר כבל, אמר בכנס כי הוא אינו יכול להרשות לעצמי להתחבא מאחורי תפקידו, ואמר כי הוא נמצא בכנס כדי לקבוע שב-28 במאי ברק יהיה יו"ר מפלגת העבודה. בדבריו הוא פנה אל ראש הממשלה לשעבר ואמר: "עם כל הבעייתיות של הקדנציה ההיא, אני מבקש לרתום את הניסיון שלך ואת ההבנה שלך. זה לא מזכ"לות מפלגה, זה לא שַרוּת וזה אפילו לא שר ביטחון - זו אחריות שאינה קיימת בשום מדינה בעולם".


התמונה ההכרחית בקמפיין: ברק ונציגי הגיל הרך (צילום: ניב קלדרון)

 

"אני יושב סביב שולחן הממשלה, ומביט בראש הממשלה, ורואה את כובד האחריות העצום. אני מוכן לשלם כל מחיר - כשאני מקבל החלטות, אני עומד מאחוריהן. גם כך, תקופה ארוכה אני מתלבט על המשך דרכי", אמר כבל ורמז על הטענות בדבר הבעת עמדתו אל מול התפקיד בו הוא מחזיק במפלגה. "עתידה של מפלגת העבודה ומדינת ישראל מעל לכל. האיש היחיד שיכול להוביל אותנו עם כל הקושי זה אהוד ברק".

 

השר שלום שמחון אמר בכנס: "המנהיגות היא פונקציה של ותק וניסיון. למתפקדי העבודה יש נטיה בשנים האחרונות, לבחור דמויות חדשות להנהגת המפלגה. ראשות ממשלה היא לא תחרות של כוכב נולד. ליד הגה המדינה צריך לשבת האדם המנוסה והאיכותי ביותר. מי שמכיר את המציאות הישראלית על כל היבטיה הוא אהוד ברק, ואנחנו נוביל אותו לראשות הממשלה".

 

השר יצחק הרצוג אמר: "יש פה אנרגיה מנצחת, אנחנו יכולים לעשות את זה עם אהוד. מי שרוצה לדעת למה אהוד, שיילך לראות את הסרט 'בופור'. שיילך לראות את החידלון של החייל, של האדם הקטן, שיידע שיש מנהיג שמוכן לקחת סיכונים. זו מדינה קשה מאוד. יש פה משבר כל שש שעות לפחות. צריך אנשים חזקים, מחושלים, עם ניסיון. ברק הוא היחיד שיכול להוביל את מדינת ישראל".

 

כשעלה בן-אליעזר לבמה, אנשי חברת החשמל הפריעו לדבריו וצעקו "בגדת בנו". שר התשתיות המשיך בדבריו ואמר: "כולם מתעסקים עם דבר אחד ויחידי - המלחמה, תחלואיה וכשליה. כולם מנתחים מי אשם, מי פחות אשם, למה פרס אמר ככה, ולמה לא שמענו ובצדק בממשלה. דבר אחד לא אמרו - שבעצם מה שקורה ומה שקרה, וכל הכשלים והתחלואים של המלחמה הזאת, הם בגלל דבר אחד ויחידי: ניסיון, ניסיון, ניסיון. אחרי כמה שנים של חשבון נפש, אהוד חוזר היום עם ניסיון". 


פורסם לראשונה 25/03/2007 19:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק, הרצוג ושמחון בכנס העבודה
צילום: ניב קלדרון
פואד. מחפש מועמד עם נסיון
צילום: ניב קלדרון
בופור. לזכור את החידלון
מומלצים