שתף קטע נבחר

פרשת שפחות המין: אבה התנצל, אך לא רשמית

לאחר שמוקדם יותר החודש דחה את הטענות כאילו ממשלת יפן אילצה נשים אסייתיות לשמש כשפחות מין בעבור הצבא היפני במלחמת העולם השנייה ועורר זעם בבייג'ינג וסיאול, אמר היום ראש ממשלת יפן כי הוא "מתנצל כאן ועכשיו" על כך שהנשים אולצו להפוך לשפחות מין. הוא הביע תמיכה בהתנצלות הרשמית של יפן מ-1993 - אך הבהיר כי לא יספק התנצלות רשמית חדשה

ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, הודיע היום (ב') כי הוא "מתנצל כאן ועכשיו, כראש ממשלת יפן" על כך שמאות אלפי נשים באסיה אולצו לשמש כשפחות מין של חיילים יפנים במהלך מלחמת העולם השנייה. אבה התנצל על רקע הביקורת החריפה שהשמיעה סין נגדו, על כך שדחה את הטענות שממשלת יפן היתה מעורבת בעניין.

 

מוקדם יותר החודש, אמר אבה כי אין כל הוכחה לכך שממשלת יפן או הצבא היפני חטף נשים כדי שישמשו כשפחות מין בעבור החיילים במהלך המלחמה. דבריו של אבה עוררו זעם באסיה - ועמדו בסתירה לראיות הקיימות, שכן מסמכים שהתגלו ביפן ב-1992 העידו כי רשויות הצבא היפני עבדו בשיתוף עם סרסורים כדי לגייס כ-200 אלף נשים, בעיקר מקוריאה, סין ויפן - כדי שיעבדו בבתי בושת. לא פעם, גיוסו הנשים באמצעות שימוש בכוח

 

בדבריו היום, ציין אבה כי הוא תומך בהודעת ההתנצלות שפרסמה ממשלת יפן ב-1993, הידועה גם בכינוי "הצהרת קונו", שהכירה בכך שהממשלה היפנית היתה מעורבת בנעשה. עם זאת, אבה הבהיר כי לא יספק התנצלות רשמית נוספת - גם אם הקונגרס האמריקני יעביר החלטה שתדרוש ממנו התנצלות שכזו.

 

"אני מתנצל כאן ועכשיו, מתוקף תפקידי כראש הממשלה - והתנצלות זו זהה להתנצלות מ'הצהרת קונו'", אמר אבה בפני ועדה פרלמנטרית - בתגובה לשאלה שהעלה חבר פרלמנט מהאופוזיציה. "כפי שאמרתי לא פעם, אני חש סימפטיה כלפי אלה שסבלו - ואני מתנצל על כך שהן הושמו במצב הזה באותם ימים", אמר אבה בפרלמנט.

 

דבריו של אבה מתחילת החודש - שבהם דחה כל מעורבות רשמית בחטיפת הנשים - עוררו זעם גם בדרום קוריאה, ואף איימו לפגוע בקשרים בין טוקיו לוושינגטון, שם העלה חבר הקונגרס מייקל הונדה הצעת החלטה שתקרא ליפן להתנצל באופן חד משמעי על סבלן של שפחות המין.

 

אבה כינה את הצעת ההחלטה "שגויה לחלוטין", אך ההצבעה עליה אינה צפויה לפני חודש מאי, לאחר ביקורו של אבה בוושינגטון. דבריו של אבה זכו גם לביקורת חריפה בכלי התקשורת בארה"ב.

 

"אם מר אבה רוצה שהעולם יתמוך במאמציו לגלות מה עלה בגורלם של אזרחי יפן שנחטפו על ידי צפון קוריאה - הוא צריך ליטול קודם כל אחריות על פשעיה של יפן - ולהתנצל בפני הקורבנות", נכתב במאמר מערכת שהתפרסם בסוף השבוע האחרון בעיתון "וושינגטון פוסט", תחת הכותרת "המשחק הכפול של שינזו אבה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אבה. מתנצל "כאן ועכשיו"
צילום: איי פי
מומלצים