שתף קטע נבחר

יותר ממחצית היהודים: נישואים לערבי הם בגידה

יותר מ-75% מהנשאלים בסקר שנערך עבור המרכז למאבק בגזענות לא מוכנים להתגורר בבניין משותף עם ערבים, ויותר מ-60% לא מוכנים שערבי יבקר בביתם. אחוזים הולכים וגדלים בציבור היהודי מצהירים על פחד מהשפה הערבית, וחשים עליונות כלפי תרבות זו

יותר ממחצית הציבור היהודי סבור שנישואי יהודיה לערבי מהווים בגידה במדינה. כך עולה מסקר של מכון "גיאוקרטוגרפיה", שנערך עבור המרכז למאבק בגזענות. מדובר בסקר שעיקריו התפרסמו לפני ימים אחדים, אך היום (ג') הוא מתפרסם במלואו. הסקר הקיף 500 גברים ונשים יהודים, המהווים מדגם ארצי ומייצג של האוכלוסייה הבוגרת ביישובים היהודיים במדינת ישראל.  

 

מהסקר מצטיירת תמונת מצב קשה עוד יותר מהשנה שעברה בכל הקשור לגזענות: יותר מ-75% מהנשאלים לא מסכימים למגורים בבניין משותף עם ערבים, ויותר מ-60% לא מוכנים שערבים יבקרו בביתם. כל המקרים משקפים עליה של עשרות אחוזים במדד הגענות ביחס לסקר הקודם, שנערך לפני שנתיים. 

 

במהלך שנת 2006 נרשמו 274 מקרים של גזענות כלפי ערבים, לעומת 225 מקרים בשנת 2005.

 

כ-40% מהנשאלים הסכימו כי "יש לשלול מערבים זכות הצבעה לכנסת". מדובר בעליה של 55% לעומת הנתון המקביל בשנת 2005. יותר ממחצית הנשאלים מסכימים כי המדינה צריכה לעודד את האזרחים הערבים להגר מהמדינה – עליה של 28% לעומת הסקר הקודם.

  

גם במישור היחסים הבין-אישיים תמונת המצב קודרת. כשיותר מחצית המשיבים סבורים ש"נישואי יהודיה עם ערבי הם בגידה במדינה ובעם היהודי", מדובר בעליה של 29% לעומת 2005. כמחצית הנשאלים הצהירו כי אינם רוצים לעבוד במקום בו הממונה הישיר הוא ערבי, עליה של 47%. 

 

כך שאין להתפלא כי יותר מ-55% מהנשאלים סבורים כי "יש להפריד בין ערבים ליהודים במקומות הבילוי".  

 

כשנשאלו המשתתפים בסקר מה הם חשים כשהם שומעים ערבית, העידו 31% כי הם "חשים שנאה", לעומת 17.5% שהשיבו כך רק לפני כשנתיים. 50% מהנשאלים העידו כי הם חשים "פחד" כשהם שומעים אדם מדבר ערבית. זאת לעומת 39% ב-2005.

 

"התרבות הערבית נחותה"

יותר מ-56% מהציבור היהודי סבור כי הערבים אזרחי ישראל מהווים איום בטחוני ודמוגרפי למדינה.

 

כשנשאלו מה הם חשים כלפי התרבות הערבית השיבו 37.4% כי "התרבות הערבית נחותה". מדובר בעליה של כ-10% ביחס לשנה שעברה.   

 

המרכז למאבק בגזענות הוקם לפני כארבע שנים, והוא חבר ב"קואליציה נגד גזענות", בה חברים מספר ארגונים ובהם "טבקה" הנאבק בגזענות נגד עולי אתיופיה בישראל, "הקשת המזרחית", "המרכז לפלורליזם יהודי", "מרכז מוסאוא לזכויות הערבים בישראל" ועוד.  

 

בדו"ח השנתי שפורסם נמסר: "המרכז למאבק בגזענות שם לו למטרה לעקוב אחר כלל אירועי הגזענות הנעשים כלפי האזרחים הערבים, וגם להילחם בגזענות ככל האפשר הן במסגרת החוק והן במסגרת הפעילות הציבורית". המניע להקמת הארגון היה אינתיפאדת אל אקצה, והרג 13 האזרחים הערבים בהתנגשויות בין המשטרה לתושבי ואדי ערה.

 

מנכ"ל המרכז, בכר עואודה אמר כי "מדובר בממצאים קשים ומדאיגים המחייבים התערבות מערכתית מיידית מצד ממשלת ישראל. אנחנו קוראים לשרת החינוך להרים את הכפפה ולקחת את הנושא ברצינות משום שהוא מסוכן לחיים המשותפים בארץ. אנחנו קוראים לפרקליטות המדינה וליועץ המשפטי לממשלה לנקוט בצעדי מניעה". אנשי המרכז עמלים על הכנת הצעה למודל שיאפשר לרשויות אכיפת החוק לפעול בנושאים אלה. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דני סלומון
בניין משותף. רק לא עם ערבי
צילום: דני סלומון
חתונה = בגידה
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים