שתף קטע נבחר

עצרת יום האדמה: "זו המולדת שלנו - לא נעזוב"

בעצרת שהתקיימה בסכנין אמר יו"ר המעקב העליונה של ערביי ישראל: "אנחנו, בני המולדת הזאת, וכל ההסתה החדשה והמתחדשת לא תזיז אותנו מאדמתנו". טלי פחימה, שהשתתפה בפעם הראשונה בעצרת, אמרה ל-ynet: "כל אזרח במדינה צריך לקחת חלק ביום הזה"

"אולמרט, ליברמן ופרץ, תבינו - זו המולדת שלנו ואותה לא נעזוב". כך קראו היום (ו') אלפי המשתתפים בעצרת המרכזית לציון יום השנה ה-31 ליום האדמה שנערכה בסכנין. באירוע לוקחים חלק חברי כנסת ערבים, פעילים פוליטים רבים וגם טלי פחימה, שריצתה עונש מאסר בגין עבירות של מגע עם סוכן חוץ.

 

לאחר תהלוכה שעברה במרכז העיר, הגיעו המשתתפים לבית הקברות של סכנין. שני הנואמים בעצרת היו ראש העיר, מוחמד באשיר, וכן יו"ר ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, שאוקי חטיב. "האלפים שהגיעו לכאן הוכיחו שהאוכלוסייה הערבית לא התנתקה מהפוליטיקה - ההיפך הוא הנכון. הדבר מחזק את המערכה שלנו למען אדמתנו – לשמור על מה שנשאר וגם לדרוש את החזרת האדמות שנלקחו מאיתנו", אמר ראש העיר באשיר. "הממשלה ממשיכה לסגור עלינו בשיטות שונות, הן באזורי השיפוט שלנו והן בתכניות המתאר. אנו צריכים להקפיד על אחדותנו למען מאבקנו".


מניפים דגלים בעצרת בסכנין  (צילום: חגי אהרון)

 

חטיב התייחס לאווירה הפוליטית השוררת בימים אלה. לדבריו, "היום ההיסטורי הזה הפך להיות יום כלל פלסטיני, ערבי ועולמי. זהו יום של סמל למאבק נגד האפליה ולמען הזכויות הלגיטימיות שלנו. אנחנו, בני המולדת הזאת, וכל ההסתה החדשה והמתחדשת לא תזיז אותנו מאדמתנו. יש כאלה שרוצים לדחוף את הייאוש לשורותינו ולטעון שמאבקנו צועד אחורה, אבל הנוכחות הזאת מוכיחה את ההיפך הגמור. שואלים אותנו בעניין נאמנותנו למדינה ואנחנו אומרים שאנחנו אזרחי המדינה הזאת ומגיע לנו קודם כל את מלוא הזכויות בלי שום תנאי ועל כך ניאבק".

 

בסיום העצרת אמר חטיב ל-ynet "ישנו כעס שהצטבר בקרב הציבור הערבי, שכן אותו ציבור אינו שבע רצון מהמציאות הקיימת והוא רוצה לשנות אותה. יש מציאות לערבים ומציאות ליהודים והערבים הם אלה שנמצאים בשוליים. אנחנו רוצים לשנות את המציאות הזאת באמצעים דמוקרטיים וחוקיים. אני קורא לקברניטי המדינה להפסיק לחשוב על הערבים כבעיה שצריך לטפל בה ולהתחיל להתייחס אלינו כאל אזרחים".

 

יו"ר חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה, התייחס אף הוא לאווירה הרגועה בה התקיימה העצרת. "היתה אווירה של התגייסות רחבה. כל עוד המשטרה אינה שולחת את ידיה ומפריעה, העניינים עוברים כאן בשלום. המתיחות נוצרת רק כאשר מישהו מחליט לשלוח את אצבעותיו המטונפות וללכלך את מאבקנו. יום האדמה השנה הוא בסימן הנגב, הערים המעורבות, ההסתה והגזענות, וגם בסימן סיכוי חסר תקדים בנושא של פתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני. זהו חלון הזדמנויות אסטרטגי".

 

מי שהשתתפה באירועי יום האדמה בפעם הראשונה היתה גם טלי פחימה. בשיחה עם ynet היא נימקה את השתתפותה ואמרה: "באתי לכבד את היום הזה. אני מכירה ביום הזה, כמו שאני מכירה בקרבנות הפלסטיניים שנרצחו. כך למשל נרצח אתמול פעיל בן 16 ולפני כן נרצח פעיל מגדודי חללי אל אקצה. אני מכירה בהם כמו גם בקורבנות הישראלים. כל אזרח במדינת ישראל צריך לקחת חלק ביום הזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טלי פחימה בהפגנה בסכנין
צילום: חגי אהרון
צילום: אורי פורת
חטיב. אנחנו אזרחי המדינה
צילום: אורי פורת
צילום: רונן בוידק
ח"כ ברכה. המשטרה לא הפריעה
צילום: רונן בוידק
מומלצים