שתף קטע נבחר

תושבים שחלו תובעים 184 מיליון מרמת חובב

63 תושבים מבאר שבע, עומר וההתיישבויות הבדואיות בנגד הגישו תביעה נגד המועצה המקומית רמת חובב - בה פועל אזור תעשייה כימית. עורך דינם: "המסר הוא שכל מי שגורם לעוול סביבתי, שמשפיע על בריאותם של אנשים, ישלם מכיסו". רמת חובב: "המועצה פועלת לשמירה על איכות הסביבה"

כתב תביעה בסך 184 מיליון שקל הוגש נגד מועצת רמת חובב, בה פועל אזור תעשייה כימית ואתר פסולת ארצי. 63 תושבים מבאר שבע, עומר ופזורות בדואיות סמוכות הצטרפו לתביעה והם טוענים בפני בית המשפט כי הם רבים מהם חלו בסרטן, או סובלים ממחלות בדרכי הנשימה ומהפלה של עוברים שכיחה מהרגיל.

 

עוד נטען בכתב התביעה כי במשך שנים נהגה המועצה ומשרדי הממשלה הרלוונטיים ברשלנות שגרמה לזיהום הכבד, ואי פיקוח והיעדר אכיפה איפשרו למציאות להימשך.

 

התביעה הוגשה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע על ידי עורכי הדין דוד מנע, משה קפלנסקי וקובי קפלנסקי, שעמלו על הכנתו כשנה. עו"ד מנע אמר ל-ynet כי "מדובר בתביעה ראשונה, שאליה יצטרפו סדרה של תביעות נוספות. בכך אנחנו רוצים להעביר את המסר כי כל מי שגורם לעוול סביבתי, שמשפיע על בריאותם של אנשים, ישלם מכיסו.

 

"המפעילים מעדיפים שלא להשקיע מיליוני דולרים במערכת ניטור, כמו במדינה במתוקנת, ומתוך כך הם מעדיפים לתת פיצויים במידת הצורך, מאשר לשלם את המחיר לטיהור האוויר".

 

התביעה אמנם לא הוגשה באופן ישיר נגד המפעלים, אלא נגד המועצה המקומית והממשלה -  זאת בכוונה שהמדינה תוציא הודעה למפעלים כי היא מעבירה אליהם את התביעה כצד ג'.

 

באופן מפתיע, מנע סבור כי יש להקים את עיר הבה"דים בצומת הנגב. לדבריו, זה מה שיגרום לניקויה של רמת חובב: "אין לי שום ספק שממשלת ישראל לא תפקיר את החיילים, והיא תעמוד על-כך והיא אכן תקפיד על הנעשה ברמת חובב".

 

ממועצת רמת חובב נמסר בתגובה: "נכון לעכשיו טרם נתקבל במועצה כתב התביעה ופרטיו אינם ידועים. המועצה מיום כינונה פועלת ופעלה לשמירת איכות הסביבה ולמניעת מפגעים. התוצאות ניכרות במרחב רמת חובב ובנגב, הן גלויות לציבור וניתנות לבחינה בכל רגע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים נגד הפעילות ברמת חובב
מומלצים