שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "אולמרט מחפש כל דרך להפוך לאתרוג"
  במערכת הפוליטית יש כמעט קונצנזוס שאין הרבה תוכן בקריאות השלום של ראש הממשלה, אהוד אולמרט. אז מה יש שם? תשמעו את ההסבר של צבי הנדל: "אולמרט מחפש כל דרך אפשרית להפוך לאתרוג הבא"

  האם יש להתייחס ברצינות לקולות השלום שהשמיע ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמש (יום א') בפגישתו עם הקנצלרית אנגלה מרקל בירושלים? במערכת הפוליטית וגם מחוצה לה, לא בטוחים שהתשובה חיובית. בימין יש מי שאומר שאולמרט רוצה להתגונן מפני ביקורת ציבורית, בצלו של תהליך שלום, כפי שטוענים שעשה אריאל שרון עם ההתנתקות. ח"כ צבי הנדל (האיחוד לאומי-מפד"ל): "אולמרט מחפש כל דרך אפשרית להפוך לאתרוג הבא".

   

  לדבריו, "ביום שבו הממשלה שומעת סקירה על התחמשות ארגוני המחבלים בעזה, הוא יוצא בהכרזות הזויות ומנותקות מהמציאות במקום להנחות את צה"ל לעקור מהשורש את הטרור הרצחני".

   

  יו"ר מרצ-יחד, ח"כ יוסי ביילין, שותף לדעה שאין ממש בדברים: "לאחר שראש הממשלה החליט לסרב לקריאת נשיא סוריה למשא ומתן ולאחר שהחליט להחרים את הממשלה הפלסטינית, כולל את השרים שאינם חמאס, קשה לדעת על איזו ועידה בינלאומית מדבר אולמרט. במקום להתחבא מאחורי נוסחאות חלולות, צריך היה אולמרט לאחוז את השור בקרניו ולפתוח במשא ומתן עם שכנינו, אך סביר להניח כי במצבו הנוכחי הסיכוי לכך שואף לאפס". 

   

  לפחות בתוך קדימה יש מי שמאמין שהיוזמה של אולמרט רצינית. ח"כ יואל חסון אמר כי "הזמנתו של ראש הממשלה לוועידה עם מדינות ערב המתונות היא צעד חיובי שיש לברך עליו, אלא שלצערי אווירת העליהום על ראש הממשלה מביאה גם שוחרי שלום כיוסי ביילין לנגח יוזמה חשובה שכזו. כדאי שכל המתלהמים לא ישכחו שאחרי הכל יש פה מדינה לנהל ושיתנו לראש הממשלה לעבוד".

   

  חבר הכנסת אחמד טיבי (רע"מ תע"ל) אומר כי "מנהיגי מדינות ערב, לא יקבלו את הצעתו של אולמרט, שאין בה יותר מאשר יחסי ציבור. אולמרט רוצה נורמליזציה, לפני הסכם, שזה בבחינת הצבת העגלה לפני הסוס. על אולמרט לומר כן ליוזמת השלום הערבית ורק לאחר משא ומתן רציני תהיה הפסגה הכנה אחרונה לפני הסדר". חבר הכנסת אבשלום וילן (מרצ) עקץ את אולמרט: "אני מזכיר לראש הממשלה שאת הפוליטיקה הבינלאומית מנהלים במגעים חשאיים ויעילים ולא די בשחרור הצהרות לעיתונות לקראת חג הפסח".

   

  "צריך גם תוכן"  

  אורי סביר, שהיה אחד מיוזמי הסכמי אוסלו, סבור שהקריאה של אולמרט נכונה, "אך מה שצריך להתלוות אליה זה גם אמירה של תוכן, שאומרת שהיוזמה הערבית אינה מקובלת על כל פרטיה אבל בהחלט יכולה להיות בסיס למפגש כזה. אני חושב גם שלבוא למפגש עם אבו מאזן זה נכון לעשות. לא היו הרבה ועידות שפוצצו. ועידת מדריד הובילה לאוסלו. אני מקווה שהעניין מלווה בדיפלומטיה חשאית שבה מובהר לסעודים, לפלסטינים, למוסלמים ולמצרים מה יהיו עמדות ישראל בוועידה".  

   

  דורי גולד, נשיא המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה שחיבר את הספר "ממלכת האיבה", המספר כיצד סעודיה הצמיחה את אל-קאעידה, אומר ל-ynet: "כשאתה מציע משא ומתן, צריך להבטיח שני דברים: 1. להגיע לבסיס שבו מדינת ישראל תוכל לחיות איתו כמו 242 שמבטיח גבולות בטוחים ומוכרים ו-2. צריך להבטיח שתהיה תשתית טובה של יחסים בין ארה"ב והשותפות הערביות. אך לא כך המצב. לדעתי - יש הידרדרות רצינית ביחסים. באפריל האחרון המלך סעודיה ביטל ארוחת ערב חגיגית לכבודו בבית הלבן וגם דיבר בנאומו נגד הכיבוש האמריקני בעיראק".

    

  תנועת "שלום עכשיו" אומרת ש"הצהרותיו של אולמרט הן פופוליזם זול. במקום לצאת בהכרזות ריקות מתוכן על ראש הממשלה לפתוח מיידית במשא ומתן רציני על בסיס היוזמה הסעודית ולהביא לפתרון ממשי לסכסוך".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אולמרט משמיע זמירות של שלום
  צילום: גיל יוחנן
  צילום: גיל יוחנן
  רוצה להפוך לאתרוג. הנדל
  צילום: גיל יוחנן
  תומך בקדימה. יואל חסון
  מומלצים