שתף קטע נבחר

ברשות זועמים: "מרקל באה הנה כנציגת ישראל"

מקורות פלסטינים טוענים - יום לאחר ביקורה של קנצלרית גרמניה ברמאללה - כי התמקדה כמעט רק בנושא גלעד שליט ולא הייתה קשובה לנושאים הבוערים ברשות: "לטעמנו היא חצתה את כללי הדיפלומטיה בדרך הצגתם של הדברים, כמנהיגה שכל תפיסתה מוטה לטובת הצד הישראלי"

ברשות הפלסטינית לא השתחררו גם היום (ב') מתחושת האכזבה העמוקה לאחר ביקורה של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ברמאללה. גורם בכיר המקורב ליו"ר הרשות, אבו מאזן, אמר בצהריים כי הפלסטינים חשו אכזבה גדולה וזעם מהביקור ותוכנו, ולדבריהם הקנצלרית הגרמנייה התמקדה בפגישתה עם אבו מאזן בסוגיית גלעד שליט יותר מבכל עניין אחר בוער העומד על סדר היום הפלסטיני. היום מבקרת מרקל בביירות, שם תיפגש עם ראש הממשלה הלבנוני פואד סניורה ובכירים נוספים.

 

לדברי אותו מקור, הרבתה מרקל לדבר על החייל החטוף והצורך לפעול לשחרורו וכמעט ולא התייחסה לעניינים המדיניים הרציניים: "מרקל לא הייתה סבלנית לשמוע את העמדה הפלסטינית בעניינים המדיניים וגם לא רצתה לשמוע על מה שקורה בשטח מבחינת פעולות ישראליות שמאיימות על כל הסדר מדיני כמו הרחבת ההתנחלויות והמשך בניית הגדר. לא קיבלנו את הרושם שהיא באמת מגיעה במטרה לקדם את תהליך השלום ואת הסוגיות המדיניות המשמעותיות, אלא באה כנציגה של ישראל".

 

המקור הפלסטיני אף אומר כי מרקל רמזה באופן עבה לאבו מאזן על כך שהיא מאוכזבת מהתנהלותו, ובמיוחד מהבטחותיו בעניין שליט. "לטעמנו היא חצתה את כללי הדיפלומטיה בדרך הצגתם של הדברים. היא נראתה לנו לא כמתווכת המבקשת לקדם את תהליך השלום ובוודאי לא כמתווכת הוגנת, אלא יותר כמנהיגה שכל תפיסתה מוטה לטובת הצד הישראלי. האכזבה גדולה במיוחד נוכח העובדה שחשבנו שבגלל עמידתה של גרמניה בראש האיחוד האירופי, היא תפעל לקידום התהליך המדיני אבל התאכזבנו לגלות שהיא מאמצת את הקו הישראלי באופן מלא. החלק הארי של הפגישה התמקד בהצגת התביעות הישראליות ובמיוחד בעניין גלעד שליט".

 

מרקל, לטענת המקור ברשות, דחתה הצעה של הפלסטינים לקיים את הפגישה בינה לבין אבו מאזן בבית לחם: "ביקשנו לקיים את הפגישה בבית לחם כדי שהיא תוכל לראות את הגדר אבל מרקל סרבה. היא גם סירבה להיפגש עם ראשי הכנסיות בבית לחם שהיו אמורים להציג לה את מצוקת הנוצרים בתקופת חג הפסחא, כאשר תנועת הנוצרים מוגבלת בגלל צעדי ישראל, בגלל המחסומים והגדר. כל גישתה הייתה פרובוקטיבית ומוטה לטובת ישראל".

 

בהקשר הזה מציינים הפלסטינים את העובדה שמרקל כן קיבלה את תואר ד"ר הכבוד באוניברסיטה העברית שממוקמת על אדמות פלסטיניות, אבל סירבה להיפגש עם נציגים מירושלים המזרחית. "זוהי לא גישה מאוזנת ולא גישה של מי שמבקש לפעול לקידום תהליך השלום. מכאן האכזבה העמוקה שלנו מן הביקור" אומר ל-ynet המקור הפלסטיני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו מאזן ואנגלה מרקל
צילום: איי פי
מומלצים