שתף קטע נבחר

ארה"ב מחפשת סוכן FBI לשעבר שנעלם באיראן

איש הבולשת הפדרלית, שזהותו לא נחשפה, נעלם ברפובליקה האיסלאמית לפני מספר שבועות במהלך מסע עסקים. וושינגטון מכחישה כי היה בשליחות רשמית וכי גורמים איראנים אחראים להיעלמו, אך פתחה בחקירה באמצעות מתווכים משוויץ

ארצות הברית ביקשה מאיראן מידע לגבי סוכן אף-בי-איי לשעבר שעקבותיו נעלמו במדינה לפני מספר שבועות במהלך מסע עסקים, כך דיווחו אתמול (ב') גורמים אמריקנים רשמיים.

 

דובר מחלקת המדינה האמריקנית, שון מקורמק, אמר כי משפחתו של הסוכן דיווחה על היעדרותו, וכי ארצות הברית החליטה לפתוח בחקירה בנושא באמצעות דיפלומטים שוויצים שיגיעו לאיראן כמתווכים, מאחר שבין וושינגטון לטהרן אין יחסים דיפלומטיים. "משפחתו של הנעדר ומעסיקיו מעוניינים לדעת היכן הוא נמצא", אמר מקורמק, שסירב לחשוף פרטים על זהותו של הסוכן או על זהות מעסיקו.

 

בסכונות הביון הפדרלית אישרו כי הנעדר עבד בשורותיה לפני למעלה מעשור, אך טענו כי הוא לא הגיע לאיראן בתפקיד רשמי כלשהו, וכי לעבודתו בסוכנות בשעתו לא היה קשר לאיראן.  "הנעדר לא פועל בשליחות האף-בי-איי", נאמר בהודעת הבולשת. "יתרה מכך, משימותיו של האיש בבולשת התמקדו בנושאים פליליים כגון פשע מאורגן".

 

גם מקורמק הדגיש כי האיש הגיע לאיראן על דעת עצמו ולא בשליחות רשמית כלשהי מטעם ארצות הברית. "אנו לא מוצאים קשר בין המקרה הזה למקרי היעדרות אחרים המדווחים בימים אלו בתקשורת", אמר מקורמק, בהתייחסו לפרשת חטיפתם של 15 חיילים בריטים לפני קרוב לשבועיים.

 

הנעדר תואר על ידי גורמים רשמיים כגבר בגיל העמידה, ונראה כי ביקר באי קיש בדרום איראן, שם ניסה לתאם פגישות בין צד שלישי לגורמים מקומיים.

 

לדברי מקורמק, הממשל האמריקני עוקב אחרי הפרשה כבר מספר שבועות, אולם עד כה לא התקבל כל מידע בנידון. גורם אנונימי במחלקת המדינה אישר כי דבר היעדרותו של הסוכן לשעבר התגלה ב-11 במרס, וכי מאז לא התגלו פרטים המלמדים על מעורבות של הממשל האיראני בפרשה.

 

לדברי הגורם, גם מזכירת המדינה, קונדוליזה רייס, עודכנה בנושא. הוא סיפר כי בכל שנה נרשמים שניים-שלושה מקרים דומים של היעדרות באיראן. דוברת הבית הלבן, דנה פרינו, ציינה אף היא כי "לא מדובר בתרחיש נדיר לחלוטין שבו אזרח אמריקני נעדר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החטופים הבריטים. לא רואים קשר
צילום: איי אף פי
רייס. עודכנה בפרטים
צילום: חיים צח
מומלצים