שתף קטע נבחר

מבוקשים ישראלים שאימנו רוצחים בקולומביה

האינטרפול שוב מחפש את סגן-אלוף במיל' יאיר קליין, שכבר הסתבך בעבר. הוא ועוד שני ישראלים מבוקשים - באיחור של 18 שנה - באימון רוצחים שכירים בקולומביה

סגן-אלוף במיל' יאיר קליין, שהיה סגן מפקד סיירת חרוב, שוב מבוקש על-ידי האינטרפול בגלל מעורבותו לכאורה באימון רוצחים שכירים של קרטל הסמים "מדיין" בקולומביה. עמו מבוקשים מלניק פרי ואברהם צדקה. 18 שנה אחרי פיצוץ הפרשה, בעיתוי לא ברור, פרסם הלילה (יום ד') האינטרפול צו מעצר נגד יאיר קליין וחבריו.

 

הם מבוקשים באשמת קשירת קשר ואימון טרוריסטים, לאחר שאימנו לכאורה חוליות רצח פרטיות של קרטל הסמים בקולומביה. גורם בסוכנות המודיעין של קולומביה מסר שאם יורשעו, הם צפויים לעונש של עד 11 שנות מאסר. ב-1991 הורשע קליין בבית משפט ישראלי באותה פרשה. הוא ריצה עונש מאסר של 16 חודשים בסיירה לאון בשל חלקו בעסקת נשק מפוקפקת.

 

קליין עצמו הכחיש לאורך כל השנים את מעורבותו בפרשת אימון הרוצחים השכירים בשירות קרטל הקוקאין. הוא טען כי נשכר כדי לארגן אבטחה לתעשיית הבננה שבצפון אזור אוראבה. אך רבים מהאנשים שאימן היו אחראים למעשי רצח איומים: "הם לא אומנו להרוג, רק להגן על עצמם", טען קליין.

 

קרטל הקוקאין, שבראשו עמדו פבלו אסקובר וגונזלו רודריגז גאצ'ה, הכריז מלחמה על קולומביה וביצע מעשי טרור כמו הפלת מטוסים, פיצוץ מטות משטרה ורצח שוטרים. המשטרה הצליחה להרוג את רודריגז גאצ'ה ב-1989 ואילו אסקובר נורה למוות בידי המשטרה במדיין ב-1993.

 

החשד: מאות אלפי דולרים תמורת אימון 

רון בן-ישי, שחשף את הפרשה ב"ידיעות אחרונות" דיווח בשעתו מבוגוטה כי שירות הביטחון הקולומביאני "ד.א.ס" העביר לממשלת ישראל ב-1989 הודעה על פעולת הקבוצה הישראלית בשירות קרטל סמים קולומביאני, והאשימו את ממשלת ישראל בכך שלא עשתה דבר כדי להפסיק את פעולת הקבוצה.

 

אותם גורמים טענו בשעתו שסא"ל במיל' יאיר קליין, איש חברת "חוד החנית" הישראלית, המספקת שירותי אבטחה והדרכה צבאית, ועוד מספר ישראלים שעבדו עימו קיבלו 800 אלף דולר תמורת אימון יחידת עילית קולומביאנית. בין אנשיה היו שומרי ראש וחברי חוליית רצח פרטית שפעלה בשירותו של סניור גאצ'ה. גורמי המודיעין הדגישו כי לא יכול להיות ספק שיאיר קליין ואנשיו ידעו היטב את מי הם מאמנים. 

 

הפרשה התפוצצה כאשר רופא, שעבד במחנה האימונים שהיה בניהולו של קליין, ברח מהמחנה, ומסר למשטרת קולומביה על זהותם הישראלית של מאמני אנשי המיליציה הקשורה עם קרטל הסמים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יאיר קליין
צילום: צביקה טישלר
מומלצים