שתף קטע נבחר

תחזית: כיצד יראה המחשב שלנו ב-2010?

על פי מחקר חדש של IDC, מערכת Windows Vista תאיץ את הביקוש לרכיבים גרפיים מתקדמים. טכנולוגיית הווידאו והאודיו HDMI תשולב בכ-36% מהמחשבים

טכנולוגיות התקשורת האלחוטית קצרות הטווח, ה-Bluetooth וה-Ultra wideband, יכפילו את נתח השוק שלהן ויחדרו ל-57% מהמחשבים הניידים עד שנת 2010. כך מעריכה חברת הייעוץ והמחקר IDC במחקר חדש על שוק החומרה ל-PC.

 

על פי התחזית, גם במחשבים השולחניים צפויה חדירה משמעותית של טכנולוגיות אלחוטיות אלה, והן ישולבו ב-35.6% מהמחשבים השולחניים עד 2010. לשם השוואה, בשנת 2006 היתה הטכנולוגיה האלחוטית קצרת הטווח (Bluetooth בלבד) משולבת ב-25.6% מהמחשבים הניידים, ורק ב-7.9% מהמחשבים השולחניים.

 

גילעד נס, אנליסט טכנולוגיות התקשורת ב-IDC ישראל, צופה כי ה-Ultra wideband תהיה הטכנולוגיה החדישה והמהירה ביותר שתחליף את החיבור בין שני מכשירים, והיא מסוגלת כיום להשיג קצב העברת נתונים של  480Mbps ובעתיד אף כפול מכך.

 

ה-Bluetooth ישמור על מעמדו

בניגוד למכשירי בידור ביתיים, כדוגמת טלוויזיה, DVD ומערכות אודיו בחדות גבוהה, בהם נדרש רוחב פס גבוה מאוד להעברת שידורים אלחוטיים, ולפיכך מתאימה במקרה זה טכנולוגיית ה-Ultra Wideband בלבד, במחשבים אישיים יש עדיין צורך גם בערוץ ה-Bluetooth לצורכי העברת מידע שאינו דורש רוחב פס משמעותי (כדוגמת סינכרון בין אנשי הקשר והיומן בטלפון הסלולרי ומכשירי כף היד לבין המחשב הנייד או הנייח), ומחירו הזול של רכיב ה-Bluetooth ישמר את מעמדו כתוסף קבוע בחלק גדול מהמחשבים הניידים גם בעתיד הקרוב.

 

במקביל, טכנולוגיית ה-Ultra Wideband תחדור למחשבים הניידים והשולחניים למטרות סינכרון והעברת תכנים עתירי מולטימדיה ממצלמות דיגיטליות, מצלמות וידאו, טלפונים סלולריים מתקדמים, כמו גם תקשורת עם אביזרי בידור ביתיים השואבים את תכניהם מהמחשב האישי (לדוגמה מחשב מדיה סנטר המשלח באופן אלחוטי את התוכניות המאוחסנות בו למסך הטלוויזיה, באמצעות Ultra Wideband).

 

נס מציין כי למרות שהתעשיה קיוותה שטכנולוגיית ה-Ultra Wideband תיכנס לשימוש מסחרי כבר לפני כשלוש שנים, ויכוח מתמשך בין חברות ענק כאינטל ומוטורולה לגבי התקן גרם למעשה להשהייה משמעותית בכניסתה של הטכנולוגיה לשוק.

 

בעיית התקן

למעשה, לא קיים תקן Ultra Wideband המוסכם על כל הצדדים, ובעקבות התפוצצות הדיונים בוועדת התקינה לפני כשנתיים החליט כל צד לפנות לשוק עם פיתוח התואם רק לרכיבים של חברי אותה קבוצה. המשמעות? מחשב נייד שבו מותקן רכיב Ultra Wideband מקבוצת החברות בהובלתה של אינטל לא יוכל לתקשר עם טלוויזיה בה מותקן רכיב Ultra Wideband מקבוצת החברות בהובלתה של מוטורולה.

 

נס מסביר כי כנגזר מכך העדיפו שתי הקבוצות לנתב את פעילותן, ככל הניתן, לשווקים מקבילים ולא חופפים: הקבוצה המובלת בידי אינטל פועלת בעיקר בשווקי המחשבים ומוצרי הצריכה הניידים (כדוגמת מצלמות סטילס, מצלמות וידאו, נגני MP3 וכו'), ואילו הקבוצה המובלת בידי מוטורולה, שמספר חברותיה קטן בהרבה, פונה לכיוון שוק הטלוויזיה, ה-DVD וה-Set-Top-Box, בין השאר בזכות קשריה הקיימים של מוטורולה עם חברות ה-Set-Top-Box.

 

"חשוב לציין", מבהיר נס, "כי בהקשר לתקשורת אלחוטית רחבת פס לטווח קצר מוזכרים כל העת שני שמות - Ultra Wideband ו-Wireless USB. רבים נוטים לחשוב כי מדובר בטכנולוגיות מתחרות, אולם התשובה היא פשוטה: Ultra Wideband היא הפלטפורמה, כלומר טכנולוגיית הבסיס האלחוטית העשויה לשרת מגוון של אביזרים ושווקים. Wireless USB הוא אחד משימושים אלה, שאמור בסופו של דבר להחליף את ממשק ה- USB הקווי המצוי במחשבים לממשק אלחוטי, ולפיכך כאשר מתייחסים לעולם המחשבים, שני השמות הללו מתייחסים לאותה טכנולוגיה".

 

על פי המחקר, טכנולוגית ה- Ultra wideband עתידה להיכנס לשימוש ב-2008 ב-5.4% מהמחשבים הניידים וב-3.2% מהמחשבים השולחניים. עד 2010 היא עתידה, כאמור, לשלש את חדירתה לשוק המחשבים.

  

הסלולרי לא יחדור לכלל המחשבים הניידים

בטווח הקצר סבורה IDC כי קצב שילוב טכנולוגיה סלולרית באופן מלא במחשבים ניידים צפוי להיות נמוך. ברוב המחשבים הניידים לא מותקן כיום רכיב סלולרי ועלותו של כרטיס סלולרי למחשב עדיין גבוהה.

 

התשלום הקבוע עבור השירות, בין 50 ל-80 דולר לחודש, מהווה מחסום נוסף לחדירת הטכנולוגיה. כיום מסופק החיבור הסלולרי בעיקר באמצעות כרטיסי EVDO (ראשי תיבות של Evolution-Data Optimized), שאותם ניתן לחבר למחשב הנייד או למחשב כף היד ולגלוש באינטרנט. מכיוון שהחיבור נעשה ישירות לטלפון הסלולרי, אין צורך ב"נקודה חמה" אלחוטית (Wi-Fi) על מנת להתחבר לאינטרנט באמצעותה.

 

בטווח הבינוני מציין המחקר כי מחשבים ניידים יוקרתיים (המיועדים לצרכנים חובבי החידושים ולשכבת המנהלים בעסקים) יהיו מצוידים בכרטיס סלולרי, ונפיצותם של אלו תסתכם ב-15% מכלל המחשבים הניידים בשנת 2010.

 

באשר לטכנולוגיה אלחוטית (Wi-Fi): הפופולריות הרבה של ה"נקודות החמות" והרשתות האלחוטיות הביתיות, שהמחישו לציבור הרחב את היתרון הטמון בטכנולוגיה האלחוטית ב-PC ובאביזרי אלקטרוניקה בידורית אחרים, יסייע לירידת מחירים בכל הקשור בהטמעת רכיבים אלחוטיים במחשבים ניידים, ובמהלך הזמן ייתר רכישת כרטיסים אלחוטיים נפרדים, עובדה שלמעשה תקטין משמעותית את שוק כרטיסי האלחוט למחשבים ניידים שפרח בשנים האחרונות.

 

ה-USB האלחוטי יחליף את USB 2.0

IDC סבורה כי עד שנת 2010 ייעלם לחלוטין מהשוק ממשק ה- USB 1.0 ואת מקומו יתפוס ה-USB 2.0 שמגדיל את מהירות החיבור בין המחשב להתקן החיצוני מ-12 ל-480 מגה ביטים בשנייה. בטווח הארוך יותר ה-USB 2.0 יוחלף אף הוא על ידי USB אלחוטי, שיספק מהירות חיבור דומה אולם יפעל ללא צורך בחיבור פיזי בין המחשב לאביזר.

 

 

PCI Express והאתרנט 

על פי המחקר, התקנים היקפיים מסוג PCI Express יחליפו בתוך שנתיים-שלוש את דגם PCI גם במחשבים ניידים וגם בשולחניים. האת'רנט ( Fast Ethernet), הטכנולוגיה הנפוצה לקישור בין מחשבים סמוכים ברשת תקשורת מקומית, יעבור עד שנת 2009 ברובו לגיגהביט את'רנט ויגרום להעלמותו של האת'רנט המהיר. תסריט זה יתגשם כיוון שכל יצרני ה-PC הגדולים הפכו את הגיגהביט את'רנט לתקן אחיד למרות המחלוקת הראשוניות ביניהם לגבי נחיצות רוחב הפס הגדול יותר שמציע הגיגהביט את'רנט לעומת האתרנט המהיר.

 

גידול בביקוש לרכיבים גרפיים בעקבות Vista 

כרטיס המסך הגרפי AGP ללוח האם יוצר לראשונה בשנת 1997 כדי להאיץ גרפיקה תלת ממדית במחשב. כיום, חריץ PCI Express מחליף את ה-AGP ואת ה-PCI עם ממשק טורי מהיר במיוחד.

 

על פי הערכת IDC, עד לשנת 2009 ייצאו לחלוטין מהשוק כרטיסי AGP והשוק יישלט לחלוטין על ידי ה-PCI Express Graphics. נוסף על כך, צופה המחקר עלייה בנתח השוק של יחידות גרפיקה משולבות (Integrated Graphics - שבבים המכילים במשולב מעבד וכרטיס גרפי).

 

IDC מעריכה כי דרישות החומרה של מערכת ההפעלה Windows Vista יגדילו את הביקוש בשוק לרכיבים גרפיים מתקדמים מסוגים שונים, אולם היתרונות הכלכליים של פתרונות כוללים (Integrated) יביאו לכך שבסופו של דבר הם יהיו אלה שישלטו בשוק.

 

עלייתו של ה-HDMI 

תקן HDMI משמש לחיבור דיגיטלי של וידאו ושמע באמצעות כבל אחד בלבד ומכאן הפונקציונליות הברורה שלו לצרכן הסופי. הטכנולוגיה תומכת באותות וידאו ובאותות שמע ברמה גבוהה ומקרבת את המשתמש לחוויית קולנוע ביתי. על פי המחקר, תשולב הטכנולוגיה ב-2010 ב-36.9% מהמחשבים הניידים עד 2010 וב-36% מהמחשבים השולחניים בעוד שכיום היא נמצאת בשימוש בפחות מאחוז מהמחשבים הניידים והשולחניים.

 

במקביל, תקן ה-DVI, התופס כיום נתח שוק של 5.5% במחשבים נייחים ו-5.7% במחשבים ניידים, יציג אמנם גידול בנתח השוק שלו ב-2007, ויגיע ל-7.7% הן במחשבים נייחים והן בניידים, אולם לאחר מכן יפלט מהשוק באופן מהיר, וב-2009 יעלם לחלוטין, כשהוא מפנה דרך לתקני ה-HDMI ו-DisplayPort. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
התקנים האלחוטיים יהיו פופולריים יותר ויותר
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים