שתף קטע נבחר

פרץ החליט: בית המריבה בחברון יפונה

התיישבות בבית מחייבת את אישורו של שר הביטחון, ומכיוון שאישור שכזה לא ניתן, החליט פרץ להורות על הפינוי. עדיין לא נקבע לוח זמנים לפינוי עצמו

שר הביטחון, עמיר פרץ, הורה בימים האחרונים על פינוי המתנחלים שפלשו לבית בחברון לפני כשבועיים וחצי. בשלב זה, מדובר בהחלטה עקרונית שטרם נקבע לוח זמנים ליישומה.

  

ההחלטה מסמנת, אולי קו מדיניות חדש, שכן היא מסתמכת על סעיף פורמלי ולפיו התיישבות בבית מחייבת את אישורו של שר הביטחון. מכיוון שההתיישבות לא קיבל אישור שכזה, כנדרש, היא תפונה.

 

ההחלטה של פרץ אמורה לקבל תוקף משפטי מתאים, ולאחריה יקבע גם לוח זמנים לביצוע הפינוי, שייעשה ככל הנראה על ידי המשטרה.

 

הבית המדובר מצוי בסמוך לכביש המקשר בין קריית ארבע למערת המכפלה, כחצי קילומטר מקריית ארבע. ב-20 במרס נכנסו אל הבית מאות צעירים ותלמידי ישיבה כשבידיהם אישורי בעלות. בעקבות הכניסה החלו כוחות הצבא והמשטרה לבדוק את הנושא, בסיוע משפטי. גם המינהל האזרחי בדק את האישורים שבידי המתנחלים, שכן למולם נעמדו פלסטינים שטענו כי הבית שייך להם.

 

מאז החלה הפלישה למקום נערכו במערכת הביטחון מספר דיונים בנושא בהם לקחו חלק גורמים משפטיים של צה"ל והמשטרה. כיוון שהנושא מורכב ומסועף, ובחלק מהזמן היו עסוקים גורמי הביטחון בהתארגנויות לפינוי חומש, התעכבה ההחלטה אצל השר.

 

אך פרץ פסק עקרונית כי אין מקום למתנחלים בבית זה, בלי קשר לשאלה אם הם מחזיקים ברישיון חוקי אם לאו. לדידו, ההחלטה לגבי מדיניות התשייבות אינה נתונה בידי אזרחים אלא בידי דרג מדיני, ולפיכך אין לאותם פולשים לבית - זכות לגור בו ללא אישור. גורמים העוסקים בתחום השוו את המקרה לאירוע דמיוני שבו אדם בעל אמצעים ירכוש דירה בג'נין או בקלקיליה, דבר שאינו מתקבל על הדעת משום שעל מנת להבטיח את שלומו יש לדאוג לאבטחה מתאימה, והדבר אינו נתון לשיקול דעתו. 

  

ועד הישוב היהודי בחברון מסר בתגובה: "ידוע לנו שחוות הדעת המשפטיות והבטחוניות על 'בית השלום' הן מאוד חיוביות ושאין כל בסיס סביר לפינוי הבית. אנו קוראים לשר הביטחון להימנע מקבלת החלטה שמשמעותה גירוש יהודים מביתם על בסיס פוליטי-גזעני. בחול המועד פסח ביקרו בחברון כ-50 אלף יהודים שהצביעו ברגליים בעד חברון יהודית".

 

בתנועת "שלום עכשיו" דורשים מפרץ שלא לעכב את יישום ההחלטה. "על שר הביטחון לממש את החלטתו לפנות את הבית בחברון כבר בימים הקרובים בטרם יהפכו המתנחלים את המבנה ליעד מבוצר ויתארגנו למאבק כדוגמת עמונה", מסר יריב אופנהיימר, מזכ"ל הארגון. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית המריבה בחברון
צילום: גיסן T.V
כניסת המתנחלים לבית
צילום: גיל יוחנן
מומלצים