שתף קטע נבחר

משרד הבריאות: אסור להתרחץ בחוף ניצנים

פקחי משרד הבריאות גילו זיהום במי החוף שבו נערך כעת פסטיבל "בומבמלה". הסיבה: הזרמת שפכים מטוהרים ממתקן טיהור באשקלון. בעיריית אשקלון מאשימים את חברת מקורות. מפיקי הפסטיבל: זה לא ישפיע על החוגגים אצלנו

החוגגים בפסטיבל יאלצו להתמודד עם הביוב. משרדי הפנים והבריאות אסר על הרחצה בחוף ניצנים, לאכזבתם של אלפי המבלים בפסטיבל "בומבמלה", הנערך במקום בסוף השבוע. הסיבה: הזרמת שפכים מטוהרים לים ממתקן הטיהור שבאשקלון.

 

ככל הנראה - איגוד הערים האזורי לביוב, האחראי על הפעלת מתקן הטיהור, לא דיווח על הזרמת שפכים כמתחייב בחוק והדבר נודע למשרד הבריאות במהלך ביקורת שערך בחוף מפקח לשכת הבריאות המחוזית באשקלון. "הפקח הגיע לנחל 'אבטח' וראה שזורמים שם מי קולחין, הוא עשה בירור וגילה שמקורם במתקן הטיהור באשקלון. ככל הנראה מדובר בעודפים שהצטברו במאגר", סיפר זאב פיש, המפקח הארצי לבריאות הסביבה במשרד הבריאות.

 

לדבריו, משרד הבריאות מסר הודעה למשרד לאיכות הסביבה וביקשה ממשרד הפנים ומהמועצה האזורית חוף אשקלון לאסור את הרחצה בחוף ניצנים. "אנחנו לא יודעים כמה זמן השפכים הללו זורמים לים. מדובר בביוב מטוהר ולא בביוב גולמי, אבל מי קולחין הם מים לא ראויים לרחצה ויש סכנה של זיהומים למתרחצים במקום".

 

במשרד הבריאות מציינים עם זאת שלא התקבלו דיווחים על מקרי תחלואה בשל הזרמת הביוב ואומרים שפקחי המשרד ימשיכו לעקוב אחר איכות המים בחוף.

 

מעיריית אשקלון נמסר כי הם לא מכירים את העניין והופתעו לשמוע על כך: "מתקן הטיהור באשקלון נבנה בשותפות עם חברת מקורות". לדברי יושב ראש הוועדה לאיכות הסביבה במועצת העירייה, דוד רוזנר, הוא שמע על כך לראשונה מכתב ynet: "אנו נבדוק כמובן את הנושא אבל המתקן נמצא בשותפות עם מקורות והם אחראים על התפעול עצמו".

 

גורמים בכירים אחרים בעירייה אמרו ל-ynet כי הם מופתעים לשמוע על כך. מהנדס העירייה ומי שאחראי על המתקן, דוד ירון, אמר כי "המתקן נמצא בשותפות שלנו עם מקורות והעומד בראשו מתחלף מדי שלוש שנים ברוטציה בין העירייה ומקורות. כעת האחראי על המתקן הוא נציג של מקורות".

 

רועי שוורץ מחברת "פורום חוף ניצנים", המנהלת את הפסטיבל אמר ל-ynet כי אין קשר בין איסור הכניסה לים והפסטיבל. לדבריו, "החוף המוכרז של ניצנים והחוף של הפסטיבל הם שני חופים שונים. במקום שבו אנחנו חוגגים, בכל מקרה אי אפשר להיכנס למים ואנשים צריכים ללכת לחוף המוכרז".

 

שוורץ קיבל בהפתעה את ההוראה החדשה ואמר כי הוא ואנשיו נמצאים במגעים עם משרדי הפנים והבריאות, שמסרו להם את ההודעה: "יכול להיות שהזיהום הוא בכלל לא כזה שצריך למנוע מאנשים להיכנס למים". לדבריו, החוגגים שומרים על מצב רוח טוב, למרות הכל. 

יש לציין כי במהלך ינואר 2007 התקבלו דיווחים כי ממתקן הטיהור באשקלון מוזרמים מי-קולחין לנחל חממה, דבר שהביא לזיהום מקורות המים וכן מהווה הפרה של תנאי רישיון העסק, שלפיהם - כל הזרמה של מי קולחין טעונה צו ואישור מיוחד של נציב המים. בעקבות מקרה זה נשלחה התראה לעירייה ולחברת מקורות. בשימוע סוכם כי העירייה תפעל במקביל לקבלת צו הרשאה להזרמת מי קולחין מנציב המים.

 

מחברת "מקורות" נמסר: "החברה מפעילה את המכון לטיהור שפכים אשקלון במסגרת שותפות עם עיריית אשקלון. 'מקורות' מבצעת את הטיפול במכון בהתאם לתקנות, ואיכות (המים) הקולחים עונה על כל הדרישות המוגדרות על-ידי משרד הבריאות.

 

"לאחר הטיפול עוברים הקולחים לאחריותה של עיריית אשקלון, אשר גיבשה הסכם לניצולם לצורכי השקיה חקלאית עם משתמשי אשקלון (אזרחים ובעלי עסקים). אי לכך האחריות על השימוש בקולחים היא של העירייה והמשתמשים. לאור האמור לעיל, אין כל בסיס לטענות של עיריית אשקלון באשר לחלקה של 'מקורות' בנושא".

 

בהכנת הידיעה השתתפה עירית ליבנה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
ארכיון. מי ביוב
צילום: שאול גולן
צילום: גבי קבלו
פסטיבל בומבמלה. ארכיון
צילום: גבי קבלו
מומלצים