שתף קטע נבחר

ניצולת שואה: "מרגישה אשמה שנשארתי בחיים"

לקראת יום הזיכרון לשואה ולגבורה קיימה השדולה הפרלמנטרית למען ניצולי השואה דיון מיוחד בכנסת, בנוגע לזכויותיהם של אלו שעוד נותרו בחיים אך סובלים בערוב ימיהם. מרים יהב, ששרדה את אימי השואה כילדה: "אני מקווה שיהיו תוצאות כשאנחנו בחיים. אין לנו הרבה זמן לדיבורים"

"לא מספיק שבאוושויץ חייתי כמו כלב? אני מרגישה אשמה על זה שנשארתי בחיים" - משפט קשה זה, כמו רבים אחרים, הדהד מפי מרים יהב, ניצולת שואה, במהלך דיון מיוחד שיזמה השדולה הפרלמנטרית למען ניצולי השואה. ביום שני הבא יצויין יום הזיכרון לשואה ולגבורה והניצולים - שמתמעטים והולכים - כועסים על התנהלות המדינה בענייניהם.

 

השדולה הוקמה בכנסת הנוכחית על ידי חברות הכנסת קולט אביטל (עבודה) ושרה מרום-שלו (גיל) כדי לשפר את מצבם של ניצולי השואה ועל מנת לקדם חקיקה בנושא. בדיון היום השמיעו ניצולי השואה את טענותיהם הקשות על ההתנהלות הקלוקלת של המדינה כלפיהם - מדיניות הרצופה בביורוקרטיה חסרת רחמים ובביזוי כבודם, כפי שהם מגדירים זאת.


"קיימת קהות חושים כלפי ניצולי השואה", הדיון בנכסת (צילום: יוני יצחק) 

 

"לפני שיחלו אירועי יום השואה אני פונה לשר האוצר ולראש הממשלה כדי שיקבלו אחריות על מצבם המביש של ניצולי השואה ולבוא אליהם בבשורה, ולא רק בנאומים" אמרה ח"כ אביטל. "מקומם לגלות כי קיימת קהות חושים כלפי ציבור ניצולי השואה בישראל. די לביזיון שעוברים ניצולי השואה.

 

"בה בעת שמוסדות המדינה משתמשים בשואה, בקורבנותיה ובניצוליה לקידום אינטרסים לאומיים וכלכליים, המדינה מנכסת לעצמה את כספי הנספים והניצולים ומשפילה את השורדים. הגיע הזמן שממשלת ישראל תקבל אחריות ותציל את כבוד הניצולים. ממשלת ישראל - כשמשרד האוצר עומד בראש - חייבת לשנות לאלתר את הגישה הפוגענית במעט הניצולים שנותרו בחיים".

 

"רוצה להיות סבתא כמו שסבתא צריכה להיות"

יהב היתה ילדה ששרדה את אימי השואה. היום הגיעה לדיון בכנסת באוטובוס מבאר-שבע כדי לומר את אשר על לבהּ. "אני מקווה שיהיו תוצאות לדיון הזה כשאנחנו עדיין בחיים. אין לנו הרבה זמן לדיבורים. בגלל בעיות ביורוקרטיות, כבר שנתיים אני לא מקבלת את הזכויות שלי - את הכסף שהגרמנים משלמים לי. אני לא מבינה למה משרד האוצר לא דואג לכל העניינים הביורוקרטים. למה אני ורבים אחרים לא מקבלים את הכסף מגרמניה בכל חודש, בה בעת שהמדינה קיבלה את הכספים.

 

"המצב הכלכלי שלי לא טוב, והכסף מגרמניה היה עוזר לי. אני צריכה עזרה בבית. אני צריכה כסף כדי לקנות מתנה לנינים, מתנה כשהנכד מתחתן. וכסף כדי לארח - להיות סבתא כמו שסבתא צריכה להיות. אם לא היתה לי ילדות נורמלית, אז לפחות להיות סבתא נורמלית. אני גם לא נהיית בריאה מיום ליום. תרופות עולות כסף. לא מספיק שבאוושויץ חייתי כמו כלב, גם עכשיו אני צריכה לחיות ככה. אני מרגישה אשמה על זה שנשארתי בחיים".  

 

"אני משוכנעת שביום השואה הקרוב ראש הממשלה יעמוד וידבר בקול חזק וברור על מחויבותה של המדינה לזכר השואה והניצולים", אמרה ח"כ אביטל בתום הדיון. "בפועל, פה בארץ, ממשלת ישראל - ובמיוחד משרד האוצר - משפילים את ניצולי השואה מדי יום בהתנהלות ביורוקרטית, ללא כל רגישות לזכויותיהם.

 

"ניצולי שואה רבים חיים מתחת לקו העוני ואני שואלת, מתי מתכוונת הממשלה לקבל עליהם אחריות ולטפל בהם? מתי בכוונתה להפסיק לרמוס את כבודם? האם פירוש הסחבת הוא כי המדינה מעדיפה שהקורבנות ימותו לפני שיקבלו את הכספים שמגיעים להם?".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ח"כ אביטל. "מצב מביש"
צילום: גיל יוחנן
צילום: עופר עמרם
ח"כ מרום-שלו. הקימה את השדולה
צילום: עופר עמרם
מרים יהב. דברים קשים בוועדה
צילום: מאיר אזולאי
מומלצים