שתף קטע נבחר

ביקור נדיר: איברהים סולימאן יבקר ביד ושם

איש העסקים ממוצא סורי, שהיה מעורב בעבר בשיחות לא רשמיות בין סוריה וישראל, הגיע לביקור גלוי נדיר בארץ. במהלך שהותו בארץ הוא יבקר במוזיאון יד ושם ויופיע בפני ועדת החוץ וביטחון של הכנסת

איש העסקים האמריקני ממוצא סורי, איברהים (אייב) סולימאן, נחת בצהריים (יום ג') בישראל לביקור גלוי ונדיר, בתמיכתה של "התנועה לשלום ישראל-סוריה". סולימאן השתתף בעבר בשיחות הבלתי רשמיות מול מנכ"ל משרד החוץ לשעבר, ד"ר אלון ליאל, מתוך ניסיון להביא לפריצת דרך בין ישראל לסוריה. מי שנתנה אז את החסות למהלך בראשית הדרך היתה טורקיה ואחריה הצטרפה למהלך שוויץ

 

"זהו ביקור מאוד מרגש", אמר ל-ynet ד"ר אלון ליאל. "הוא היה פה בעבר, אך מעולם לא בביקור גלוי ומתוקשר, והוא בהחלט לא מורגל בביקורים מהסוג הזה. הוא באופיו איש של דיפלומטיה חשאית, וזה מרגש. מה שצריך לעשות עכשיו זה לתת לציבור הישראלי לשמוע אותו, להתרשם ולהמשיך לאסוף אינפורמציה האם השינוי שהוא מצביע עליו בסוריה הוא שינוי אמיתי. רק הקהל הישראלי צריך לשפוט".

  

ד"ר ליאל סבור כי סולימאן הוכיח שהוא איש המקורב מאוד לצמרת הסורית, וחזקה עליו להעיד היטב על הלכי הרוחות בדמשק כלפי ישראל: "בשלוש השנים האחרונות שוחחנו איתו ולא הסתפקנו רק בכך, אלא גם בדקנו זאת דרך הטורקים והשוויצרים וקיבלנו חיזוקים לכך".

 

סולימאן נחת היום בצהריים והתקבל על ידי אנשי "התנועה לשלום ישראל-סוריה". משם, הוא המשיך למלון בו הוא מתאכסן בתל אביב, ואכל ארוחת ערב עם מנהל אגף המזרח התיכון במשרד החוץ השוויצרי, וכן עם ד"ר ליאל. 

 

הזמנה לכנסת

איש העסקים, שהגיע ארצה לאחר שקיבל הזמנה מוועדת החוץ והביטחון של הכנסת כדי לסקור יחד עם ד"ר ליאל את השיחות והמצב העכשווי, יש תוכנית ביקור מעניינת למדי. מחר הוא צפוי להיפגש עם שגריר טורקיה, נאמיק טאן, ואחר כך בכוונתו להיפגש עם אנשי ארגון ה-ECF, שעוסק בשלום במזרח התיכון. בהמשך הוא צפוי לבקר במוזיאון "יד ושם" בירושלים. בערב הוא יקיים ארוחה עם הפעילים המרכזיים של התנועה, הסופר סמי מיכאל, ח"כ לשעבר אתי לבני, ברונו לנדסברג (הבעלים של "סנו"), ואחרים.  

 

ביום חמישי הוא צפוי להופיע יחד עם ד"ר ליאל בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, שם ימסרו השניים דיווח על השיחות שקיימו וניתוח של תמונת המצב בין ישראל לסוריה. אחר כך הם יקיימו תדרוך לכתבי חוץ במלון המלך דוד בירושלים.

 

סולימאן אמר למארחיו כי הוא מאוד מתרגש מהביקורים ביד ושם, ובכנסת. הוא צפוי לעזוב את ישראל ביום שישי אחרי הצהריים. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סולימאן. איש של דיפלומטיה חשאית
צילום: יצחק בן חורין
מומלצים