שתף קטע נבחר

המפכ"ל המיועד: "אי אפשר לחסל את הפשיעה"

ניצב דודי כהן, שמקפיד לשמור על פרופיל תקשורתי נמוך, מסרב לחשוף את תוכניותיו. בדיקת ynet מגלה פרטים על ה"אני מאמין" שלו: "יש להביא את הפשיעה לרמה נסבלת לציבור. יש להכפיל את תקציב המשטרה ולהוסיף יכולות טכנולוגיות". המפכ"ל הפורש בירך הבוקר על המינוי בעת סיור סגל הפיקוד ב"יד ושם"

מה חושב המפכ"ל החדש על מעמדה של המשטרה? ניצב דודי כהן, שאמש (ג') נודע על מינויו למפכ"ל הבא של משטרת ישראל, ממעט לדבר עם התקשורת, אך בדיקת ynet חושפת פרטים חדשים על ה"אני מאמין" של השוטר מספר 1 לעתיד.

 

ניצב כהן קבל בעבר על מעמדה הנמוך של המשטרה בהיררכיה השלטונית והתיכנונית במדינה. לדבריו, כאשר בונים עיר חדשה במדינת ישראל מתכננים הכל: בתי ספר, גני ילדים, קופות חולים, אך "במדינת ישראל אפשר להקים עיר ללא משטרה". דברים אלה של המפכ"ל המיועד נאמרו לחברי ועדת הפנים של הכנסת בעת סיור שערכו במחוז המרכז במשטרה לפני שלושה חודשים בלבד. כהן הסביר לחברי הכנסת כי אין במשטרה עבודה עם "טייס אוטומטי", ויש לתכנן את עבודתה.

 

כהן פירט את משנתו באשר ללחימה בפשיעה ואמר: "אני לא סבור שהמשטרה יכולה לחסל מקורות פשיעה". עם זאת, הוא ציין כי ברור שהמשטרה צריכה לשאוף להגיע למצב שבו הציבור "יוכל לסבול את הפשיעה בכל הארץ". עוד הוסיף כי "לא יהיה מצב שלא תהיה פשיעה בכלל במדינת ישראל".

 

ניצב כהן קבל על המשאבים המוגבלים הניתנים למשטרה והקיצוצים בתקציב הארגון וציין כי מה ש"הציל" אותה למעשה הייתה ההתנתקות: "אנחנו שנתיים דנים עם האוצר ועושים תוכניות לקיצוץ של 2,000 שוטרים. לקראת ההתנתקות ראש הממשלה ביטל את זה". כהן, שבעת הסיור כיהן כמפקד מחוז המרכז ציין כי המחוז לבדו זקוק לתוספת של מאות שוטרים, סיירים ובלשים.

 

המפכ"ל המיועד טוען כי רק בשנים האחרונות החלו לדבר בישראל על חשיבותה של תחושת הביטחון של האזרחים מפני עבירות פליליות. "מי דיבר עד 2003 על ביטחון אישי בדמות תחושת הביטחון של האזרח, על עבירות ואיכות חיים? דיברו על ביטחון וביטחון. נכון להיום צריך לדבר על סדר עדיפות שונה, להכפיל את התקציב של משטרת ישראל, להוסיף יכולות טכנולוגיות". 

צמרת המשטרה ב"יד ושם", הבוקר (צילום: גיל יוחנן)

 

כהן תקף בדבריו את תופעת ה"משטרות הפרטיות" שבעלי יכולת שוכרים לעצמם ואמר כי "זו משטרה לאומית של כולם באותה מידה. טוב לכולנו - לך ולי, שתהיה משטרה לאומית שנותנת שירותי משטרה לכל אחד מדן ועד אילת".

 

המפכ"ל היוצא מברך

רב-ניצב משה קראדי אמר על מינוי המפכ"ל הבא כי "עברנו תהליך לא פשוט, אבל התוצאה היא החשובה". לדבריו, הבחירה היא חשובה גם מבחינה אישית וגם מבחינה ארגונית והיא מהווה הבעת אמון במשטרה. קראדי ציין כי כהן הוא "קצין מוכשר מאוד וראוי לתפקיד". הדברים נאמרו במהלך סיור שערך היום סגל הפיקוד הבכיר של המשטרה ב"יד ושם". קראדי אמר כי "דווקא היום, כשאנחנו מסיירים ביד ושם זה סמלי כי חשוב לזכור שמשטרה חזקה וצבא חזק הם ערובה לביטחון המדינה הדמוקרטית".

 

כאשר נשאל המפכ"ל היוצא האם בחירתו של ניצב דודי כהן מהווה 'ברירת מחדל', ענה כי "הדברים הם לא סוד. השר חיפש מועמד מחוץ למשטרה, אך בסופו של דבר נבחר המועמד המתאים ביותר מתוך המשטרה".

 

בהתייחסו לכוונות הפרישה של הניצבים מיקי לוי ודוד צור, אמר המפכ"ל כי החלטתם האם לפרוש היא החלטה אישית וכי "כל אחד מהם תרם רבות למשטרה וכל אחד מהם מוכשר וראוי". ניצב דוד צור, מפקד מחוז תל אביב, איחל לכהן הצלחה בתפקיד ואמר כי "המינוי הוא טוב וראוי. המשטרה זה מקצוע ויש מספיק אנשים טובים מבפנים. דודי יוכל לייצב את המשטרה".

 


ההודעה על מינוי המפכ"ל פורסמה אתמול, לאחר שבועות ארוכים שבהם התלבט השר לביטחון פנים בזהות המפקח הכללי הבא. זאת, לאור המבוכה שנגרמה לשר כאשר ועדת טירקל למינויים בכירים התעכבה באישור מינויו של רב-גונדר יעקב גנות לתפקיד, כשבסופו של דבר הוא הסיר את מועמדותו לתפקיד.

 

מינויו של כהן, שנחשב לקצין מוערך ו"אפור", שלא זכה לחשיפה תקשורתית גבוהה, התקבל בתגובות חיוביות בעיקר. מפכ"ל המשטרה לשעבר, רב-ניצב בדימוס שלמה אהרונישקי, בירך על המינוי ואמר כי "התפקיד מתאים לדודי כהן כמו כפפה ליד".

 

בהכנת הידיעה השתתפה לילך שובל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניצב דודי כהן
צילום: גיל יוחנן
צילום: ישראל סמיונסקי
"דרושים עוד אמצעים"
צילום: ישראל סמיונסקי
מומלצים