שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אב רצח את בנו - המשטרה תפצה את האם
  שופטת קבעה כי השוטרים, שלא הספיקו לעצור את האב בטרם השליך את בנו מחלון ביתו בחיפה, התרשלו במשימתם. היא הורתה למשטרה לפצות את האם בכמיליון שקלים

  המשטרה תפצה בכמיליון שקלים את תושבת חיפה, שבנה התינוק נרצח בידי אביו בשנת 1999. מפסק הדין של בית משפט השלום בחיפה עולה כי לפני הרצח תקף האב, תושב העיר, את בת זוגו, שהזעיקה את המשטרה. כאשר הגיעו שני שוטרים למקום, השליך האב בנוכחותם את התינוק מהמרפסת. השופטת כמאלה ג'דעון קבעה כי המשטרה התרשלה ושלחה לבית המשפחה שני שוטרים לא מיומנים. האב נשפט בעקבות הרצח למאסר עולם.

   

  השופטת כתבה בפסק הדין כי בחודש אוגוסט 1999, ביום הרצח, החלו מריבות קולניות בין בני הזוג, במהלכן תקף האב את האם, היכה אותה וניפץ חפצים שונים בדירתם. שכנים הזעיקו את המשטרה. סמוך לשעה 19:00 הגיעה ניידת לבית המשפחה ובה שוטר, סמל ראשון טארק נאסר והשוטרת, אוקסנה ספון, שהייתה חיילת באותה תקופה ושירתה רק ארבעה חודשים במשטרה.

   

  בהמשך פסק הדין תיארה השופטת את השיחה בין השוטר לאב, שהכחיש שתקף את האשה. השוטר ניסה לעצור את האב, אולם זה ברח מידו ורץ לכיוון המרפסת, כאשר השוטר רודף אחריו והשניים נאבקים. האב הצליח לחמוק מידיו של השוטר, נכנס לדירה וסגר דלת סורגים של המרפסת מאחוריו. "הוא פנה לכיוון סל-קל שהיה בסלון ובעט בחוזקה בבטנו של התינוק ששכב בו. באותה עת שלף את התינוק מהסל ורץ ישר לכיוון המרפסת כשהתינוק בידו הימנית...השוטר שעמד במרפסת שלף אקדח ודרך אותו. כשהגיע האב לקצה המרפסת וזרק את התינוק בידו האחת בכוח לכיוון החצר... השוטר רץ לכיוון החצר בניסיון לתפוס את התינוק אך ללא הצלחה".

   

  עוד  קבעה השופטת כי הכשלון של המשטרה התבטא בשני מישורים. הראשון, ההיערכות והכוח שנשלח על ידם לטיפול באירוע, והשני - התנהגות השוטרים במהלך האירוע עצמו. היא ציינה כי השוטרת שעבדה כשוטרת שח"מ (שירות חובה משטרתי) לא הכירה את נוהלי המשטרה ולא ברור אם עברה הכשרה מתאימה להתמודדות עם מצבי מצוקה ולחץ. השוטר ציין בעדותו כי שותפתו לא תיפקדה. השופטת ציינה כי המינימום שיכולה היתה המשטרה לעשות במקרה זה הוא לשלוח "שני שוטרים בעלי מיומנות והכשרה היכולים להתמודד עם מצבי חירום".

   

  השופטת ציינה עוד כי בנוסף לרשלנות של המשטרה כארגון כשלו גם השוטרים עצמם בטיפול באירוע עצמו: "השוטר לא מצא לנכון לבצע נוהל מעצר או לנקוט בפעולה מיידית שתגביל את תנועתו של האב לנוכח הסכנה הפוטנציאלית שהשתקפה ממעשיו". היא הוסיפה כי השוטר לא רדף אחרי האב אל תוך הסלון בניסיון להשתלט עליו ולא עשה שום פעולה כשהבחין בו בועט בתינוק לתוך הסל-קל.

   

  בנוסף כתבה השופטת ג'דעון כי "התינוק א' לא הספיק להבין מדוע נקטעו חייו בצורה מזעזעת, בחלוף חודשיים בלבד מהיום בו פקח את עיניו אל העולם הגדול".

   

  אביו של התינוק - אסיר משוחרר שריצה בעבר 18 שנות מאסר בגין עבירות אלימות - הורשע זמן קצר לאחר המקרה ברצח, ונדון למאסר עולם.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים