שתף קטע נבחר

עברה בקריאה טרומית הצעה לנישואים אזרחיים

הצעת החוק, המכירה בנישואים אזרחיים ומפרידה את הדת מהפוליטיקה, מעוררת את זעמם של הח"כים הדתיים

הצעת "חוק יסוד חופש הדת" עברה היום (ד') בכנסת בקריאה טרומית, ברוב של 37 בעד, מול 34 מתנגדים, ללא נמנעים. על פי הצעת חוק היסוד, יוכרו נישואים אזרחיים ותופרד הדת מהפוליטיקה. כמו כן, מוסדות דת רפורמיים וקונסרבטיביים יזכו לתמיכה.
את הצעת החוק הגישה ח"כ נעמי חזן (מרצ) וחתומים עליה 26 חברי כנסת מסיעות שינוי, מרצ, העבודה, המרכז וישראל הדמוקרטית. ההצעה צריכה לעבור עוד בקריאות ראשונה, שנייה ושלישית.
המפלגות הדתיות והחרדיות בכנסת הגיבו בזעם על ההצבעה על החוק. גורמים ביהדות התורה כינו את החוק "מסוכן" ומסרו כי יעשו הכל כדי שלא יעבור בקריאות הבאות.

"חוק של שלום בתוך החברה"

מציעי החוק הדגישו כי לא מדובר בהפרדת הדת מהמדינה אלא בהפרדת הדת מהפוליטיקה, הפרדה שמשמעותה היא המשך תמיכת המדינה במוסדות דת, והחלת עקרון זה גם על מוסדות דת קונסרבטיביים ורפורמיים.
לפני ההצבעה ערכו מציעי החוק מסיבת עיתונאים. יו"ר שינוי, ח"כ יוסף (טומי) לפיד, אמר כי "אנחנו מקווים שכעת, כשהבחירות מתקרבות, וחברי הכנסת צריכים להתחשב יותר בבוחרים שלהם, להצעת החוק יש יותר סיכויים לעבור בכנסת". עוד אמר לפיד כי "החוק ישחרר את הרוסים מהקיפוחים שהם מנת חלקם, וימנע את הצורך של אזרחים לנסוע לקפריסין כדי להינשא נישואים אזרחיים".
במסיבת העיתונאים השתתף גם פרופ' אריאל רייכמן, נציג תנועת חוקה לישראל, שקידמה את החוק. רייכמן אמר כי "חוק היסוד המוצע הושתת על הבטחת החירות, השוויון והסובלנות, והוא חוק של שלום בתוך החברה".

חברי הכנסת הדתיים זועמים: "זו הפקרות מוחלטת"

במפלגות החרדיות לא השתכנעו מדבריו של רייכמן, ואמרו כי מדובר בחוק מסוכן. ח"כ אלי סוויסה (ש"ס): "החוק הזה עבר במסגרת אווירת הג'יהאד נגד הדת היהודית שעליה הכריז אהוד ברק".
"מדובר בהפקרות מוחלטת", אמר ח"כ משה גפני (יהדות התורה). "על פי החוק הזה, מחליטים מראש שיש חלק מהעם שאין לי איתו שום קשר. שימות, שיחיה, פשוט לא יהיה קשר בינינו. זה מפלג את העם לחתיכות". גפני הסביר כי הסעיף העוסק בנישואים וגירושים, יגרום לכך שאשה שתתחתן ותתגרש בטקסים אזרחיים, ותתחתן מחדש, ילדיה יהיו ממזרים.
ח"כ זבולון אורלב (המפד"ל) אמר כי מדובר בחוק שיעמיק את השסע בין דתיים לחילונים ובין הציבור הדתי לבית המשפט העליון. אורלב הוסיף כי "תמיכת הליכוד בהצעת החוק היא עדות נוספת לכך שאין תחליף לנציגות הדתית בכנסת בכל הקשור לזהותה היהודית של מדינת ישראל".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זום 77
סוויסה. החוק עבר במסגרת הג`יהאד נגד הדת
זום 77
צילום:גלי תיבון
לפיד. להתחשב בבוחרים
צילום:גלי תיבון
מומלצים