שתף קטע נבחר

הוותיקן התקפל וישלח נציג לטקס השואה

בעקבות הפרסום ב-ynet שעורר הד בינלאומי, חזר בו שגריר הוותיקן בישראל, מהודעתו שייעדר מהטקס הממלכתי ביד ושם. השגריר זעם על הכיתוב ליד תמונתו של האפיפיור פיוס ה-12 והסכים לבוא לאחר שביד ושם הבטיחו "לבחון" את הנושא. "רציתי למשוך תשומת לב לרגשות הכנסייה הקתולית באשר לתמונה", אמר בתגובה ל-ynet

שגריר הוותיקן בישראל, הארכיבישוף אנטוניו פרנקו, הודיע היום (א') למשרד החוץ בירושלים שישתתף בטקס הזיכרון הממלכתי לשואה ולגבורה שיתקיים הערב במוזיאון "יד ושם" בירושלים. נראה כי הוותיקן התקפל בעקבות ההד העולמי שעורר הפרסום ב-ynet על כך שהשגריר מתכוון להחרים את הטקס בשל הכיתוב ליד תמונת האפיפיור מתקופת מלחמת העולם השנייה, פיוס ה-12.

 

הסיבה הרשמית שבה נקב השגריר היא שהמוזיאון הודיע שישקול את הכיתוב ליד התמונה. כפי שפורסם לראשונה בynet, הודיע הארכיבישוף פרנקו בשבוע שעבר למשרד החוץ בירושלים כי ייעדר מהטקס המסורתי בשל העובדה שהכיתוב ליד תמונתו של פיוס ה12 מציין שהוא היה שנוי במחלוקת. "רציתי למשוך תשומת לב לרגשות הכנסייה הקתולית באשר לתמונה של פיוס ה-12. זו פשוט דיפלומטיה", אמר פרנקו ל-ynet בתגובה לפניית הפרסה.


"שנוי במחלוקת". התמונה של פיוס ה-12 ב"יד ושם"  (צילום: איי.פי)

 

לדבריו, "יש הוכחות שהאפיפיור עשה רבות למען הצלת חייהם של יהודים בזמן השואה. התמונה עדיין מוצגת במוזיאון, אבל קיבלתי אינדיקציות שהמוזיאון מוכן לשקול בשנית את הכיתוב לצדה. התקשרתי למשרד החוץ ואמרתי שאצטרף לטקס כי אני לא נגד זיכרון השואה ולא נגד העם בישראל. כמו שאנחנו מכבדים את זיכרון השואה אני רוצה שרגשות הקתולים יכובדו. לא נהנתי מאיך שהדברים התפרשו והתקבלו בישראל. אנחנו פשוט רוצים שהאמת בנוגע לפיוס ה-12 תהיה בהירה יותר".

 

התמונה המדוברת הופיעה לראשונה במוזיאון החדש לתולדות השואה שנפתח במרס 2005. בתחילת שנת 2006 פנה שגריר הוותיקן הקודם ליד ושם בבקשה לשנות את הכיתוב. מיד ושם נמסר לשגריר בתגובה כי המוזיאון מוכן לבחון את התנהלותו של פיוס ה-12 בשואה אם הוותיקן ייפתח את הארכיון שלו מזמן השואה לעיון חוקרי המוזיאון. אולם, ארכיון הוותיקן לא נפתח לעיון והכיתוב לא שונה. כתוצאה מכך החליטו בוותיקן לבטל את השתתפותו של השגריר בטקס.

 

בתגובה להודעתו של הארכיבישוף פרנקו על אי השתתפותו בטקס, כתב לו יו"ר דירקטור יד ושם, אבנר שלו כי "ביד ושם אנו אמונים על מחקר היסטורי של השואה. נושא תפקודו של האפיפיור פיוס ה-12 בשואה הוא מורכב ואנו נמשיך לוודא שאנו מעודכנים באמת ההיסטורית. נשמח לבחון כל מסמך חדש הקשור לנושא".

 

במשרד החוץ סירבו גם הפעם להגיב על הידיעה באופן רשמי, אולם אישרו את הפרטים. מיד ושם נמסר בתגובה כי "החלטתו של נציג הוותיקן להגיע לעצרת ביד ושם ולהזדהות עם זכר הקורבנות היא המעשה הנכון. יד ושם סבר מלכתחילה כי לא ראוי היה לערב סוגיות מחקר היסטורי עם הנצחת זכרם של קורבנות השואה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
התמונת שבמחלוקת ב"יד ושם"
צילום: איי פי
שגריר הוותיקן והנשיא קצב
צילום: פלאש 90
מומלצים