שתף קטע נבחר

"גם היום מנסים לפגוע בנו כי אנו יהודים"

קמה בלולו, תלמידת תיכון בשדרות, נמצאת בימים אלה בפולין במסגרת משלחת של תלמידים מדרום הארץ. היא וחבריה מתייחסים למסע כאל בריחה מהמציאות בבית, אך מוצאים גם חיבורים בין מה שקרה אז למה שקורה היום בשדרות: "כאשר נסענו כאן נשמע פיצוץ - כנראה של גלגל באוטובוס. פרצה מהומה והיסטריה, כי כולם היו בטוחים שנפלה רקטת קאסם"

"יצאנו משדרות עם בלוק על הלב. בשדה התעופה זה גדל למשקולת של 'בטונדה' ופה בפולין קיבלנו פרופורציות למה שקורה לנו בשדרות. הסבל שאנו עוברים קטן מאוד מאוד לעומת מה שהיה פה" - כך אמר אמש (מוצאי שבת) תלמיד משדרות שנמצא בימים אלה בפולין במסגרת משלחת לרגל יום הזיכרון לשואה ולגבורה

 

אותו תלמיד, יחד עם רבים מחבריו, אמר את אשר על ליבו בשיחה שקיימה אתמול משלחת תלמידים מכפרי ילדים בדרום הארץ. המשלחת - שיצאה מטעם בתי הספר בסיוע משרד החינוך והחברה למתנסי"ם - כוללת גם 32 תלמידים מהתיכון הכללי בשדרות. בסך הכל נסעו לפולין 3,000 תלמידים מבתי ספר בישראל. התלמידים יישתתפו בטקסים בפולין ויצעדו מחר במצעד החיים.


טקס הזכרון בפולין

 

השיחה שקיימו אמש התלמידים מהדרום היתה נרגשת מאוד. השתתפו בה מוריהם של התלמידים שמלווים אותם וכן שרת החינוך, יולי תמיר, שנמצאת אף היא בפולין. השרה התייחסה לחיבור של בני הנוער מהדרום עם בני נוער ממקומות אחרים בארץ. "היה מעניין מאוד לעקוב אחרי השיח ביניהם. הם החליפו חוויות עם תלמידים ממרכז הארץ וממקומות אחרים, וסיפרו להם על המגורים בשדרות וההתמודדות עם הקאסמים. המפגש עם ילדי הצפון וחילופי החוויות היו מעניינים במיוחד. אלה סיפרו על הקאסמים ואלה על מאורעות המלחמה האחרונה".

 

"לזכור ולא לשכוח"

התלמידים משדרות ביקשו להתרכז בזוועות שהתרחשו באירופה לפני יותר מ-60 שנה, והתייחסו למסעם כאל בריחה. "אני חושבת שבאנו מרקע קצת שונה, ולכן גם עמדתנו שונה", סיפרה קמה בלולו, תלמידת כיתה י"א בתיכון הכללי. "אנו מתמודדים עם מצבים מאוד לא נעימים, ואולי מה שמשותף למה שקרה בפולין - עד כמה שאפשר לומר זאת - היא העובדה שגם כעת מנסים לפגוע בנו כי אנו יהודים, ואנו גרים בשדרות.

 

"באנו לפה גם כדי לנסות ולהשתחרר. אנחנו מנסים להיות כמו כל תלמיד ישראלי אחר שנוסע במשלחת לפולין וחווה את זה בעצמו. עם זאת, אנחנו כל הזמן בקשר עם הבית גם כדי לשמוע שהכל בסדר בשדרות ושלא נפלה רקטת קאסם".

 

לדברי בלולו, לעתים המציאות הרבה יותר חזקה והמושג "לזכור ולא לשכוח" מקבל משמעות אחרת. "כאשר נסענו כאן נשמע פיצוץ - כנראה של גלגל באוטובוס. פרצה מהומה, כי כולם היו בטוחים שנפלה רקטת קאסם. היה בכי, היסטריה מוחלטת וטראומה. לקח לנו זמן להשתחרר מזה". היום סיירו התלמידים במחנה אושוויץ ואחר הצהריים הם מקיימים טקס במחנה בירקנאו.

 

השרה תמיר התייחסה לדיון הציבורי במצבם של ניצולי השואה החיים בישראל. "צריך לעשות כל מאמץ כדי לסייע לניצולי השואה. הדבר התעצם אצלי כאשר ראיתי את ניצולי השואה שנמצאים פה במשלחת ומשמשים עדים בעבור התלמידים. העיניים שלהם בורקות, כי הם רואים מה זה עושה לתלמידים. חשוב להם מאוד לספר את סיפורם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים