שתף קטע נבחר

שואה יחידה ואחרונה? הח"כים לא משוכנעים

היסטוריה התערבבה עם אקטואליה בטקסי הזיכרון בכנסת - אבל כבד על העבר וחשש לא מוסתר מהעתיד. האמנם הופקו הלקחים? האם הפשע הנורא ביותר שידעה האנושות עלול להתרחש שוב? צבי הנדל משוכנע: "זה תלוי רק בנו. אנחנו מגבירים את התאבון אצל האויב ועלולים להביא שואה נוספת"

שואת העם היהודי הייתה תופעה יחודית בהיסטוריה האנושית. ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) משוכנע: "זהו הפשע הגדול ביותר נגד האנושות, והכחשתה היא דבר שיש לדחותו על הסף ברמה הפוליטית והמוסרית כאחד". אבל האם השואה עלולה לחזור? זו השאלה שהפנינו היום (ב') לחברי-כנסת, המציינים את יום השואה בטקס "לכל איש יש שם". במסגרת האירוע המסורתי הקריא ראש הממשלה, אהוד אולמרט, את שמות בני המשפחה של רעייתו עליזה, אשר נספו בשואה (לחצו כאן לפירוט טקסי הזיכרון).

 

"עובדת נוכחותה של מדינת ישראל ועוצמתה כבר מהוות מכשול מאוד משמעותי, כדי שלא תתרחש שואה נוספת", סבור רן כהן (יחד-מרצ). "עם זאת, סכנות של פגיעה ביהודים ובמדינת ישראל, דוגמת איראן, ברורות וידועות. אני מאמין שאיראן היא סכנה אמיתית וקשה לישראל - אבל במפורש אני לא שם אותה במישור אחד עם השואה".


השר שמעון פרס בטקס "לכל איש יש שם"  (צילום: גיל יוחנן)

 

יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו (ליכוד) אמר: "מה שברור היום הוא שהאנטישמיות לא חלפה מן העולם - היא פשוט החליפה צורה. פעם היו אלה הנאצים והיום אלה מטורפי האיסלאם הקיצוני, שלא רק מכחישים את השואה, אלא מבטיחים אחת נוספת. השנאה לעם היהודי לא הסתלקה היא פשוט החליפה צורה. ההבדל היום הוא שהעם היהודי יכול להדוף את השנאה הזו באמצעות מדינה יהודית חזקה וצבא חזק".

 

דני יתום (עבודה), בעבר ראש המוסד, סבור כי "סכנה של חזרת שואה

 נוספת קיימת תמיד". לדבריו, "ראינו שבעולם המודרני בשנים האחרונות בוצעו מספר מקרים של רצח עם, ולכן העולם לא הפנים ולא למד את לקחי השואה, על אף שאי-אפשר לעשות השוואה לשואה שהעם היהודי עבר. מה שיקטין מאוד את החשש לשואה נוספת הוא מדינת ישראל חזקה ובוטחת, שתשמש מוקד משיכה ועלייה לכלל בני העם היהודי".

 

"החיבור בין עוצמה ביטחונית, כלכלית וחברתית יביא לכך שנוכל להבטיח את המשך קיומנו כמדינה יהודית ודמוקרטית ואת הבית הלאומי לעם היהודי לעולם ועד", ממשיך יתום. "אנחנו רק צריכים להבין ששום דבר אינו מובטח. אנחנו צריכים לעבוד קשה כדי שאלה יהיו אופיה ודמותה של מדינת ישראל. ישראל חזקה ובוטחת היא הערובה מספר 1 לכך שלא יקרה לעם היהודי שואה נוספת".  


מניחים זרים ב"יד ושם" (צילום: דודי ועקנין)

 

צבי הנדל (איחוד לאומי-מפד"ל) אינו משוכנע שזו השואה האחרונה. "הכל תלוי

בנו, האם למדנו את הלקח או לא. בסופו של דבר, בידינו למנוע חס וחלילה שואה נוספת. בטיפשותנו אנחנו גם יכולים להביא עלינו שואה נוספת. זה תלוי אך ורק בנו.

 

"אם מפקפקים בזכותנו על הארץ הזאת ומשדרים לאויבים שהארץ היא רק נושא למקח וממכר, אז ודאי שאתה מזמין על עצמך את הלחץ המוסלמי-ערבי ומעלה את התאבון לגבהים, שאחר-כך לא תוכל לעמוד בהם. אם הם היו מבינים שאצלנו אין חילוקי דעות בנושא זכותנו על ארץ ישראל, הם היו מתרגלים לזה. אנחנו לא כבשנו מהפלסטינים שום דבר, אלא כבשנו ממצרים ומירדן - ואיתן כבר עשינו שלום. הן לא דרשו את חבלי ארץ אלה בחזרה אליהם, ולכן זה תלוי רק בנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
זה תלוי רק בנו. צבי הנדל
צילום: גיל יוחנן
העולם לא הפנים. דני יתום
צילום: עופר עמרם
השנאה החליפה צד. נתניהו
צילום: דודי ועקנין
צילום: גיל יוחנן
הפשע הגדול ביותר. טיבי
צילום: גיל יוחנן
מבט לטהרן. רן כהן
צילום: חיים צח
מומלצים