שתף קטע נבחר

המורים מזגזגים: ילמדו היום, ישובו לשבות מחר

היום אמנם יתקיימו לימודים כרגיל, אך המורים לא מוותרים על מאבקם. ביום חמישי ישוב ארגון המורים לשביתה במלוא ההיקף. בתיכונים ובחטיבות הביניים לא יתקיימו לימודים. ההכנה לבגרויות, המתכונות והעזרה ללקויי הלמידה יימשכו כסדרן

ארגון המורים העל-יסודיים עושה שריר: יו"ר הארגון, רן ארז, הודיע אמש (יום ג') כי המורים בתיכונים ובחטיבות הביניים ישובו לשבות ביום חמישי. עם זאת, בהתאם להוראת בית הדין לעבודה שיעורי ההכנה לבגרויות, בחינות המתכונת והעזרה לליקויי למידה יתקיימו כסדרם.

 

מוקדם יותר נדמה היה שהמורים מבקשים רגיעה קצרה בהשבתות. ארגון המורים הודיע שהיום, יום רביעי, יתקיימו הלימודים בבתי הספר העל-יסודיים מכיתות ז' עד י"ב כסדרם. אלא שהמחווה החד-פעמית לא נובעת מטוב-לב או מרצון לפייס את משרד החינוך.

 

על-פי הסכם עם בית הדין לעבודה חוייבו המורים להודיע בכל יום עד השעה 10:00 האם הם משביתים את הלימודים למחרת. מאחר שנציגי הארגון שהו אתמול בדיון בבית הדין הארצי לעבודה בירושלים עד לאחר חצות, הם לא גיבשו החלטה בנושא השבתת הלימודים ביום רביעי. זו הסיבה שהלימודים יתקיימו היום. מחר חוזרים המורים למתכונת של שביתה ברחבי הארץ.

 

לדברי ארז: "בית הדין הארצי לעבודה, בהחלטתו למנוע מארגון המורים לשבש את קיום בחינות הבגרות, אמנם צמצם את חופש הפעולה במאבק, אך מאידך חייב את משרד האוצר לבוא לידי משא ומתן אמיתי במהלך החודש הקרוב, דבר שבו למעשה רצינו, ומשרד האוצר התחמק מלבצע".

 

לדבריו, "משרד האוצר רק מחויב לדווח לבית הדין הארצי לעבודה על התקדמות המשא והמתן. אנו רואים בכך הישג חלקי ונמשיך במאבק עד להשגת המטרה: הסכם קיבוצי בו ישופרו מעמדנו, שכרנו ותנאי עבודתנו. לאור זאת, יושבתו הלימודים ביום חמישי בכל בתי הספר העל-יסודיים שבהם מלמדים מורים בארגון".

 

ממשרד החינוך נמסר כי בית הדין אסר מפורשות לפגוע בכל צורה שהיא בהכנת התלמידים לבחינות הבגרות. "החלטת בית הדין ברורה ומחייבת ואין ספק שארגון המורים יכבד את בית הדין ואת החלטותיו".

 

ההכנה לבגרות: נוכחות גבוהה

ולמרות השביתה שהתקיימה אתמול, המורים המשיכו להכין לבגרויות. בבדיקה שערך אתמול משרד החינוך עלה כי רוב בתי הספר קיימו את המבחנים והשיעורים השונים לקראת מבחני הבגרות כסדרם, וכי נוכחות התלמידים היתה גבוהה.

 

שלשום קבע בית הדין הארצי לעבודה כי ארגון המורים העל-יסודיים יוכל להמשיך בשביתות, אך אסר עליהם לשבש את כל הפעילויות לקראת בחינות הבגרות. בית הדין קבע כי על המורים להימנע "מנקיטת צעדים ארגוניים בכל הכרוך בקיומן הסדיר והתקין של בחינות הבגרות, בכל הכיתות, לרבות כל הפעילויות הקשורות להכנת התלמידים לבחינות הבגרות".

 

ההחלטה התקבלה לאחר שהמורים שיבשו ביום ראשון לראשונה את בחינות הבגרות בעל-פה בשפה האנגלית. מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, אמר כי "ארגון המורים חצה את כל הקווים האדומים של ניהול מאבק ארגוני לגיטימי, בכך שמנע מהתלמידים לגשת לבחינות הבגרות בעל פה באנגלית. מדובר במהלך חסר תקדים וחמור, שפוגע קשות בתלמידי ישראל ובזכותם הבסיסית לזכאות לבגרות".


פורסם לראשונה 17/04/2007 19:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היו"ר ארז. חוזרים לשבות
צילום: עופר עמרם
בגרויות כן, לימודים לא. אילוסטרציה
צילום: לירון אלמוג
מומלצים