שתף קטע נבחר

לאחר הביקורת בבית הדין: המורים חוזרים למו"מ

החלטת ארגון המורים העל-יסודיים לשבש מבחני בגרות בעל-פה ומבחני מתכונת, גררה ביקורת חריפה מצד בית הדין הארצי לעבודה: "זו הפרת הצו. הייתם צריכים לפנות אלינו, ולא לפעול על דעת עצמכם". בעקבות הדיון המשפטי הודיעו הצדדים שהם חוזרים למו"מ. היום יושבתו רשתות אורט ועמל

המורים, משרד החינוך ומשרד האוצר חוזרים לשולחן המשא ומתן - כך הודיעו הצדדים הלילה (יום ו') לבית הדין לעבודה, לאחר שזה אסר על המורים לפגוע במבחני הבגרות ובמבחני המגן. אתמול השביתו המורים העל-יסודיים את הלימודים בכל כיתות ז'-י"ב. היום יושבתו הלימודים רק ברשתות אורט ועמל. 

 

בית הדין מתח ביקורת קשה בארגון המורים העל-יסודיים על ביטול מבחני מתכונת ומבחני הבגרות שבעל-פה בבתי הספר התיכוניים, למרות החלטה קודמת. "חזקה על ארגון המייצג מורים, האמונים על חינוכם של ילדי ישראל, שלא יפר צווים של ערכאה שיפוטית".

  

ארגון המורים והמדינה הגיע להסכמות לקיום העיצומים תחת המגבלות שהטיל בית הדין לפני יומיים, לפיהן אין לעכב מתכונות ובגרויות: "לדידנו הצו ברור לחלוטין ואינו טעון הבהרה. עם זאת, כדי למנוע צל צלו של ספק או פרשנות מוטעית, הובהרו הדברים על ידינו גם בעל-פי ומצאו את ביטויים בהצהרה המוסכמת של הצדדים", קבעו השופטים.


שופטי בית הדין מתחו ביקורת חריפה (צילום: דודי ועקנין)

  

השופט שמואל צור: "זו הפרת הצו. אמרתם לתלמידים לא להגיע לבתי הספר. הייתם צריכים לפנות אלינו, ולא לפעול על דעת עצמכם".

 

את העתירה לבית הדין לעבודה הגישו משרד החינוך ומרכז השלטון המקומי. בית הדין קבע בהחלטה הקודמת כי על המורים להימנע "מנקיטת צעדים ארגוניים בכל הכרוך בקיומן הסדיר והתקין של בחינות הבגרות, בכל הכיתות, לרבות כל הפעילויות הקשורות להכנת התלמידים לבחינות הבגרות". בית הדין גם הוציא גם צו מניעה האוסר על ארגון המורים לנקוט בצעדים ארגוניים בכל הנוגע לעבודות ופעילויות עם תלמידים לקויי למידה. עם זאת, רשאים המורים להמשיך בהשבתות ובשיבושים אחרים.

 

השופט עמירם רבינוביץ' מתח ביקורת על המורים, לנוכח הפרת הצו וביטול מבחני מגן: "אנחנו מאוכזבים ומופתעים לראות אתכם כאן. הצו ברור לחלוטין, בימים של שביתה מוגדרת, אי אפשר שלא לקיים את הדברים שהם מחוץ לשביתה והם ברורים בצו. אם ביום חמישי מותר לשבות ויש מתכונת, המתכונת צריכה להתקיים. לא יכול להיות ספק בזה. כל מי שמנסה לפרש זאת אחרת, טועה".

 

השופט רבינוביץ' פנה לארגון המורים העל-יסודיים: "הטעות שלכם היא שאתם יושבים כאן, ולא עם האוצר ועוסקים בדקדוקי עניות, האם אפשר או אי אפשר לדחות מתכונת. לעניות דעתנו - זה לא לתפארתם של אף אחד מהצדדים".

  

השופט שמואל צור שאל את פרקליטי ארגון המורים, סיגל פעיל ואשר סלע, האם יש להם ספק לגבי משמעות הצו, ובתגובה השיבו שאין לארגון ספק לגבי הצו וכי אתמול התקיימו הבחינות בעל פה והמתכונות. השופט צור הוסיף: "המורים בבתי הספר התיכון הם אנשים רציניים, הם מלמדים את בנינו וטובי ילדינו אזרחות ושלטון חוק. לא מתקבל על הדעת שהם יעשו טריקים".

 

פרקליטת ארגון המורים העל-יסודיים, סיגל פעיל, אמרה שהארגון פעל לפי ההחלטה ולא התיימר להפר את הצו. "כל המתכונות שתוכננו להתבצע היום בוצעו, המורים לא זנחו את המתכונות".

 

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, הביע שביעות רצון מהחלטת בית הדין, "שקיבל את עמדתנו והבהיר חד-משמעית שיש לקיים בגרויות ומבחני מתכונת כמתוכנן. לא רצינו להילחם בארגון המורים אלא להגן על התלמידים, ומשלא הגענו להבנות - פנינו לבית הדין".

  

יו"ר מרכז השלטון המקומי, עדי אלדר, אמר בתגובה לדברי השופטים: "ארגון המורים חצה את הקו האדום. יש הבדל בין תמיכתנו במאבקם הצודק של המורים לשיפור שכרם לבין חציית קו אדום של פגיעה בתלמידים ובזיון בית המשפט".


פורסם לראשונה 19/04/2007 20:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רן ארז משבית בתי ספר
צילום: דודי ועקנין
מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, עתר
צילום: דודי ועקנין
מומלצים