שתף קטע נבחר

"התקווה - בראש השנה ייבנו בתי הקבע בחומש"

המתנחלים שהעבירו את הלילה בחומש פונו הבוקר, אך בימין מבטיחים כי הצעדה ביום העצמאות היא רק עוד שלב במאבק. יוסי דגן, ממארגני העליה לחומש: "הקסאמים שנורו לעבר שדרות אתמול הם רק הוכחה נוספת לאיוולת ולאסון שהיה בהתנתקות"

עשרות המתנחלים שנותרו במהלך הלילה בהתנחלות חומש שבצפון השומרון, פונו על ידי צה"ל ונכון להבוקר (ד') לא נמצאים במקום אזרחים ישראלים. המתנחלים, שנשארו בחומש לאחר הצעדה שנערכה במקום לרגל יום העצמאות, נאלצו לבלות את הלילה בהתנחלות המפונה נוכח סירובו של צה"ל לאפשר לאוטובוסים להגיע למקום ולאסוף אותם.

 

תנועות הימין השונות שעומדות מאחורי מבצע העליה להתנחלות רואות בסיפוק רב את הצלחת הפעילות אתמול ובמהלך התקופה האחרונה. "אם בחנוכה עלו כאלף איש, בפסח כ-4,000 וביום העצמאות הגיעו מעל 10,000 - זה מראה את החשיבות שיש בחזרה ליישובי צפון השומרון בקרב הציבור הישראלי".

 

ביום העצמאות הגיעו אלפים לחומש שבצפון השומרון. רוב האנשים הגיעו עם ילדיהם ברגל מאחר וצה"ל לא איפשר עלייה של כלי רכב למקום. בתום העצרת שנערכה אחר הצהריים במקום, עזבו מרבית האנשים את המקום, לא לפני שהעבירו ביקורת קשה על התנהלות צה"ל שלא איפשר לאוטובוסים ששכרו להגיע לחומש ולכן נאלצו גם לחזור ברגל.


העלייה לחומש ביום העצמאות. ניפגש בשנה הבאה (צילום: רויטרס)

 

בצה"ל טוענים כי בשעות הערב אתמול תקפו אזרחים ישראלים קצין בכביש המחבר בין חומש לשבי שומרון. אותם אזרחים, אומרים בצה"ל, חסמו את הרכב בו נסע הקצין ובעת שיצא ממנו תקפו אותו, ניקבו את הצמיגים וגרמו נזק.

 

במטות הימין מתכוונים לעבור גם לזירה הפרלמנטרית ולערוך חוגי בית ברחבי הארץ כדי להרחיב את ההסברה בנוגע לנחיצות בחזרה להתנחלויות שפונו. יוסי דגן, מתנועת "חומש תחילה" וממארגני הצעדה אתמול, אמר הבוקר ל-ynet: "באותו יום שנזרקנו לאוטובוסים בגירוש (ההתנתקות) וראינו את בתי היישובים מתרחקים ואחר כך נהרסים, כשעל ההר ליד עומדים מאות ערבים עם דגלי אש"ף וחיזבאללה, שרים ורוקדים - כבר אז נשבענו שנחזור, נקים את היישובים מחדש, ונתקן את הטעות הנוראה הזאת".

 

דגן מספר על שביעות הרצון מהכותרות שמייצרים אירועי המחאה בחומש: "לפני חצי שנה נושא החזרה לחומש וליישובי צפון השומרון היה נראה קלוש מבחינת הסיכונים, אך לאחר העלייה הראשונה בחנוכה וניסיון העלייה לקרקע בפסח, הנושא הפך מלא-רלוונטי לכזה שמתווכחים עליו.

 

"היום ברור לרוב הציבור בישראל שצריך לתבוע מהממשלה הסברים - מדוע שראש הממשלה אהוד אולמרט, מאדריכלי הגירוש, לא יתקן את הטעות הקשה שעשה ויקים מחדש בצורה רשמית ומסודרת את היישובים? ברור לכולם שהטעות היתה נוראית - ערכית, ביטחונית וכלכלית. הקסאמים שנורו לעבר שדרות אתמול הם רק הוכחה נוספת לאיוולת ולאסון שהיה בהתנתקות. אנחנו מקווים שבראש השנה ייבנו בתי הקבע בחומש, אבל גם אם לא - לא נתייאש, כי בשנה הבאה נהיה שם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צועדים לחומש. צה"ל פינה את המקום
צילום: רויטרס
מומלצים