שתף קטע נבחר

ראש בראש: Vista מול XP - מה עדיף?

בדקנו עבורכם אם כדאי לזנוח את XP המוכרת ולצאת להרפתקה חדשה באמצעות השוואה בין מערכת ההפעלה החדשה לקודמתה בכל קריטריון חשוב. להלן התוצאות המפתיעות

Windows Vista נמכרת בחנויות ומשולבת במחשבים חדשים, על אף שיצרנית המחשבים Dell חזרה להציע את Windows XP בעקבות דרישת הצרכנים.

 

אי אפשר להתעלם מ-15 שנות שימוש ב-Windows ולגשת ל-Vista כאילו הייתה "דף חלק". לכן זועקת במיוחד העובדה, שמיקרוסופט ממעטת להשוות בין שני הילדים שלה.  

 

 כתבות נוספות בנושא Windows Vista:

 

Vista - יותר מהר או יותר כבד?

עם כל הכבוד לאבטחה המשופרת וללוק החדש, הדבר שישפיע עלינו יותר מהכל הוא ביצועי המערכת. החלטנו לבדוק האם היא נותנת פייט אמיתי למערכת הישנה, או אולי מדובר בתוכנה עייפה, שתגרום למחשב שלכם להזיע על כל פעולה קטנה.

 

כדי לענות על השאלה הזו ביצענו סידרת בדיקות מקיפות ל-Windows XP, והשווינו את התוצאות עם אלו של Vista. נוסף על כך, ביצענו כל בדיקה בשנית, הפעם ללא ממשק Aero, בכדי לגלות את המחיר האמיתי שאנחנו משלמים בשביל חלונות שקופים ואפקטים.

 

ניסינו לדמות ככל האפשר פעולות יום יומיות שאם מבצעים עם המחשב שלכם. גם מפרט מערכת הבדיקה הותאם (פחות או יותר) לממוצע המקובל. נגזרת נוספת היא התצורה של מערכות ההפעלה בה בחרנו להשתמש: כפי שנפרט בהמשך, לא ביצענו שום פעולה מיוחדת לשיפור הביצועים, שלא סביר שהמשתמש הממוצע יבצע בעצמו.

 

מערכת הבדיקה

מפרט המחשב שעליו נערכו הבדיקות נראה כך:

 

מעבד: Pentium 4E Prescott 3.0GHZ s775 HT

לוח אם:Intel915 Abit AG8-3rd Eye

זיכרונות: 2*KingMax 512MB PC3200

כרטיס גרפי:PCIe x16 PowerColor X1600PRO 512MB DDR2

דיסק קשיח: Western Digital SATA 80GB 7200RPM 8MB Buffer WD800JD

כונן תקליטורים: Samsung SH-S182D

ציון במדד ההתאמה לחלונות ויסטה: 4.2 (במדד שנע בין 2.6 ל-5.9)

מערכות הפעלה:

Microsoft Windows XP Professional SP2

Microsoft Windows Vista Ultimate

 

הערות חשובות:

המעבד תומך ב-HyperThreading - ריבוי נימים. זו נראתה לנו פשרה מספקת בין השימוש שחלונות עושה בליבה כפולה, לבין העובדה שעדיין לא מדובר בסטנדרט נפוץ, שקיים בכל בית.

 

בשתי מערכות ההפעלה הותקנו כל העדכונים, הדרייברים החדשים ביותר ו-DirectX מהגרסה התואמת (9.0c ב-XP ו-10 ב-Windows Vista). בשתיהן הופעלה מערכת חומת האש של Windows, ו-AVG Antivirus Free Edition 7.5.

 

כאמור, המטרה לא היתה לבחון את הביצועים הטובים ביותר, שניתן להפיק מכל מערכת הפעלה, אלא את אלה שיקבל המשתמש הממוצע. לכן לא בוצעו כל שדרוגים או שינויים (כוונונים לרישום, למשל) באף אחת, לא נסגרו שירותים לא חיוניים, ולא שונו ההגדרות של זיכרון ה-Cache. כמו כן השארנו את שיחזור המערכת (System Restore) במצב פעיל.

 

לפני כל אחת מהבדיקות המתנו לחלונות, עד שתסיים את כל הפעולות הממתינות (Idle) וכמו כן בוצעה הפעלה מחדש של המערכת בין כל שתי בדיקות עוקבות, בכדי לנקות את זיכרון ה-Cache.

 

ביצועי מעבד

מי שאחראי על העבודה השחורה במחשב שלנו הוא כמובן המעבד. כל התוכנות שרצות עליו,

כולל מערכת ההפעלה עצמה, נלחמות על תשומת הלב שלו. הבדיקה הראשונה שהרצנו מאבחנת מי מבין מערכות ההפעלה מהווה מעמסה גדולה יותר. ככל שמערכת ההפעלה יותר קלת משקל, כך המעבד יהיה פנוי לביצוע הפקודות שלנו ויוכל לבצע יותר מהן.

 

לשם כך סיפקנו למעבד שורה של פקודות בסיסיות ותרגילים פשוטים במתמטיקה, ובדקנו כמה מהם הוא מבצע בשניה. זאת ביצענו בעזרת תוכנת Sisoft Sandra. בנוסף, רצינו לדמות פעולות אמיתיות.

 

בעזרת תוכנת PCMark05 ערכנו סימולציה של קידוד סאונד ופענוח תמונה מכווצת. הסתפקנו בסימולציה בלבד בכדי להוציא מהמשוואה את ההשפעות של ביצועי רכיבים אחרים במחשב, כגון הדיסק הקשיח. בנוסף, סיפקה לנו PCMark05 ציון כללי למעבד, המורכב משורה של בחינות שהתוכנה

ביצעה.

 

Vista כבדה יותר מ-XP

כצפוי, תחת Vista הצליח המעבד לבצע פחות פעולות. במילים אחרות, היא כבדה יותר מ-XP. ניתן לייחס זאת לפיצ'רים החדשים שלה, שגוררים איתם תהליכים נוספים שרצים בו זמנית ועומס מוגבר על המעבד.

 

לזכותה של Vista יאמר שההבדלים היו זעירים, פחות מ-2%, כשממשק Aero כבוי. הפעלתו גררה ירידה נוספת בביצועים. נתון מעניין שכדאי לשים לב אליו, הוא הציון הכללי שנתנה PCMark05 למעבד, שמורכב מבחינות נוספות שבחרנו שלא להתייחס אליהן באופן ספציפי. כאן ההבדלים כבר היו גסים יותר.

 

אין יתרון ל-Vista בפעולות מקבילות

החלטנו לבדוק גם את כושר ניהול התהליכים של מערכות ההפעלה, על ידי סימולציה של מספר פעולות במקביל. ציפינו שלויסטה יהיה כאן יתרון, פשוט משום שבשבע שנות הפיתוח בוודאי למדו שם במיקרוסופט טריק או שניים בנושא ריבוי משימות. הצפי היה שהנפילה בביצועים תהיה במקרה הזה קטנה יותר מאשר בבדיקה הקודמת.

 

להפתעתנו, ההבדלים יותר מהכפילו את עצמם, למעל 4%. במילים אחרות - ל-Vista אין יתרון משמעותי על פני XP בביצוע כמה פעולות במקביל. גם כאן תרם ממשק Aero לירידה של אחוז נוסף בביצועי המערכת.

 

ביצועי הדיסק הקשיח וכונן ה-DVD

אחד מצווארי הבקבוק המשפיעים ביותר הוא הדיסק הקשיח. לא משנה עד כמה הוא מהיר,

הוא עדיין מפגר בשנות אור אחר המעבד והזיכרון. פעמים רבות נאלץ המעבד להמתין לנתונים מהדיסק הקשיח בזמן ביצוע פעולה, ולכן גישה מהירה לדיסק היא מתכון למערכת חלקה ומהירה. חשוב להזכיר שהנתונים שרושמת החברה על הדיסק עצמו מייצגים פוטנציאל בלבד. בעולם האמיתי מושפעים ביצועי הדיסק משורה של גורמים.

 

הבדיקה פשוטה ביותר: בעזרת Passmark PerformanceTest בחנו כמה נתונים ניתן לכתוב ולקרוא בשניה לדיסק הקשיח. בסיום הבדיקה העניקה התוכנה ציון לדיסק. נבהלנו לגלות ש-Windows Vista איטית מ-XP בכ-10% בכתיבה, קריאה ואיתור מידע מהדיסק הקשיח.

 

קשה לדמיין תוכנות שלא ניגשות לפעמים לדיסק הקשיח, ולכן כל התוכנות - משיתוף קבצים, דרך עריכת וידאו וסאונד ועד משחקים - כולן יושפעו מהאיטיות שמפגינה ויסטה בגישה לדיסק. דווקא כאן, הפעלת Aero לא גוררת הבדל מורגש בביצועים, לפחות לא מחוץ לטווח הטעות הסטטיסטית.

 

אם הדיסק הקשיח מפגר בשנות אור אחר המעבד, הרי שאין בכלל קנה מידה להשוואה עם כונן ה-DVD האיטי. לכן מכונן הדיסקים לא היו לנו ציפיות מיוחדות. ויסטה מפגינה ביצועים משופרים באופן מזערי לעומת XP, אך כצפוי לא מדובר בהבדל מורגש. כך או כך אתם צפויים למצוא את עצמכם ממתינים לקריאה מהדיסק.

 

גרפיקה ומשחקים

עניינה אותנו במיוחד ההשפעה של ממשק Aero על ביצועי המערכת בתחום הגרפיקה. האם האפקטים מפריעים לתוכנות גרפיות אחרות? תוכנת 3DMark06 היא הסטנדרט הפופולרי ביותר לבחינת יכולות גרפיות של מחשבים

ביתיים. התוכנה מבצעת מספר רב של בדיקות ומספקת ציון משוקלל של המערכת. גם כאן, כמו בבדיקה הראשונה, הראתה Vista איטיות יחסית לעומת XP, אבל לא מדובר במשהו שאי אפשר לחיות איתו. ממשק Aero, למרבה ההפתעה, לא הפריע בכלל בבדיקות הגרפיות. הסיבה לכך די פשוטה: ויסטה סוגרת אותו בזמן תצוגה של מסך מלא.

 

בעזרת PCMark05 התמקדנו בשני היבטים חשובים של הגרפיקה: מיפוי טקסטורות וגרפיקה דו מימדית. בתחום השני ראינו ירידה של 40% בביצועי המערכת. אתם לא תרגישו אותה במשחקים בכלל, אבל ניתן להסביר בעזרתה את הכבדות של סרטוני פלאש, אתרי אינטרנט עמוסי גרפיקה ותוכנות עם ממשק מעוצב. נראה שמיקרוסופט התמקדה במיוחד במה שמטריד את המשתמש הממוצע, והזניחה את הגרפיקה הדו מימדית.

 

משחקים הם התובעניים ביותר בדרישות מערכת. הם מגייסים לטובתם את כל המחשב, מהדיסק, דרך הזיכרון, המעבד וכמובן הכרטיס הגרפי. לכן הם משמשים כמדד מצויין לביצועים. בנוסף, הגיימרים נחשבים כפלח הרווחי ביותר בשוק, זה שאינו חוסך בהוצאות על המחשב שלו, וסביר להניח

שמיקרוסופט תרצה לחזר אחריו בכל המרץ. בדקנו את היכולות של ויסטה בעזרת Doom3, משחק לא חדש במיוחד, אבל כזה שידוע בתיאבון שלו למשאבים. הפעלנו אותו ברמת הפירוט המקסימלית ובדקנו את התוצאות.

 

קשה להגיד שהיינו מאוד מופתעים מהתוצאות. אמנם בשקלול של הנתונים מהבדיקות הקודמות ציפינו לפחות ממכה של כ-30% בביצועים, אבל כבר הרגשנו שחלונות ויסטה רחוקה מלהיות מכונת משחקים. ניתן לייחס חלק מהפגיעה לכך שיצרניות החומרה עוד לא התאימו את הדרייברים שלהן באופן מושלם לגרסה 10 של DirectX, מערכת ניהול הגרפיקה של חלונות. אם זה אכן מקור הרעה, הרי שיתכן שנוכל לראות שיפור רציני בתחום, גם מבלי להחליף חלקי חומרה. נכון להיום, הגיימר הממוצע יעדיף לדבוק ב-XP. גם כאן לא היתה ל-Aero שום השפעה.

 

שימושים יומיומיים

לאחר הנפילה הקשה בתחום המשחקים, החלטנו לבדוק עוד שימושים פופולריים. בחנו כיווץ ספרייה בעזרת Winrar,

קידוד קובץ MP3, המרת קטע וידאו מפורמט DVD ל-XviD והצגת אתרי אינטרנט בעזרת אקספלורר 7.

 

בכל המדדים כולם גילינו פיגור מאכזב של ויסטה אחר XP. הוא בלט ביותר בתחום הכיווץ והצגת דפי האינטרנט, שני שימושים שכל משתמש מבצע לפחות פעם ביום. גם Aero תרם את חלקו הצנוע בפגיעה בביצועים.

 

מה לא בדקנו

למרות שרצינו, לא יכולנו לבחון את זמני הטעינה של תוכנות נבחרות. ויסטה כוללת רכיב הקרוי Prefetch, המנתח את הרגלי השימוש שלכם בתוכנות וטוען אותן לזיכרון עוד לפני שאתם זקוקים להן. מכיוון שהוא מתחיל לפעול מיד לאחר התקנת ויסטה ואינו ניתן לאיפוס, לא ניתן לבחון אותו אל מול ה-XP. מאותה הסיבה גם לא ניתן להשוות את צריכת הזיכרון של שתי המערכות. הן מנהלות את משאבי הזיכרון באופן שונה כל כך, שפשוט אין נקודות להשוואה.

 

מסקנות

Vista נמצאת בעמדת נחיתות כלפי ה-XP בכל אחד מהמדדים. האבסורד ממש זועק כשלוקחים בחשבון

 את העבודה הרבה שהושקעה בתכונות כמו ה-SuperFetch, מנהל ההרשאות או ה-EMD (הרחבת זיכרון באמצעות התקני דיסק-און-קי).

 

כל הפיצ'רים הללו פשוט מחווירים לחלוטין כשמעמידים אותם אל מול ירידה של 30% בקצב התמונות לשנייה במשחקי מחשב. האם אנחנו באמת מחדשים משהו למיקרוסופט, כשאנחנו מגלים לה שהמשתמש הפשוט שם את הפיצ'רים במקום השני, אחרי הדרישה שמערכת ההפעלה תפעיל ביעילות את התוכנות הקיימות שלו?

 

נוסף על כך, Vista מוכיחה לנו שוב שארוחות חינם יש רק בתשלום. כל הפיצ'רים והתכונות שלה מגיעים עם תג מחיר בביצועים.

 

היינו מוכנים לבלוע את הצפרדע ברוב המקרים, אם היה מדובר בתכונות שלא היינו מסוגלים להמשיך בחיינו בלעדיהן. הבעיה היא שגם לאחר שימוש נרחב במערכת ההפעלה, לא ברור בדיוק על מה אנחנו משלמים. קשה להתחמק מההרגשה שחלונות ויסטה אינה מגישה לנו איזה פיצ'ר קטלני שבשבילו שווה לעבור אליה.

 

לאחר שנים של פיתוח ותיקון באגים, Windows XP הפכה למערכת הפעלה מצוינת. היא יציבה, עונה על הדרישות וכולם, מהמשתמשים ועד המפתחים, כבר מכירים אותה ורגילים אליה.

 

נקודת מוצא זו שמה את Vista בעמדת פתיחה קשה ביותר, אל מול פייבוריטית שכבר הוכיחה את עצמה, וכמעט בלי שום הבטחות מיוחדות. התכונה היחידה שבאמת מצדיקה את עצמה היא ה-Media Center, שקרוב לוודאי שתימכר כחלק מחבילה סגורה של מחשב מדיה, ולא בהכרח תשפיע במידה ניכרת על המכירות של מערכת

ההפעלה כמוצר מדף.

 

מילה טובה אחת (לפחות) מגיע למיקרוסופט על Aero. הממשק המאוד מרשים הזה כמעט ולא מעיק על המחשב, ולמי שכבר יש ויסטה מומלץ להפעיל אותו ללא חשש. חבל שמיקרוסופט לא צירפה אותו לכל חבילות ויסטה, משום שנכון להיום, מדובר בסוכן המכירות היחיד כמעט של מערכת ההפעלה החדשה.

 

הכתבה פורסמה במקור בגליון אפריל של PC Magazine. לחצו כאן לרכישת מנוי במחיר היכרות. לאתר הבית של PC Magazine

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים