שתף קטע נבחר

צילום: אבי אוחיון, לע"מ

ראשי רשויות בצפון: לאולמרט יש הישגים

ראש העיר קריית שמונה, חיים ברביבאי, מבקר את ראשי הממשלה הקודמים: "אני לא זוכר שמונה חודשים שקטים לאורך הגבול כמו אלה האחרונים". ראשי רשויות אחרים קוראים לאולמרט להודות בטעות ולפעול לתיקון הדרוש - אך לא להתפטר. ראש העיר חיפה: "הממשלה חייבת להחזיק מעמד כי רק היא מסוגלת לתקן את המעוות"

ראשי רשויות בצפון הארץ, שהיו תחת אש במשך 33 ימים בקיץ האחרון, סירבו להצטרף לגל הקריאות לראש הממשלה אהוד אולמרט להתפטר בעקבות מסקנות ועדת וינוגרד שפורסמו היום (ב'). במקום זאת הם הזכירו את הישגי המלחמה והעובדה שחיזבאללה הורחק מאז מהגבול.

 

טלטלת וינוגרד: כל הדיווחים, ההשלכות והפרשנויות

 

ראש עיריית קרית שמונה, חיים ברביבאי, אמר אחר הצהריים ל-ynet: "בדו"ח הנוכחי שלה לא עסקה מספיק ועדת וינוגרד בתקופה שבין שנת 2000 ל-2006. מאז הנסיגה החד צדדית שביצע ראש הממשלה דאז אהוד ברק, ושאני הייתי ממתנגדיה, איפשרו לחיזבאללה להתעצם. הם הקימו בונקרים, בנו מחילות, צברו נשק רב והקימו מוצבים על גדר הגבול. המלחמה האחרונה והקשה אליה יצאנו, מנעה את העמקת האחיזה שלו בשטח ועל זה יש להעריך את החלטתם של אולמרט ופרץ לצאת אליה, למרות היותם חסרי ניסיון.

 

"התוצאה בשטח היא שקבענו מציאות שונה. במקום חיזבאללה יש את צבא לבנון ואת חיילי יוניפי"ל. אני לא זוכר שמונה חודשים שקטים לאורך הגבול כמו אלו האחרונים. רה"מ צריך לאסוף את שריו ואחר כך לצאת לעם ולומר 'טעינו, נתקן את הליקויים'. עליו להחזיר את האמון של העם בצה"ל ובממשלה".

 

ראש מועצת שלומי, גבי נעמן, סבור גם הוא כי אין לדרוש מאולמרט לפנות את מקומו. "על ראש הממשלה להודיע מיידית על קבלת מסקנות הוועדה ולהכריז כי בכוונתו ליישמן במלואן", אמר. "כמו כן על הממשלה להקציב בדחיפות תקציבים לטיפול בכשלים שהיו בצבא ובעורף על מנת להיות ערוכים לתרחישים עתידיים".

 

במהלך המלחמה הצטרפה גם העיר חיפה בעל כורחה לקו האש. ראש העיר, יונה יהב, ביקש היום שלא לנצל את הדו"ח לעריפת ראשית: "אנחנו מתרכזים בהנאה מ'הוצאה להורג'. עושים את זה משנת 73'. אנחנו כל הזמן בוועדות חקירה, אבל לא עושים שום תיקון עולם מכיוון שתוחלת החיים של דו"ח היא עד שנשוא הביקורת שלו מתפטר, ואחריו לא מעניין אותנו דבר.

 

"אחרי 73' הגיעה מלחמת לבנון הראשונה והיא היתה קטסטרופה. ועדת החקירה 'הוציאה להורג' את מי שנהיה ראש הממשלה הכי פופולרי (מנחם בגין). גם עכשיו נלך לדרכנו אחרי שהרחוב 'יוציא להורג' את האחראים ושוב לא נהיה מוכנים. אנחנו בריטואל של הוצאות להורג, כחלק מהאורגזמה לאומית. הממשלה חייבת להחזיק מעמד כי רק היא מסוגלת לתקן את המעוות. היא חייבת להיכנס למהלך של תיקונים. אם ניכנס לטלטלה של בחירות חדשות נפסיד שלוש שנים, ונכניס עצמנו לאנרכיה".  

 

ראש המועצה האזורית מעלה יוסף, אבי קרמפה, ציין כי אזרחי הצפון לא היו צריכים את דו"ח הוועדה כדי לדעת שהיו מחדלים בתחום בעורף: "אי ההצלחה בהפסקת ירי הקטיושות, חוסר היכולת לפנות את התושבים, בעיות באספקת מזון והטיפול במקלטים בלטו לכל. ללא סיוע ארגונים וולנטריים ואנשים פרטיים, לא היינו מצליחים להעניק סיוע לתושבים. במלחמה האחרונה תפקדנו למרות הממשלה ולא בזכותה. עם זאת בעת הזו ראש הממשלה לא צריך להתפטר ואסור להכניס את המדינה למערבולת בחירות, שעלולות לגרום לדחיית יישום לקחי המלחמה. יש להתקמד ולעסוק בחיזוק הצבא ויישובי הצפון".

 

ראש המועצה האזורית מבואות חרמון, בני בן מובחר: "יש לבצע בדק בית יסודי בעקבות הדו"ח הקשה שפורסם הערב. אסור לאבד עשתונות ויש להתייצב מאוחדים וחזקים מול המערכות שעלולות לעמוד בפתח בזירה הצפונית. לשמחתי הרמטכ"ל החדש (רב-אלוף גבי אשכנזי) החל לבצע פעילות לטיפול בנושאים הצבאיים, ועל הדרג המדיני לתקן את הבעיות שהיו בתפקודו בכל הקשור לקשר עם העורף".

 

השתתף בהכנת הידיעה: אטילה שומפלבי
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום אורן אגמון
ברביבאי. מלחמה מוצדקת
צילום אורן אגמון
נעמן. על אולמרט ליישם את המסקנות
צילום: ודים דניאל
מומלצים