שתף קטע נבחר

לא לערוף ראשים

הדו"ח קשה, אבל ההליך הכרוך בהחלפת ממשלה - על כל המשתמע ממנו - הוא הדבר הגרוע ביותר לחברה ולמדינה היום

נכון, דו"ח וינוגרד הוא דו"ח קשה. ואף-על-פי-כן, אני משוכנע שראש הממשלה והממשלה צריכים להמשיך בתפקידם ואסור להם בכלל לדבר על התפטרות. ראש הממשלה ושריו הם הם מי שצריכים כעת ליישם את לקחיו של הדו"ח הזה. עליהם ללמוד אותו, לנתח את משמעויותיו - ולהציג תוכנית עבודה שאמורה לטפל בכל הלקויים עליהם הדו"ח מצביע. לטעמי, זו הממשלה היחידה שיכולה לתקן את הליקויים הללו.

 

החלפת הממשלה בעת הזו, זהו רעיון נואל. התהליך הכרוך בהחלפת ממשלה, על כל המשתמע ממנו, הוא הדבר הגרוע ביותר לחברה ולמדינה היום. מהלך כזה יטיל את כולנו למעגל הרסני של עימותים פוליטיים שיקיזו את דם כולנו. והתוצאה, לאחר מערכת בחירות מייסרת וגדושת האשמות הדדיות, היא שתקום ממשלה כלשהי שהרכבה לא יהיה טוב יותר מהממשלה הנוכחית. אני חושב ומשוכנע שאין שום סיבה ללכת לבחירות.

 

מה שכן חשוב וצריך לעשות עכשיו - ורק הממשלה הקיימת יכולה וצריכה לעשותו - זה לפעול ליישום אמיתי של תיקון הליקויים עליהם מצביע וינוגרד. ואכן, בדיון שהתקיים הערב עם ראש הממשלה, חשבו כל משתתפי "פורום שרינו" של קדימה, שזו הממשלה היחידה שיכולה לתקן את הליקויים. ראש הממשלה קבע שביום רביעי תתכנס ישיבת ממשלה שבה תועלה הצעה מטעמו באשר לצעדים שיש לנקוט ליישום הליקויים. מי שחפץ בטובת העניין עצמו, ואינו מונע משיקולים פוליטיים אנוכיים, חייב לתמוך במהלך של יישום מהיר ואיכותי של לקחי וינוגרד. אני חושב שההיסטריה בקרב הפוליטיקאים מן האופוזיציה ובקרב פרשנים למיניהם, נובעת מתוך הרצון לראות ראשים נערפים, ולא מתוך כוונה לבור את הדרך הראויה לטיפול נכון ואמיתי בדו"ח. אני, מכל מקום, מבקש לעסוק בעניין המהותי, כלומר: בתיקון הליקויים. ודווקא בשל כך אני תומך תמיכה מלאה בראש הממשלה אהוד אולמרט, שבנקודת הזמן הזו, הוא היחיד שעשוי להוביל מהלך ממשי לתיקונם.

 

ושתי הערות לסיום:

חכמה לאחר מעשה היא חכמה קטנה מאוד. ההחלטה לצאת למלחמה נגד חיזבאללה הייתה החלטה נכונה. המהלך הזה אז - אחרי שנחטף חייל בעזה, אחרי שני חיילים בגבול הלבנון ולאור התחמשות חיזבאללה בדרום לבנון - היה מהלך מתבקש ונכון. איני יודע מה היה קורה אם לא היו עושים את זה אז. מאוד יתכן שמצבנו היום היה גרוע בהרבה.

 

והערה לסיום: אכן דו"ח וינוגרד הוא דו"ח קשה. אבל דווקא הדו"ח הזה, המפתיע כל-כך בעומק הטיפול וברוחב היריעה שלו, הוא המענה הראוי לכל מי שטען כי ועדת וינוגרד היא ועדה מטעם הממשלה. היום, אני מניח, המלעיזים הללו אוכלים את הכובע.

 

הכותב הוא חבר קדימה, יו"ר המועצות האזוריות בישראל וראש מועצת רמת הנגב

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בועז אופנהיים
שמוליק ריפמן
צילום: בועז אופנהיים
מומלצים