שתף קטע נבחר

צילום: אבי אוחיון, לע"מ

"מנהיג לא יכול להיראות עייף, גם בשעה קשה"

המומחים כולם מסכימים - הופעתו של ראש הממשלה בטקס חילופי המפכ"ל גרמה נזק אדיר. "הציבור לא רוצה לראות מנהיג עייף. מובס. הוא לא רוצה לרחם על מנהיגיו, גם כשהם בשעה קשה", אומר היועץ האסטרטגי לשעבר שי בזק. מומחה לשפת גוף: "העייפות שהקרין משדרת אדם שלא יודע לדאוג לעצמו"

ראש הממשלה אולמרט נתפס היום באחד מרגעיו התקשורתיים המביכים ביותר. יממה לאחר שדו"ח וינוגרד מתח עליו ביקורת חסרת תקדים, נצפה אולמרט בטקס חילופי המפכ"ל כשהוא מנקר, כמעט ונרדם. שי בזק, יועץ אסטרטגי, שעבד בשעתו עם ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, זוכר היטב את הקשיים שבהתמודדות התקשורתית ברגעי משבר. "תפקיד ראש הממשלה הוא הקשה ביותר בעולם. הייתי בלשכת ראש הממשלה במצבים קשים ואני זוכר היטב את התחושה. זה הרבה יותר קשה במצבים כאלה, כשנדמה שכולם עומדים עליך לכלותך. ברגעים אלו, ראש הממשלה הוא האדם הכי בודד בעולם. ועדיין, העם מצפה למוצא פיו".

 

 

 

בעת משברים, מציין בזק, ראש הממשלה נדרש לשדר הופעה אנרגטית ובטוחה. העייפות, שנראתה היום היטב על פניו של אולמרט בטקס הענקת דרגותיו של המפכ"ל הנכנס, דודי כהן, רק מזיקה. "הוא היה צריך לישון ולנוח וכשהוא מופיע מול הציבור הוא צריך היה להראות טוב, נמרץ. הציבור לא רוצה לראות מנהיג עייף. מובס. הוא לא רוצה לרחם על מנהיגיו, גם כשהם בשעה קשה. העם רוצה להזדהות עם מנהיג שמקרין עוצמה".

 

"היה צריך לחכות"

באשר לתגובתו המוקלטת של אולמרט, ששודרה אמש שעות לאחר פרסום הדו"ח, אומר בזק כי מוטב היה אילו אולמרט היה ממתין ולא מגיב מיד. "תגובה מיידית אמנם מורידה את הלחץ של אמצעי התקשורת, הורגת את השמועות כי הוא מתכוון להתפטר, ומהווה תגובת נגד לדו"ח, כשהציבור יכול לבחור למי להאמין. אלא שבתגובה המוקלטת של אולמרט הוא נתפס בשעתו הקשה, ונראה היה מודאג וגמור. הוא היה צריך לחכות עם התגובה ולתת ליועציו להגיב, להתכונן, לחכות לבמה המתאימה ולהכין נאום טוב, רענן וחריף בהמשך".

 

גבריאל רעם, פרשן ומומחה לתקשורת לא מילולית, עקב אחר תגובתו המוקלטת, אמש, של ראש הממשלה ולדבריו, "אולמרט נראה היה כמי שכפאו שד. הוא נראה מכני, כמו רובוט. נראה היה כי אולמרט לא מחובר לעצמו - לאמוציונליות, האימפולסיביות והאגרסיביות שמאפיינת אותו. מצד שני, עיניו היו פתוחות לרווחה וזה מצביע על עוררות פנימית וריגוש פנימי מאד גבוהים".

 

לדברי רעם, לאולמרט מאז ומתמיד היתה בעיה תדמיתית, שהלכה והחמירה בתקופה האחרונה. "בניגוד לאריאל שרון, שכל הזמן היה אותנטי - כשהיה נבוך היה נבוך, כשכעס הוא כעס - אולמרט לא נראה טוב בתקשורת. כשהוא אמיתי לעצמו הוא אגרסיבי ומאיים, כשהוא לא אמיתי הוא נראה רובוט. הוא לא מבין שהעם בישראל אוהב אנשים אמיתיים. העם רצה לראות ממנו רגש, לראות שהוא אנושי. אם היה מקרין חולשה היה קל יותר להזדהות איתו והוא היה צובר נקודות".

 

אלא שהעייפות, טוען רעם, כפי שנראתה על פניו של אולמרט היום, איננה מסוג החולשות שהעם רוצה להזדהות עימן. "העייפות שהקרין מוכיחה שהאדם מעביד עצמו קשה עד אובדן שליטה ולא שומר לעצמו כוחות, לא יודע לדאוג לעצמו. המנהיגים בארה"ב, לדוגמא, הלכו ברגעים הכי קשים לחווה שלהם, לחופשה שלהם, ובכך הוכיחו שהם שולטים במצב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העייפות בהחלט מזיקה. אולמרט
צילום: גיל יוחנן
בטקס, היום. ראש הממשלה
צילום: גיל יוחנן
צילום: ערוץ 10
בנאומו אתמול. לא מחובר
צילום: ערוץ 10
העם רוצה רגש. רעם
מומלצים