שתף קטע נבחר

אחרי הפצצת הכור כתב רייגן ביומנו: ארמגדון מגיע

יומניו של הנשיא האמריקני המנוח, המתפרסמים בימים אלו לראשונה, חושפים טפח על אמנותו הדתית של מנהיג את המעצמה הגדולה בעולם. רגע אחרי שקיבל דיווח על הפצצה ישראלית בכור העיראקי, ב-1981, כתב רונלד רייגן: "אני נשבע שאני מאמין שארמגדון מתקרב"

"אני נשבע שאני מאמין שארמגדון מתקרב". כך כתב נשיא ארצות הברית המנוח, רונלד רייגן, ב-7 ביוני 1981, אחרי שנודע לו כי ישראל הפציצה את הכור בעיראק. הדברים נכתבו ביומניו הפרטיים של רייגן, שתקציר שלהם מתפרסם בימים אלה לראשונה. ביומנים מתאר רייגן את ההפתעה המוחלטת שלו מההפצצה הישראלית של הכור העיראקי "אוסיראק", והביע חשש שההפצצה היא מבוא למלחמת גוג ומגוג, המתוארת בברית החדשה.

 

רייגן היה סבור, כך מתברר, כי ישראל טעתה טעות חמורה בהפצצת הכור. לדעתו ניתן היה לפתור את המשבר על ידי פעולה משותפת של ארה"ב וצרפת. "קיבלתי דיווח על הפצצה ישראלית בכור הגרעיני של עיראק", כתב רייגן ביום ראשון, 7 ביוני 1981, על פי תקציר שמתפרסם בשבועון "ואניטי פייר". "אני נשבע שאני מאמין שארמגדון מתקרב", הוסיף (על פי הברית החדשה המלחמה האחרונה בין כוחות האור והחושך תהיה בקרבת מגידו, ארמגדון בשמה היווני - יב"ח).

 

"בשעה שלוש אחר הצהריים חזרתי לבית הלבן. מתקבל דיווח נוסף על ההפצצה. ראש הממשלה בגין דיווח לנו לאחר מעשה", כותב רייגן ביומנו הפרטי.

 

עוד הוא כותב יומיים לאחר מכן: "יום שלישי, 9 ביוני. לסיום היום, ישיבה של המועצה לבטחון לאומי. פגישה על ההפצצה בעיראק. ראש הממשלה בגין עמד על כך שהכור היה מוכן לייצור נשק גרעיני לשימוש נגד ישראל. אילו המתין עד שהצרפתים יעבירו את מטען האורניום 'החם', אי אפשר היה להורות יותר על ההפצצה בגלל הקרינה הרדיואקטיבית שהיתה משתחררת מעל בגדד".

 

מוסיף רייגן ביומנו: "אני יכול להבין את חששו, אבל אני חש שהוא בחר באופציה מוטעית. הוא היה צריך לומר לנו ולצרפתים. יכולנו לעשות משהו להסרת האיום".

 

מה עושים עכשיו? "בכל אופן, אנחנו לא נפנה בזעם לישראל כי זה עלול להזמין את הערבים לתקוף", כותב רייגן ומציין ש"הגיע הזמן לעורר את העולם כולו לפתרון בעיית המזרח התיכון. מה שקורה הוא כתוצאה מפחד וחשד של שני הצדדים. אנחנו צריכים דחיפה רצינית לשלום יציב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
בגין דיווחלאחר מעשה. רייגן
צילום: איי פי
מומלצים