שתף קטע נבחר

תביעה נגד אורי גלר: מנסה להשתיק את מבקריו ברשת

ארגון ה-EFF טוען כי גלר ביקש להסיר קטעי וידאו המבקרים אותו מ-YouTube. גלר: אין לי בעיה עם ביקורת. מדובר בהפרת זכויות יוצרים

ארגון ה-EFF, הפועל למען חופש ביטוי וזכויות הגולשים, הגיש ביום ג' תביעה (להורדה ב-PDF) נגד אורי גלר, בטענה כי פעל להסיר מאתר YouTube קטעי וידאו ביקורתיים כדי להשתיק את המבקרים.

 

ב-EFF אומרים כי מטרת התביעה, שהוגשה לבית המשפט בסאן פרנסיסקו, היא לעודד את חופש הביטוי ושימוש הוגן ביצירות ברשת. גלר מסר ל-ynet בתגובה כי פנה ל-YouTube רק בגלל שפורסמו באתר סרטים המפרים זכויות יוצרים השייכות לו.

 

התביעה הוגשה בשמו של בריאן סאפיינט, הפועל במסגרת "הקבוצה לתגובה רציונלית", הפועלת למען חשיפת סודותיהם של אמנים המגדירים עצמם "על חושיים". במסגרת הפעילות, בסוף 2006 סאפינט פירסם ב-YouTube קטע מתוך התוכנית "Secrets of the Psychics" הקורא תיגר על כוחותיו של גלר.

 

המחלוקת: קטע של שלוש שניות

על פי התביעה, בווידאו בן 13 הדקות הוצג קטע של ג'יימס ראנדי - הנחשב למקטרג הגדול ביותר של גלר, וכן קטע מתוכנית האירוח של ג'וני קארסון משנות ה-70' בו נראה גלר כשהוא לא מסוגל להדגים את כוחותיו ואומר כי הוא חש חלש.

  

במסגרת הווידאו שולב שהעלה סאפינט שולב קטע בן שלוש שניות בו ד"ר סי. ג'יי היוז מפאר את הישגי גלר. הזכויות על הקטע הזה שייכות לגלר ולחברת ההפקה שלו, אך על פי ה-EFF, קטע כל כך קצר מהווה שימוש הוגן ולכן מותר לפרסום אותו במסגרת וידאו ארוך יותר.

 

גלר ל-YouTube: הסירו הסרטונים

גלר פנה ל-YouTube לפני כחודשיים והגיש בקשה רשמית תחת חוק ה-DMCA, המחייב את החברה להסיר קטעים מפרים תוך זמן סביר מהרגע שקיבלו הודעה מבעל הזכויות. אנשי YouTube הסירו את הסרט וחסמו את חשבונו של סאפיינט (כולל כל הסרטים האחרים שלו) בעקבות הפנייה.

 

גלר כבר פנה בעבר להנהלת אתר YouTube בדרישה להסיר שני סרטונים אשר מטילים ספק לכאורה ביכולותיו העל-טבעיות. מקור אחד הסרטונים מה-BBC והשני לקוח מתוך התוכנית של קארסון.

 

מריסה הופמן, עורכת הדין של ה-EFF טוענת כי מדובר בשימוש לרעה בחוק, "אם פרסום בווידאו לא מפר את זכויות היוצרים שלו, אסור לו לחסום את השימוש בו - זה עד כדי כך פשוט".

 

גלר: אין לי בעיה עם ביקורת

אורי גלר מסר ל-ynet בתגובה, כי עורכי דינו הגישו תביעה נגד סאפיינט ביום ב'. "התביעה לא קשורה לשאלה אם יש לי או אין לי כוחות על טבעיים. מדובר בהפרת זכויות יוצרים.  אנחנו תובעים אותו על הפרת החוק הבריטי בארה"ב. יש הרבה קטעי וידאו ביקורתיים כלפי ב-YouTube ולא אכפת לי מהם, אך אני לא מעוניין שישתמשו בחומרים שלי בלי רשות".

 

אתה לא מסכים שמדובר בשימוש הוגן? 

בית משפט יפסוק בשאלה הזו. אפילו אם מדובר בשימוש הוגן, הודענו ל-YouTube כי אנו מתלוננים על הפרת זכויות יוצרים בקטע שלנו. חתמנו על בקשה תחת ה-DMCA המתייחסת להפרה גם בקטעי וידאו אחרים. אין לאף אחד זכות לקחת קטעים של "היורש" (התוכנית בכיכובו של גלר בערוץ 2), לדוגמה, ולפרסם ב-YouTube.

 

"הקטע אינו קשור כלל לביקורת נגדי. מדובר ביוזמה של הרופא האישי שלי, שביקש שאעזור לגייס כספים לבית החולים. הסכמתי להופיע חינם ושיפי, גיסי החליט לצלם את האירוע. אותו סאפיינט בסך הכל פירסם וידאו בו הרופא מציג אותי. הם משתמשים בו כדי לפרסם את עצמם.

 

"אני שוקל לתבוע את ה-EFF, כי הם טוענים שעשיתי משהו לא חוקי וזה לא נכון. הדרישה להסיר את הווידאו הייתה חוקית לגמרי. חשוב לי להוסיף כי אותו איש שתבע אותי פירסם וידאו ב-YouTube המציג את אחד חברי הארגון שלו מרים חרא של כלב עם התנ"ך. אני לא רוצה להיות מקושר עם אנשים כאלה. לכן, לא מדובר רק בהפרה של זכויות יוצרים אלא בעניין מוסרי".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
"משתיק את המבקרים"
צילום: אבי כהן
מומלצים