שתף קטע נבחר

מרידור: אנחנו בשפל, איש לא פעל באחריות

ממשלת ישראל סופגת מתקפה חריפה, חסרת תקדים כמעט, מפי מי שניסח עבורה את תפיסת הביטחון של ישראל. "אף אחד מחברי הממשלה לא פעל בשיקול דעת ואחריות, זאת קבעה ועדת וינוגרד", אומר השר לשעבר דן מרידור על מלחמת לבנון. על שרי הממשלה הוא אומר: "לא נכון שאדם יעסוק בנושא כלשהו, אם הוא לא מבין מה הוא עושה"

"לא היה כדבר הזה בישראל, הגענו לנקודת שפל. אף אחד מחברי הממשלה לא פעל בשיקול דעת ואחריות. זאת אמרה הוועדה שהממשלה מינתה אותה", כך אמר בצהריים (יום ו') השר לשעבר דן מרידור, מי שעמד בראש צוות מומחים שניסח את תפיסת הביטחון של ישראל, ובאחרונה אף התבקש על ידי שר הביטחון לעדכן את התפיסה לאור מלחמת לבנון השנייה.

 

מרידור, שדיבר בכינוס של המועדון המסחרי והתעשייתי בתל אביב, התייחס לדו"ח וינוגרד ולתוצאות מלחמת לבנון ואמר כי ישראל נמצאת במצב עדין ושביר וכי יש לקוות שהדו"ח ישמש מנוף להחזרת האיזון ושיקול הדעת של ממשלת ישראל.  עם זאת, סירב לדבר לגופם של אנשים ונמנע מלקרוא לאולמרט להתפטר מתפקידו.

 

"אפלטון הציע שהשליט יהיה המלך-פילוסוף. בממשלות ישראל יש אנשים חכמים, אך לא כולם כך", אמר. "רבים יודעים להיות פוליטיקאים טובים, לדבר יפה, להיראות יפה ולהגיע לתפקיד על ידי קשרים, אבל בסופו של דבר כשמחליטים החלטות, לא תמיד אחריות ושיקול דעת עומדים מול עיניהם. מי שיתבונן על המציאות בישראל וגם בעולם הדמוקרטי כולו רואה שנוצר פער בין התכונות הדרושות כדי להיבחר, לתכונות הנדרשות כדי לכהן בתפקיד".

 

עסוקים רק בלהיבחר

בהתייחסו לשרי הממשלה, אמר מרידור כי כשהציבור בוחר את מנהיגיו, עליו להביא בחשבון לא רק אם אותו מנהיג מייצג את דעתו או עדתו, אלא האם הוא באמת בעל יכולת הנהגה וקבלת החלטות שקולות. "צריך לדרוש משר שנבחר לתפקידו להקדיש זמן ללמידה. לא נכון שאדם יעסוק בנושא כלשהו אם הוא לא מבין מה הוא עושה. הוא צריך ללמוד את השטח בו עוסק משרדו אבל גם ללמוד נושאים כלליים שנמצאים על שולחן הממשלה שהוא יידרש להצביע בהם מפעם לפעם".

 

לדברי מרידור, "למידה זה דבר שחסר אצלנו. יש להשקיע בכך ולא רק באיך להצליח להיבחר ולהגיע לשלטון. יש להכריח את השרים להיעזר באנשי מקצוע. בארץ מצטברים גופי ידע ענקיים ופשוט צריך להגיע וללמוד".

 

על פי נאומו של מרידור, מסקנה נוספת שעולה מדו"ח הוועדה לתפיסת הביטחון, שבראשה עמד וגם מדו"ח וינוגרד היא שיש להקים גוף בממשלת ישראל שיבצע עבודת מטה. "מניסיון, אין לממשלות ישראל גוף שעושה עבודת מטה בשום נושא. בנושא הביטחון שלא יכול להיות בו דיון ציבורי מפאת סיווגו, יש לכך חשיבות עליונה ביותר - ולא מעט כישלונות מקורם בהיעדר עבודת מטה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא היה כדבר הזה. מרידור
צילום: ניב קלדרון
בלי שיקול דעת? אולמרט ולבני
צילום: גיל יוחנן
מומלצים