שתף קטע נבחר

אולמרט: לא שקלתי להתפטר

בראיון ל"רדיו ירושלים" אמר ראש הממשלה, אהוד אולמרט, כי להתפטר זה מפגן של חוסר אחריות. בנימה אישית הוא תיאר כיצד זכה לתמיכה מבני משפחתו ביום בו פורסם הדו"ח החלקי של ועדת וינוגרד וסיפר על הפעם הראשונה בה ביקר בירושלים, לפני 49 שנה

"להתפטר זה לא מפגן של אחריות, זה מפגן של חוסר אחריות". כך אמר אתמול (ו') ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בראיון ל"רדיו ירושלים". לדבריו, הוא לא חשב אפילו להתפטר מאז פרסום הדו"ח.

 

ביום שלאחר פרסום עדותו בוועדת וינוגרד התראיין ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בתוכנית "נגיעות" בהגשת רינה מצליח. בראיון תיאר ראש הממשלה את מה אירע כשחזר לביתו ביום בו פורסם הדו"ח החלקי של ועדת וינוגרד: "ודאי שזה לא היה הרגע הכי קל והכי פשוט. הגעתי הביתה בערב ולא יכולתי להגיד שהגעתי שמח. עליזה אמרה לי ששאול בננו, שנמצא בניו יורק, עלה על מטוס והוא בדרך ארצה - זה כל כך ריגש אותי, כל כך חיזק שיש לך משפחה כזאת במצבים קשים. לא צריך להסתיר את זה, זה לא ביטוי של חולשה. אתה אוהב להתחבק עם אנשים שאוהבים אותך, ולא מעט כאלה עוזרים לי מאוד ברגעים קשים".

 

אולמרט נשאל האם כהונתו כראש ממשלה שינתה אותו כאדם: "אני לא חושב שבאופן בסיסי אני אדם אחר. אני בהחלט מתמודד עם מצבים קשים. זה כרוך במאמץ יותר גדול, בעיקר מאמץ נפשי יותר גדול. אבל אני לא חושב שמשהו בתכונות הבסיסיות שלי וביחס שלי לבני אדם השתנה. אני אדם אופטימי ואני אדם שמח".

 

ראש הממשלה נשאל האם ירושלים מהווה את המכשול להשגת שלום עם הפלסטינים? - על-כך הוא ענה: "אני אדם אופטימי, אני מאמין שבסופו של דבר נצליח. אבל אני מסכים שזו נשארה הנקודה אולי הכי מורכבת ומסובכת, כי היא נוגעת ברגשות הכי עמוקים שיש לנו בקשר לזהות של עצמנו". 

 

"עשינו שגיאות בירושלים"

אולמרט התייחס גם לתקופה בה היה ראש עיריית ירושלים. הוא אמר: "אנחנו עשינו הרבה שגיאות, אבל אנחנו נתקן אותן. בישיבת הממשלה ביום ראשון אנו מתכוונים לקבל סידרה של החלטות שהן חלק מתוכנית רב שנתית לחיזוקה של ירושלים. כשהרכבת הקלה בעוד כשנה וחצי תחבר מנווה יעקב עד כמעט בית חולים הדסה הדבר ייתן תנופה אדירה של פיתוח".

 

לגבי עזיבת הצעירים את הבירה, אמר ראש הממשלה: "אני יכול לצערי לומר ששלוש בנותיי גרות מחוץ לירושלים, אבל אני חושב שזה תהליך שאנחנו גם נראה לו מפנה וזה תלוי הרבה מאוד במה שנעשה. יחד עם זה, אני צריך לומר למען ההגינות שמבחינת החופש של הציבור החילוני המצב היום טוב יותר מלפני עשרים שנה. יש לו חופש, יש לו אפשרויות אבל בהחלט צריך להגדיל אותן, וחלק רב מזה מוטל עלינו ונצטרך לעשות זאת".

  

במהלך הראיון, שהפך לאישי, נזכר אולמרט בבית אביו, שהיה גם חבר כנסת. "אני אף פעם לא לבד, כי יש תמיד אנשים סביבי שמנתקים אותי מהציבור משיקולים של ביטחון ואז היכולת להגיע לאנשים היא הרבה יותר מוגבלת. אני משווה את זה לדורות אחרים. אני גדלתי בבית שאבא היה חבר כנסת, הוא היה הולך בתל-אביב ואף אחד לא זיהה אותו כי התקשורת היתה אחרת".

 

אולמרט, יליד בנימינה, אמר כי הוא לא העלה על דעתו לגור בירושלים עד שהגיע בפעם הראשונה לבירה. "אני עכשיו גר בירושלים 42 שנים, זה לא מעט. לא חשבתי לעזוב. כשבאתי בפעם הראשונה לירושלים זה היה כשהייתי בטיול שנתי בכיתה ח', בשנת 1958. כשבאתי לשם בפעם הראשונה ידעתי שאני ארצה לגור במקום הזה".

 

בראיון התייחס אולמרט, אוהד בית"ר ירושלים, להתפרעות האוהדים במשחק בטדי. לדבריו, האוהדים לא יכולים לבוא למשטרה בטענות, אך הוסיף: "התנהגות הקהל בשנים האחרונות פחות אלימה". ראש הממשלה אמר כי הוא עשוי לצפות באחד ממשחקי בית"ר, אם הם ייערכו ללא קהל

 

אולמרט לוינוגרד: חלוץ הבטיח שהצבא חזק

ביום חמישי פורסמה עדותו של ראש הממשלה בוועדת וינוגרד. אולמרט אמר בין היתר בעדות כי "הצבא - כלומר גורמים בצבא - אכזב לא מעט את עצמו". הוא הפנה אצבע מאשימה כלפי בכירי הצבא והוא הבחין בין הלוחמים "שהיו יוצאים מן הכלל" לבין המפקדים - "ולא הייתי עושה הכללה כזו גדולה". לדבריו, היה פגום "משהו בפילוסופיית הפיקוד, משהו בתפישת הפיקוד, לאו דווקא העניין של הפלזמה. כולם הוכיחו את אומץ לבם בקרב ... אבל משהו בתפישת ההפעלה של הכוחות, משהו בתפישת השליטה על הכוחות, לא היה כפי שציפינו - ואין ספק שזה מה שגרם לפער בין היכולת שלנו להשיג למה שהשגנו בפועל".

 

מקורביו של ראש הממשלה אמרו כי "מהעדות עולה תמונה של ראש ממשלה בשר ודם, מתלבט, מתייסר, מתייעץ, שואל את השאלות ומקבל החלטות לאחר שיקול דעת מדוד". הם מזכירים כי הוא ציין כבר בעבר, מספר פעמים, שמדובר בעדות בחדר סגור, שלא אמורה היתה להתפרסם. מאוחר יותר הודיעו אנשיו של אולמרט כי בכוונתו למסור חומר נוסף לוועדת וינוגרד.


פורסם לראשונה 11/05/2007 19:24

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. חוסר אחריות להתפטר
צילום: דודי ועקנין
עליזה ואהוד אולמרט. תמיכה בבית
צילום: איי פי
מומלצים