שתף קטע נבחר

נסראללה: מדינות ערב מנסות להציל את אולמרט

בנאום טלוויזיוני אמר מזכ"ל חיזבאללה כי "בשעה שישראל כל כך חלשה, באים הערבים ומפעילים את יוזמת השלום הערבית כדי להציל את אולמרט". הוא אמר כי ארגונו מוכן למלחמה נוספת עם ישראל ולגלג על שר הביטחון, עמיר פרץ

"אם תפרוץ עוד מלחמה נילחם טוב יותר ממה שנלחמנו ביולי". כך אמר אמש (ו') מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה בראיון לרשת הטלוויזיה הלווינית של דובאי. "אם תפרוץ עוד מלחמה – נלחם שוב", הוא הוסיף

 

נסראללה התייחס במרבית הראיון למלחמת לבנון השנייה. הוא שוב לגלג על שר הביטחון, עמיר פרץ. "צחקתי כששמעתי את פרץ אומר 'נמנע מחיזבאללה מלחזור מדרום לליטני'. האם אי פעם עזבנו את האזור הזה? כל תושבי האזור הם תומכינו. ההתנגדות נמצאת בדרום, נמצאת בכפרי הדרום. אנו תושבי הכפרים".

 

במהלך הראיון נשאל מזכ"ל חיזבאללה - מה היה קורה אילו היתה קמה ועדה, דוגמת ועדת וינוגרד בעולם הערבי? נסראללה השיב: "חשבנו שצריך שתהיה ועדת חקירה מטעם הליגה הערבית או מדינות האיסלאם - אבל זה לא קרה. אם היתה מוקמת ועדה כזו, היא היתה מגלה כמה קופחנו. אני אומר למדינות ערב – הנה ישראל פרושה לפניכם. אתם מוזמנים ללמוד מה נקודות החוזק ומה נקודות החולשה שלה. אולם, בשעה שישראל כל כך חלשה, באים הערבים ומפעילים את יוזמת השלום הערבית כדי להציל את אולמרט.

 

"אני מקווה שתוקם ועדת חקירה לבנונית, ערבית או איסלאמית נייטרלית שתבדוק את כל המצב ואנו נכבד אותה. להבדיל  - אולמרט הקים את הועדה והוא לא מכבד את תוצאותיה".

 

נסראללה אמר כי ההחלטה לצאת למלחמה בלבנון התקבלה בישראל בחודש מרס 2006. "כדי למצוא זאת אין לעיין בדו"ח החלקי הגלוי של וינוגרד. ברור שזה הוסתר, כפי שאולמרט עצמו ביקש, כי הוא עלול לפגוע בקשרים המדיניים של ישראל".

 

"ישראל זלזלה בלבנון"

לדברי מזכ"ל חיזבאללה, התוכנית שהכינה ישראל היתה תוכנית נכונה, אבל היא לא עבדה בגלל שישראל זלזלה בלבנון. "המחשבה הישראלית המוקדמת היתה שחיל האוויר יוכל תוך חמישה-שישה ימים לחסל את ההתנגדות ואז יגיע המהלך המדיני בין ארה"ב לאחרים באזור. התוכנית נכונה כשלעצמה, אבל הם טעו בכך שחיל האוויר ישיג את התוצאות הללו. הזלזול והגאוותנות של ישראל בלבנון הם שגרמו לה להתבסס על תוכנית כושלת בסופו של דבר על הרצון והחכמה של ההתנגדות".

 

בהמשך דבריו פירט נסראללה את תוכניותיה של ישראל במלחמה בלבנון. "התוכנית היתה בנויה משני שלבים. לתקוף את כל יעדי חיזבאללה והשני – פעילות צבאית מוגבלת באמצעות כוחות העילית שלהם. ניסיונות החדירה למרון א-ראס, בינת ג'ביל ולמקומות נוספים הוכנו מראש. הרעיון שלהם היה להשתלט על השטחים השולטים באזור הדרום. הם סברו שזה יחסל את חיזבאללה באופן סופי, אבל הגורם החשוב הוא גורם ההפתעה. הם חשבו שהם יוכלו להפתיע אותנו. זאת היתה תוכנית מסוכנת מאד. אולם, אחרי הפעולה בה לקחנו בשבי את החיילים, הם חשבו שנקרתה להם ההזדמנות להפתיע אותנו, אך אנחנו היינו מוכנים ובכוננות עליונה לקראת העימות".

 

לגבי סוגיית האסירים הלבנונים הכלואים בישראל, עקץ נסראללה את מדינות ערב שלא עושות די כדי לשחרר את האסירים הערבים הכלואים בישראל: "יש לנו את האומץ כדי לומר שאנו מכבדים את הדרך הזאת של ישראל. כבר אמרתי שאני מכבד את האופן שבה ישראל עוסקת בנושא השבויים ושרידי גופות החיילים שלה. לעומת זאת, יש עשרת אלפים עצירים ואסירים פלסטינים וערבים בבתי הכלא בישראל, אך זאת סוגיה יומיומית לגביהם, וזאת סוגיה שלא מצריכה הקרבה. כשאנחנו ביצענו את פעילות שביית החיילים, היתה המולה תקשורתית סביב זה".

 

מזכ"ל חיזבאללה נשאל גם לגבי המחלוקת בעולם הערבי, האם חיזבאללה ניצח במלחמה? "יש לצבאות ערבים מיליוני לוחמים. להתנגדות יש אלפים, ולא יותר. ישראל יכולה להילחם רק בגזרה אחת. כאן היא נלחמה בגזרה אחת וזה היה לטובתה. תמיד רצינו להיות מציאותיים, וגם כאשר חשבנו על הניצחון, אמרנו שהגדרת הניצחון שלנו במלחמה – מניעת אמריקה וישראל מלהשיג את מטרותיהם. הם לא הצליחו להשיג את מטרותיהם".


פורסם לראשונה 11/05/2007 22:23

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נסראללה. ישראל זלזלה בלבנון
צילום: איי אף פי
פרץ. "אמר שלא נגיע לליטני"
צילום: חגי אהרון
מומלצים