שתף קטע נבחר

תקדים: עובדת לא חייבת ליידע על הריון בראיון עבודה

בית הדין לעבודה בתל-אביב פסק פיצוי בסך 20 אלף שקל לעובדת שפוטרה כיוון שלא סיפרה למעסיקה בשלב ראיון העבודה על הריונה. השופט: אישה במעמד ראיון העבודה חייבת לידע את מעסיקה על הריונה רק מהחודש החמישי

בית הדין לעבודה בתל-אביב פסק פיצוי בסך 20 אלף שקל לעובדת שפוטרה מעבודתה בהיותה בהריון כיוון שלא סיפרה למעסיקה בעת ראיון העבודה על הריונה.

 

השופט ד"ר יצחק לובוצקי פסק כי בהתאם להוראות חוק עבודת נשים ולחוק שוויון הזדמויות בעבודה, אישה במעמד ראיון העבודה חייבת לידע את מעסיקה על הריונה רק מהחודש החמישי ואילך. זוהי הפעם הראשונה שבית המשפט אוכף את הוראות חוק עבודת נשים בעניין זה ופוסק פיצויים למעסיק המפר אותן.

 

שרונה ארביב התקבלה לעבודה כמזכירה בחברת היי-טק כשהיא בחודש השני להריונה, מבלי שיידעה את מעסיקה על כך.  בחודש החמישי, לאחר תקופת העסקה של חודשיים וחצי, יידעה ארביב את מעסיקה כי היא בהריון. המעסיק החליט לפטרה לאלתר בטענה שסיבת הפיטורים לא היתה ההריון, כי אם העובדה שהיא לא סיפרה על כך בראיון העבודה, ו"הסתרת דבר הריונה הפך אותה לבלתי אמינה".

  

ארביב טענה, באמצעות עו"ד שיראל נקדימון-בר (מפרויקט ההתנדבות של שדולת הנשים), כי בהתאם לחוק עבודת נשים אין חובה על עובדת ליידע את מעסיקה בדבר הריונה עד החודש החמישי. במקרה הספציפי הזה טענה ארביב היא לא רק היתה בשלבי הריון ראשונים אלא שהריונה אף הוגדר בסיכון.  

 

בית המשפט קבע כי פיטוריה של ארביב נעשו שלא בתום לב ופסק לה פיצויים. "התובעת היתה זכאית שלא לגלות למעבידה את דבר תחילת הריונה בעת ראיון העבודה והדבר לא ייחשב כהתנהגות שלא בתום לב מבחינתה. המעביד מצידו לא היה צריך בכלל לשקול את התנהגותה זו בעת ההחלטה בקשר לפיטוריה. אם בכל זאת שקל וקשר בין הדברים – אפילו בחלקם – די בכך כדי לראותו כמי שפיטר את התובעת בחוסר תום לב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חובת יידוע - רק מהחודש החמישי
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים