שתף קטע נבחר

אולמרט ידון עם עבדאללה על היוזמה הסעודית

ראש הממשלה ייצא לירדן למפגש חתני פרס נובל בפטרה, משם ימשיך לעקבה לפגישה עם המלך הירדני. אולמרט צפוי לומר לו כי "ישראל מעוניינת בהרחבת הדיון על בסיס היוזמה הסעודית". עוד נושאים שיעלו על הפרק: המאמצים לשחרור גלעד שליט וההסלמה ברצועת עזה

מהבעיות בבית לפגישה מדינית בירדן: ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ייצא מחר (יום ג') לביקור קצר בירדן שם ייפגש עם המלך הירדני, עבדאללה. בפגישה צפוי אולמרט לומר: "אנו מעוניינים בהרחבת הדיון על בסיס היוזמה הסעודית ומקבלים בברכה את מעורבותכם בנושא זה כנציגי הליגה הערבית. אנו פתוחים לשמוע את הרעיונות של הליגה הערבית, אך מעוניינים גם להשמיע את הרעיונות שלנו, שלא בהכרח תואמים את עמדות הפסגה בריאד לפני כחודש וחצי".

 

אולמרט והמשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, יוצאים לפטרה שבירדן, על פי הזמנת המלך עבדאללה. השניים יהיו אורחי הכבוד בוועידת חתני פרס נובל בעיר הנבטית הקדומה, בהנחיית חתן פרס נובל, הסופר והעיתונאי אלי ויזל. פרס צפוי לנאום לפני באי הוועידה ואילו אולמרט צפוי לקיים דיון פתוח עם ויזל מול הנוכחים.

 

אחר כך, על פי הזמנה נוספת של עבדאללה, צפוי אולמרט לטוס איתו לארמון המלך בעקבה, שם צפויים השניים להיפגש לארוחת צהריים. במהלך הארוחה ינהלו השניים פגישה מדינית, שבה ישים ראש הממשלה דגש על התעניינותה של ישראל ביוזמה הסעודית.

 

אולמרט מתכוון לחזק ציר מדיני חדש, אשר זכה להליך פורמלי ראשון ביום חמישי שעבר. אז נועדה שרת החוץ, ציפי לבני, בקהיר עם עמיתיה הירדני והמצרי. השרים הערביים בודקים עתה מועד בו יגיעו לישראל כדי להמשיך את המשא ומתן. נציגי ירדן ומצרים הוסמכו על ידי פסגת הליגה הערבית אשר התכנסה לפני כחודש וחצי בריאד, לקדם את היוזמה הסעודית מול ישראל. עם בואם יקבע ציון היסטורי נוסף בו נציגי הליגה הערבית מגיעים לישראל לדון באפשרות של הסכם שלום עם כלל המדינות הערביות באזור.

 

ראש הממשלה מתכוון לדון עם המלך הירדני בפיתוח דרכים למשא ומתן דו-צדדי ישיר מול הפלסטינים. אולמרט מתכוון לדון איתו בצורך ביצירת מעטפת לשיחות אלה, אשר תספקנה המדינות הערביות המתונות: ירדן, מצרים, סעודיה ומדינות המפרץ. אולמרט יאמר עוד למלך, שמלבד משתי הדרכים של משא ומתן ישיר מול הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן) והדיון ביוזמה הערבית, הוא יבקש לשמר הליך של דיאלוג חשאי, כדי לדון בסוגיות בעייתיות במיוחד שפתרונן דורש הבשלה ארוכה.

 

עוד יעלה ראש הממשלה בפני המלך הירדני את הצורך בקידום ומימוש שחרורו של החייל החטוף, גלעד שליט. זאת תוך שיתוף פעולה ותיאום עם מצרים, המתווכת המרכזית בנושא. בצד הנושאים האלה, צפוי אולמרט להעלות בפני המלך את החששות בישראל מהסלמה סביב רצועת עזה. זאת כפועל יוצא מהתעצמות החמאס, המשך הברחת אמצעי הלחימה בכמויות מדאיגות לתוך הרצועה, פעולות טרור והמשך ירי הקסאם לעבר שדרות, אשקלון ויישובי הנגב המערבי. אולמרט יבקש מעורבות המלך הירדני - כדי למנוע הסלמה צבאית באזור.

 

עם שובו לישראל צפוי ראש הממשלה להשתתף בתרגיל המפקדות המדיני- ביטחוני של צה"ל, המדמה מצב של מלחמה במספר חזיתות. בתרגיל זה צפויים להשתתף גם שר הביטחון, עמיר פרץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. ידון ביוזמה הסעודית
צילום: רויטרס
עבדאללה. פגישה בעקבה
צילום: איי פי
מומלצים