שתף קטע נבחר

המשטרה: יש ראיות להתעללות בקשישים בקפלן

היחידה הארצית לחקירות הונאה סיימה את החקירה בפרשת הניסויים הרפואיים בקשישים שנחשפה בדו"ח מבקר המדינה לפני שנתיים, והודיעה: "הניסויים בוצעו בניגוד לחוק וללא הסכמה מדעת של המשתתפים בהם, תוך סיכון חייהם של חלק מהחולים". התיק הועבר לפרקליטות

היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) הודיעה היום (ג') כי סיימה את החקירה בפרשת ה"ניסויים הרפואיים בקשישים" במרכז הרפואי "קפלן-הרצפלד" בגדרה. באוקטובר אשתקד עצרו שוטרי יאח"ה לחקירה ארבעה רופאים בכירים מהמרכז, לאחר שב-2005 פירסם מבקר המדינה דו"ח המתייחס לחשדות לביצוע ניסויים בחולים.

 

יאח"ה הודיעה היום כי עניינה של החקירה ניסויים רפואיים שונים שנעשו במאות חולים קשישים במהלך אשפוזם בבתי החולים קפלן והרצפלד. בהודעת היחידה נאמר: "על פי החשד, הניסויים בוצעו בניגוד לחוק וללא הסכמה מדעת של המשתתפים בהם, תוך סיכון חייהם של חלק מהחולים המשתתפים וביצוע עבירות תקיפה בנסיבות מיוחדות, התעללות בחסרי ישע, זיוף ושיבוש הליכי חקירה.

 

"במהלך החקירה נחקרו והעידו עשרות מעורבים. כמו כן הסתייעו החוקרים במומחים מתחומי רפואה שונים אשר חיוו דעתם בנוגע לניסויים שונים. יאח"ה סוברת כי, ממצאי החקירה מצביעים על כך שקיימת תשתית ראייתית לכאורה, נגד החשודים העיקריים, לביצוע עבירות של התעללות בחסרי ישע, תקיפה בנסיבות מחמירות, זיוף ושיבוש הליכי חקירה. תיק החקירה הועבר לפרקליטות מחוז המרכז, לעיון והחלטה".

 

עו"ד מרב בבא-נהרי, שמייצגת את בני משפחתה של בת 84 שמתה בפברואר 2004 לאחר שלקתה בזיהום בעקבות דיקור שלפוחית השתן שעברה במסגרת ניסוי, אמרה ל-ynet: "אנחנו שמחים שהמעורבים כבר לא עובדים בבית החולים. בחקירה התגלו דברים מפלצתיים, דברים שאפילו לא שיערנו. עדיין רב החסוי על הנגלה".

 

בבא-נהרי ממתינה להחלטת בג"ץ בעתירה שהגישה בדרישה לקבל חומר מחקירת משרד הבריאות בנושא, אלא שחקירה זו בוצעה בוועדה המוגדרת "חסויה" וממצאיה גלויים רק למנכ"ל משרד הבריאות.

 

מבית החולים קפלן נמסר כי הרופאים החשודים אינם עובדים יותר בבתי החולים הרצפלד וקפלן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קשיש סיעודי. אילוסטרציה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים